Designeri » N-Q » Oriental Floral « Grupuri

Amaranthine Penhaligon`s de dama

Amaranthine Penhaligon`s de dama

Amaranthine Penhaligon`s de dama Imagini Amaranthine Penhaligon`s de dama Imagini

Amaranthine de Penhaligon`s este un parfum Oriental Floral de dama. Amaranthine a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Bertrand Duchaufour. Notele de varf sunt frezie, ceai, frunze de palmieri, coriandru si cardamom; notele de mijloc sunt garoafa, iasomie, floare de portocal african, ylang-ylang, cuisoare si trandafir; Notele de baza sunt mosc, lemn de santal, boabe de tonka, vanilie si lapte.

frezie ceai frunze de palmieri coriandru cardamom

garoafa iasomie floare de portocal african ylang-ylang cuisoare trandafir

mosc lemn de santal boabe de tonka vanilie lapte

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Amaranthine by Penhaligon`s.

Ylang 49

Amaranthine Recenziile parfumurilor

Un parfum ciudat ca miros, un floral lactonic dar verde, cu miros de ylang-ylang si lapte, plus note verzi. Parfumul imi miroase si mie a iarba cosita, defapt mai mult imi miroase a seva laptoasa din unele tulpini de plante. Parfumul este insolit dar poate avea multi fani, insa cu siguranta are si critici, asa cum sunt eu... Mie nu imi place, imi pare usor gretos si unsuros si nu l-as putea purta. Siaj si persistanta moderate. Evaluare: 5/10

Vi s-a intamplat vreodata sa iubiti un parfum cu mult inainte de a-l mirosi? Vi s-a intamplat vreodata sa iubiti inainte de toate numele lui? Vi s-a intamplat vreodata sa va doriti un parfum cu care, bazandu-va pe intuitie, ati putea parfuma personajul preferat dintr-un roman drag?

Toate acestea au stat la bazele relatiei mele care pana acum a fost de la distanta cu Amaranthine. Mi l-am dorit extrem de mult si era sa cedez nervos cand am aflat ca l-au discontinuat.

Povestea noastra a inceput acum vreo doi ani cand am citit romanul "La rasarit de Eden" de Steinbeck in care sunt conturate foarte frumos cateva personaje. Am iubit-o pe Abra si exista la un moment dat un pasaj acolo care o descrie superb si care m-a condus spre Amaranthine:

"Mai intai, intra Abra si el ii analiza rochia, chipul, senzatia mainii ei pe obraz, mirosul ei care aducea putin a lapte, putin a iarba cosita. O vazu, o simti, o auzi si o mirosi inca o data. se gandi cat de curata era, ce maini si ce unghii avea si cat de sincera si deosebita era in comparatie cu gasculitele din curtea scolii."

Lapte. Iarba cosita. Puritate. Altfel. Un melanj divin pe care mult timp l-am cautat in lumea parfumurilor. Prima data am descoperit Milk de la Ava Lux. Dar acela oricat de senzational reda mirosul de lapte dulce, o spuma fina de lapte caldut mai exact tot nu era destul. Imi trebuiau si note de iarba si mult aer proaspat si Milk nu le contine. Atunci am auzit despre Amaranthine. Promitea. Si ce nume superb! Numele fetitei mele e ascuns in el, poate de aceea…

Mirosindu-l am inchis ochii si am vazut-o pe Abra. Pe un camp plin cu fan auriu sta in fata mea, in bataia vantului, blonda, alba, tacuta, cu o rochie lunga din panza gri sub care se itesc niste ghetute negre in care se oglindeste cerul. Ii tin mainile moi in mainile mele si simt mirosul ei dulce amestecat cu cel de iarba umeda pe care tocmai s-a tavalit cand s-a ascuns de noi ca sa citeasca in liniste.

Amaranthine e bizar, un amestec lactonic verzui capabil sa creeze senzatii si sa deznoade amintiri, nemirosind propriu-zis a parfum. Usor amarui in varf, aducand un pic a manunchi de iarba cosita cu tot cu buruieni, dupa care apar si florile insulare scaldate intr-un miros organic, natural, de lapte. S-au spus si chestii obscene despre el, cum ca ar mirosi a interior de coapse de femeie, dar astea-s pareri menite doar sa socheze cred eu. Nu gasesc nimic vulgar in Amaranthine care sa-mi inroseasca obrajii daca ies cu el in societate.

E foarte artistic si neconventional, aproape un experiment olfactiv si faptul acesta i-a stat pana la urma in calea catre succes, pentru ca Amaranthine si-a persmis sa incalce cu trufie normele de rigoare ale parfumurilor "IN" de azi, adica flori roz, praline si mult sex-appeal ostentativ.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Penhaligon`s Amaranthine fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Penhaligon`s Amaranthine, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Amaranthine dupa Penhaligon`s. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Amaranthine de Penhaligon`s reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Floral
Lancome Magie (La Collection Fragrances) Carolina Herrera So Chic Limited Edition Jean Paul Gaultier Classique Les d'ete 2005 FCUK FCUK Her Givenchy Hot Couture Collection No.1 Shaik Opulent Shaik Classic No 33 Tauer Perfumes 06 Incense Rose CnR Create Libra Prada L`Eau Ambree Betty Boop Betty Boop Otto Kern Egoluxe Feminin Mary Kay Thinking of You