Designeri » N-Q » Oriental Condimentat « Grupuri

Malabah Penhaligon`s de dama

Malabah Penhaligon`s de dama Imagini Malabah Penhaligon`s de dama Imagini

Malabah de Penhaligon`s este un parfum Oriental Condimentat de dama. Malabah a fost lansat in 2003. Notele de varf sunt lamaie, ceai si coriandru; notele de mijloc sunt ghimbir, nucsoara, cardamom, trandafir si radacina de stanjenel; Notele de baza sunt ambra, mosc si lemn de santal.

lamaie ceai coriandru

ghimbir nucsoara cardamom trandafir radacina de stanjenel

ambra mosc lemn de santal

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Malabah by Penhaligon`s.

Malabah Recenziile parfumurilor

andrasb
andrasb

Un condimentat in dulcele stil englezesc... cand il miros, aproape astept sa apara tava cu cestile si ceainicul plin cu Earl Grey si biscuitii cu unt sau scortisoara... Nu e un condimentat dulce si greu, ci unul surprinzator de sprintar si aerisit, usor de purtat.
Edit: spre final, nu mai simt condimentele in prim plan, lamaia preia conducerea, inca umar la umar cu ceaiul. Si intr-adevar, exista undeva, acolo, in fundal, si un trandafir foaaarte delicat.

Nu stiu de ce avusesem alte sperante in privinta lui, cred ca numele si genul oriental au creat pentru mine niste iluzii false, in contrast cu socanta intalnire dintre pielea mea si Malabah. M-a uimit pentru ca e incredibil de proaspat, o prospetime destul de aspra la inceput si foarte aromata. Poate gresesc, dar mie imi seamana, cel putin la inceput, cu Francis Kurkdjian Absolue Pour le Matin. Nu are nimic dulce in el, nimic ce sa ma ademeneasca intr-una din povestile celor 1001 de nopti. In schimb el imi da altceva: o revigorare incantatoare. Si nu o refuz! Contine multe mirodenii, mult ghimbir fresh si iute combinat cu coaja de citrice in notele de varf, iar apoi urmeaza un amestec agreabil de cardamon, nucsoara si niste note piperate ca de condimente misterioase orientale. Dar ceea ce incep sa disting tot mai clar in timp, e o frumusete de trandafir. Chiar nu ma asteptam sa rasara o floare din tumultul citric-condimentat. O data perceput trandafirul, imbujorat, roz si vesel, restul elementelor pentru mine par a se retrage in fundal, dar le percep totusi vag prezenta. E un parfum care iti lasa aer si spatiu, iti invaluie dragastos pielea intr-un voal diafan cu motive orientale
Un parfum placut, schimbator, optimist si caruia cred ca-i plac temperaturile ceva mai inalte, cand se poate deplia in toata splendoarea.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Penhaligon`s Malabah fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Penhaligon`s Malabah, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Malabah dupa Penhaligon`s. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Malabah de Penhaligon`s reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Guerlain L'Instant de Guerlain Frederic Malle Portrait of a Lady Annick Goutal Vanille Exquise Parfumerie Generale Praline de Santal Montale Intense Tiare Penhaligon`s Artemisia Tom Ford Tobacco Vanille Keiko Mecheri Peau de Peche Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Guerlain Aqua Allegoria Jasminora Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Kenzo Kenzo Amour Indian Holi Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Lipstick Rose Montale Chocolate Greedy Kenzo Kenzo Amour Frederic Malle Noir Epices Frederic Malle Musc Ravageur Bond No 9 Andy Warhol Success is a Job in New York