Designeri » N-Q » Oriental Lemnos « Grupuri

Vreau: 3

caramel
nuci
PG10 Aomassai Parfumerie Generale unisex Imagini

PG10 Aomassai de Parfumerie Generale este un parfum Oriental Lemnos unisex. PG10 Aomassai a fost lansat in 2006. Creatorul acestui parfum este Pierre Guillaume. Parfumul prezinta condimente, rasina de lemn, alune, caramel, vetiver, tamaie, lemn dulce, portocala amaruie, rasini, fan si note lemnoase.

condimente rasina de lemn alune caramel vetiver tamaie lemn dulce portocala amaruie rasini fan note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about PG10 Aomassai by Parfumerie Generale.

PG10 Aomassai Recenziile parfumurilor

myeluveitie
myeluveitie

Primele pufuri din Aomassai sunt de-a dreptul ciudate! Simt caramele și alune chimice, note care nu-mi prea fac plăcere. Din păcate, cuplul acesta rămâne prezent până când aroma se stinge, pierzându-și din intensitate pe măsura trecerii timpului. Pe pielea mea, problema este că notele de lemn dulce, condimente, tămâie și vetiver apar târziu și se află constant în umbra caramelului și a nucilor. Mi-ar fi plăcut ca cele două să se afle undeva în fundal, doar ca și o completare, nu să acapareze totul. Nu știu, nu agreez faptul că sunt extrem de sintetice și că, în opinia mea, nu se potrivesc deloc cu celelalte note. Siaj redus, persistență moderată.

Raul
Raul

Un caramel aparte

De la primul puf simt caramelul. Dintr-o data retraiesc momente din copilarie. Minunatiile dulci pregatite de bunica, spre finalul fiecarei saptamani, faceau sa-mi simt gura inundata de savoare. Simturile gustative si olfactive tanjesc sa retraiasca acele momente. Fie ca vorbim de crème brûlée, prajitura cu nuca si caramel, mere caramelizate sau alte bunatati, multe au avut caramelul ca ingredient in rolul principal.

Debutul caramelizat imi incanta simturile olfactive. Condimentele, cum ar fi piperul, se regasesc in parfum. Ele adauga putere caramelului, facandu-l mai viguros in exprimare. Peste cateva minute intra in hora si alunele. Acestea capata o tenta usor prajita, ca si cum focul le-ar atinge ceva mai mult decat trebuie. Interesant !

Insa Aomassai este mai mult de atat. WOW ! Pe masura ce timpul se scurge, potiunea vireaza inspre o zona lemnoasa si usor afumata. Tamaia isi face simtita prezenta. Ea aranjeaza notele astfel incat caramelul si alunele trec in fundal, iar notele lemnoase apar in lumina reflectoarelor. Ma tot intreb cum se face ca toate aceste elemente sunt in armonie. Cred ca secretul consta in nota de licorice. Acum, intreaga constructie este departe de a fi siropoasa sau prea dulce.

Precum Ore, creatie olfactiva apartinand casei Slumberhouse, Aomassai adauga o noua stralucire parfumurilor gurmande. Ore reda cu ajutorul notelor avangardiste o cacao balsamica. Aomassai se concetreaza asupra caramelului lemnos, usor afumat, construit cu elemente traditionale. Superbe !

Acest parfum se adreseaza atat doamnelor, cat si domnilor. Testati-l ! Aomassai va avea grija sa va ofere o experienta aparte.

Longevitate: 6-8 ore
Siaj: moderat
Nota: 9.5/10

Chapeau Pierre Guillaume !

PG10 Aomassai by Parfumerie Generale 3.89 out of 5 based on 9 ratings and 2 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Parfumerie Generale PG10 Aomassai fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Parfumerie Generale PG10 Aomassai, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica PG10 Aomassai dupa Parfumerie Generale. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre PG10 Aomassai de Parfumerie Generale reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Serge Lutens Chergui Tom Ford Noir de Noir Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Musc Ravageur Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Givenchy Very Irresistible Givenchy L’Intense Chloe Chloe Eau de Parfum Serge Lutens Five O`Clock Au Gingembre Guerlain Spiritueuse Double Vanille Serge Lutens Fourreau Noir Carner Barcelona Tardes Frederic Malle En Passant Serge Lutens Fille en Aiguilles Thierry Mugler Alien Sunessence Edition Limitee 2011 Or d`Ambre Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Portrait of a Lady Keiko Mecheri Peau de Peche