Designeri » N-Q » Floral Aldehidic « Grupuri

Elisabethan Rose Penhaligon`s de dama

ierbos
aldehide
Elisabethan Rose Penhaligon`s de dama Imagini

Elisabethan Rose de Penhaligon`s este un parfum Floral Aldehidic de dama. Elisabethan Rose a fost lansat in 1984. Creatorul acestui parfum este Michael Pickthall. Notele de varf sunt aldehide si muscata; notele de mijloc sunt musetel, violeta si trandafir; Notele de baza sunt ambra, mosc si lemn de santal.

aldehide muscata

musetel violeta trandafir

ambra mosc lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Elisabethan Rose by Penhaligon`s.

Elisabethan Rose Recenziile parfumurilor

nelly_rose
nelly_rose

Este vara si cald, tocmai a plouat si in aer persista o umezeala fierbinte. Iti afunzi nasul intr-un trandafir rosu, catifelat, inspiri adanc aroma lui intensa si descoperi astfel, Elisabethan Rose.
L-am cautat atat de mult, am mirosit atatia trandafiri fara sa-l gasesc incat imi pierdusem speranta ca exista iar atunci cand a venit mostra, ma rugam sa fie el si ...a fost.
Este cel mai realist trandafir pe care l-am intalnit pana acum. In aceasta privinta il depaseste chiar si pe Sa Majeste la Rose al lui Lutens cu care face casa buna cand sunt combinate. (Da, am experimentat deja si asta :) )
Elisabethan Rose nu este nici acru nici dulce, nici proaspat nici inchis, nici verde nici jeleu de roze, nu este nici sapunos nici cremos, este doar un trandafir rosu si catifelat. Aceasta este singura nota pe care o pot distinge clar si la altceva nu trebuie sa va asteptati, celelalte note doar ajutand la creionarea trandafirului.
Debuteaza cu note atat de intense si de realiste de trandafir incat ii simti pana si petala catifelata nu numai aroma. Destul de repede parfumul se aseaza si capata o dulceata florala fara a se transforma insa, in dulceata de trandafiri. Totodata, parfumul emana caldura unui trandafir umed sub razele soarelui, caldura care tine cam o ora dupa care parfumul se mai racoreste si ramane asa.
Persistenta este surprinzator de mare pentru o apa de toaleta, cam de 5-6 ore, iar siajul e moderat in primele ore ca apoi sa fie slab dar nu zero. Pentru comparatie, este mai putin persistent si intens decat Une Rose de F. Malle si Sa majeste la rose de Lutens dar mai mult decat aproape orice alt soliflor cu trandafiri testat.
In cautarea lui am descoperit foarte multi trandafiri frumosi si deosebiti pe care poate o sa ii iubesc mai mult decat pe el dar ma bucur sa stiu ca exista trandafirul perfect si va face, cu siguranta, parte din garderoba mea.
A se testa neaparat de iubitoarele de trandafiri, mai ales daca Serge Lutens - Sa majeste la rose va spune ceva.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Penhaligon`s Elisabethan Rose fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Penhaligon`s Elisabethan Rose, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Elisabethan Rose dupa Penhaligon`s. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Elisabethan Rose de Penhaligon`s reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Aldehidic
Lanvin Arpege Blumarine Blumarine II Chanel Chanel N°5 Eau Premiere Tommy Hilfiger T Girl Caron Fleurs de Rocaille Comme des Garcons Comme des Garcons Series 6 Synthetic: Skai Lancetti Via Condotti Pour Femme Chanel Chanel N°5 Elixir Sensuel Evyan White Shoulders Krigler Manhattan Rose Atkinsons Baruffa Neil Morris Midnight Flower