Designeri » N-Q » Oriental Floral « Grupuri

Cornubia Penhaligon`s de dama

Cornubia Penhaligon`s de dama

Cornubia de Penhaligon`s este un parfum Oriental Floral de dama. Cornubia a fost lansat in 1910. Notele de varf sunt mandarina, frezie si neroli; notele de mijloc sunt floare de portocal, iasomie si heliotrop; Notele de baza sunt ambra, mosc, note lemnoase si vanilie.

mandarina frezie neroli

floare de portocal iasomie heliotrop

ambra mosc note lemnoase vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Cornubia by Penhaligon`s.

Cornubia Recenziile parfumurilor

dana22
dana22

O combinatie eleganta de flori, lemne, ambra si vanilie. Seamana pe ici pe colo, in partile esentiale cu L'Heure Bleu, dar nici vorba de izul de old lady al ultimului.

Minunat! Tot ce am testat de la casa Penhaligon' mi-a placut! Aveam emotii cu acesta dat fiind faptul ca este creat in anul 1910, dar e foarte bine facut si frumos!
Pe pielea mea se devolta migdalat-pudrat si usor lemnos. Este foarte intens, potrivit pentru seara sau toamna-iarna. Se aseamana cu L Heure Bleue, insa Cornubia este mai catifelat si mai dulce, si fara iz animalic.
Siaj si persistenta bune! Mi-l doresc! :D
Evaluare: 9/10

Addict
Addict

Amintire olfactivă ancestrală...sau doar din copilărie,cand mergeam în vizită cu mama la cea pe care dansa o numea DOAMNA.
DOAMNA avea o varstă respectabilă,probabil era născută în preajma perioadei de lansare a acestui parfum ; ne servea ceai/cafea din ceșcuțe de porțelan roz,iar eu stăteam cuminte pe un scaun frumos tapițat,dar cam incomod,încercand s-o adulmec cat mai de îndeaproape,deoarece era parfumată. "Cornubia" îmi amintește de ea și nu numai...

Un parfum care nu intră în sfera mea de confort,deoarece este pudrat.Nu excesiv,dar este.Cu toate acestea,mi-a plăcut cand l-am testat astă-vară și îmi place și acum,cu mențiunea că întreaga sa compoziție s-ar potrivi mai mult unor temperaturi mai ridicate,dar pană în 25*C.

Îmi pare rău că nu-l cunosc pe "L'Heure Bleu" ,cu care este asemănat,pentru a face o comparație. Dar cel din urmă are o compoziție mult mai stufoasă,ceea ce mă determină să mi-l imaginez oarecum altfel.

Dar cunosc alt parfum în care heliotropul este nota principală,în jurul căreia s-a construit parfumul : "Teint de Neige" ! Eu nu m-am înțeles cu el,dar celor care-l cunosc și-l iubesc,aș putea să le spun că în mod sigur dl.Villoresi s-a inspirat din "Cornubia" cand a creat celebrul său parfum. Figurat vorbind,a luat o moleculă pudrată de "Cornubia" și a polimerizat-o,obținand un rețea macromoleculară densă,o creație hiperbolizată.

Notele de debut sunt ușoare și aerisite :recunosc mandarina și chiar și pe timida frezie,mai puțin nota de neroli.
Dar parfumul se "îndesește" repede și devine pudrat datorita heliotropului.Acesta este cel care duce parfumul mai departe,mult,mult timp. El este,din fericire,contrabalansat de florile de portocal,ușor amărui,pe care le-am întalnit explozive în "Orangers en Fleurs". Iasomia nu o percep,poate este delicată și nu străpunge heliotropul.

Datorită faptului că este pudrat,notele de la bază parfumului le diferențiez greu.Totuși,în ordinea intensității lor,aș spune că sunt : ambra, vanilia (un strop,cat să încălzească parfumul împreuna cu ambra),notele lemnoase și moscul (dacă o fi existand).

Este foarte longeviv parfumul,peste 12 ore pe mine,cu doar două pufuri ; proiecția este undeva între moderată și grea.

Deși "vine din trecut",voi găsi ocazii pentru a purta acest parfum nostalgic,încărcat de amintiri,dar atat de frumos !

Priviti flaconul…este o incantare vizuala! Cred ca Brigitte Bardot ar fi purtat Cornubia cand isi lega coama blonda "trés chic" cu o panglica simpla neagra. Si tot ca ea de senzual si exuberant este si parfumul.

Un amestec pasional de flori, fara limite si fara cusur. Inceputul de secol 20 trebuie sa fi mirosit al naibii de sexy daca asa parfumuri se creau pe atunci. Mi se pare mai degraba un corespondent al bombelor din anii `80, in acea decada s-ar aseza mai firesc.

Miroase predominant a heliotrop, ceea ce desigur ma incanta la maxim si are ceva din densitatea si misterul lui L`Heure Bleue, dar nu devine la fel de pudrat ca acesta. Pe langa heliotrop se simt si alte flori frumoase in buchet, insa mult mai discret conturate. Pentru frezie nu va faceti iluzii, nu se simte nici ea nici iasomia, as spune mai degraba o garoafa picanta si flori de potrocal care cu izul lor proaspat strapung tonul dulce de heliotrop si il revigoreaza.

Este foarte elegant, tine infinit de mult pe piele si are un siaj ametitor. Are si o componenta insolita, deoarece cred ca s-a scurs suficient timp de la data aparitiei lui cat sa redevina interesant in peisajul actual.

Un parfum de seara. De seara in doi.

Cornubia by Penhaligon`s 3.75 out of 5 based on 8 ratings and 4 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Penhaligon`s Cornubia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Penhaligon`s Cornubia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Cornubia dupa Penhaligon`s. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Cornubia de Penhaligon`s reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

The Different Company Sublime Balkiss Bois 1920 Relativamente Rosso Frederic Malle Musc Ravageur Robert Piguet Visa 2007 Etat Libre d`Orange Rossy de Palma Eau de Protection Lorenzo Villoresi Teint de Neige Roberto Cavalli Roberto Cavalli Nero Assoluto Etat Libre d`Orange Putain des Palaces Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Boucheron Boucheron Amouage Amouage Lyric Woman Agent Provocateur L'Agent Tom Ford Sahara Noir Annick Goutal Mon Parfum Cheri, par Camille Juliette Has A Gun Lady Vengeance Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Viktor&Rolf Flowerbomb Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Agent Provocateur Agent Provocateur Guerlain My Insolence