Designeri » N-Q » Oriental « Grupuri

Vaara Penhaligon`s unisex

Vaara Penhaligon`s unisex Imagini

Vaara de Penhaligon`s este un parfum Oriental unisex. Vaara a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Bertrand Duchaufour. Notele de varf sunt gutuie, apa de trandafiri, seminte de morcov, coriandru si sofran; notele de mijloc sunt trandafir, frezie, magnolie si bujor; Notele de baza sunt miere, mosc alb, cedru, lemn de santal, rasina benzoica si boabe de tonka.

gutuie apa de trandafiri seminte de morcov coriandru sofran

trandafir frezie magnolie bujor

miere mosc alb cedru lemn de santal rasina benzoica boabe de tonka

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vaara by Penhaligon`s.

Vaara Recenziile parfumurilor

Prima impresie pe care ti-o lasa este de parfum obisnuit, floral, delicat, proaspat si la locul lui. Sau cum e cand trece pe langa tine in graba o femeie careia nu ai timp sa-i vezi prea bine trastaurile dar stii instinctiv ca e frumoasa.

Parfumului Vaara ii descoperi insa toate calitatile abia dupa ce-i acorzi putin mai multa atentie, fiindca este de fapt complex dar toate nuantele subtile din care e format pot scapa unei prime testari rapide. Cum a fost cazul meu ieri, cand am primit esantionul. Initial am zis ca e dragut, dar ce e cu mirosul asta atat de comun? Ei si acum abia dupa ce l-am lasat pe piele un timp mi-am dat seama ca e intr-adevar purtabil, usor de dus, un parfum bine facut... dar in niciun caz comun!

Bertrand Duchaufour leaga elemente picante de un trandafir alb si cu miros proaspat, reinterpretand astfel vesnica tema a trandafirului central intr-o maniera originala. Trandafirul e acolo, e mare, il simti imediat, dar in acelasi timp e complet diferit de alte interpretari fiindca sofranul de exemplu, care in mod obisnuit nu ma prea atrage aici e subtil dozat atat cat sa dea un ton picant florii.

Apoi mirodeniile de dedesubt il muta in Orient si cu toate ca in esenta ramane un parfum proaspat, are astfel o gena orientala in el care ii da un plus de mister. Gutuia nu se prea simte, sau cel putin nu se impune peste celelalte note, in schimb simt un ton usor fructat dar care poate vine de la bujorul revigorant.

Rezumand totul, avem un parfum fresh si tineresc cu un trandafir mare, foarte odorant, invelit in condimente si acorduri fructate. Cuvinte cheie: proaspat-floral-picant. Unisex, da, dar cam prea feminin in debut…sau stiu eu? Poate il iei pentru tine si ii stropesti putin camasa lui alba proaspat calcata, ca a doua zi cand o imbraca sa poarte doar notele de baza.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Penhaligon`s Vaara fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Penhaligon`s Vaara, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vaara dupa Penhaligon`s. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vaara de Penhaligon`s reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Carnal Flower Christian Dior J`adore Guerlain Insolence Chanel Allure eau de parfum Puredistance Opardu The Different Company Sublime Balkiss Penhaligon`s Artemisia Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Amouage Lyric Woman Juliette Has A Gun Lady Vengeance By Kilian Back to Black Guerlain L'Instant de Guerlain L`Artisan Parfumeur Voleur de Roses Guerlain Shalimar Parfum Initial Annick Goutal Vanille Exquise Penhaligon`s Iris Prima L`Artisan Parfumeur Drôle de Rose Bois 1920 Relativamente Rosso Divine L'Infante