Designeri » N-Q » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Infusion d'Iris Prada de dama

Infusion d'Iris Prada de dama

Infusion d'Iris Prada de dama Imagini Infusion d'Iris Prada de dama Imagini Infusion d'Iris Prada de dama Imagini Infusion d'Iris Prada de dama Imagini Infusion d'Iris Prada de dama Imagini Infusion d'Iris Prada de dama Imagini

Infusion d'Iris de Prada este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Infusion d'Iris a fost lansat in 2007. Creatorul acestui parfum este Daniela (Roche) Andrier. Notele de varf sunt floare de portocal african, portocala, mandarina si neroli; notele de mijloc sunt stanjenel, mastica si galbanum; Notele de baza sunt vetiver, cedru de Virginia, tamaie si rasina benzoica. Acest parfum este castigatorul premiului FiFi Award Fragrance Of The Year Women`s Nouveau Niche 2008.

floare de portocal african portocala mandarina neroli

stanjenel mastica galbanum

vetiver cedru de Virginia tamaie rasina benzoica

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Infusion d'Iris by Prada.

Chanel No 19 Poudre
L`Eau Ambree
Burberry Brit Rhythm for Women
Athalia

Infusion d'Iris Recenziile parfumurilor

Dupa parerea mea este una dintre cele mai fidele si pline de poezie redari ale florii de iris. Imi amintesc ca atunci cand aparuse am recapatat incredere in creativitatea din zona mainstream, pentru ca dupa mult timp miroseam ceva intr-adevar diferit, era ca o gura de aer proaspat. Si chiar e un parfum proaspat, la propriu. Mirosul lui simplu, linear, discret, evoca niste irisi palizi si suavi, sfaramati intr-o pudra delicata, usoara si translucida si ma tonifica, imi da o stare de parca tocmai am facut dus si mi-am rasfatat corpul cu pudra.

Irisii pot parea si reci si distanti (imi plac si aceia), sau chiar funesti (vezi irisul lui Lutens din Iris Silver Mist) si de multe ori vin acompaniati de un miros de ambretta (cu iz dulceag de morcov) - varianta aceasta fiind cea mai nefericita in cazul meu.

Daniela Andrier a portretizat insa in Infusion d`Iris foarte fidel irisul natural si l-a simtit bine, l-a surprins incredibil de fidel. Treaba i-a reusit atat de bine incat a ramas apoi definitiv blocata intr-un manierism pe tema irisilor, riscand o sumedenie de interpretari ale acestui parfum. Toate pentru Prada. Cand citesc logo-ul Prada il vad mov palid si simt irisi…

Revenind la parfum, parca simt si o unduire de nota balsamica ce urmareste irisul ca o umbra, fidel, pana la capat. Mai mult ca sigur mirosul vine de la mastica care am descoperit ca imi place mult (chiar imi doresc si caut acum un parfum dominat de ea). Aceasta rasina are in acest caz o aparitie de inger pazitor, caci irisul e delicat si are nevoie de sustinere, iar suflul ei cald ii prieste.

Inconvenientul este acela ca, poate dupa un timp incepi sa te saturi de atata liniste si delicatete si ti se face dor de un parfum mai vioi. De aceea nu-l vad ca parfum de zi cu zi, de semnatura olfactiva, mai degraba locul lui ar fi in colectiile unor persoane cu gusturi eclectice in materie de parfumuri.

alex naser
alex naser

E fin, elegant si miroase a curat. E persistent dar nu are un siaj puternic. Nu e genul de parfum care " intoarce capete". Are un miros natural.

claude77
claude77

Il ador!!! Fin, elegant, sexy, persista muuuuult, deci perfect. Desi am EDP, imi place EDT mult mai mult. Are cateva note diferite, este mai fresh, irisul nu este atat de puternic si am ramas foarte impresionata de persistenta: peste 10 ore desi e EDT.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Prada Infusion d'Iris fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Prada Infusion d'Iris, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Infusion d'Iris dupa Prada. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Infusion d'Iris de Prada reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lacoste Lacoste Pour Femme By Kilian Back to Black Christian Dior Dune Guerlain Shalimar Parfum Initial Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Samsara Eau de Parfum Cartier La Panthere Serge Lutens Chergui Caron Aimez - Moi Christian Dior Hypnotic Poison The Different Company Sublime Balkiss Agent Provocateur Agent Provocateur Serge Lutens Datura Noir Annick Goutal Un Matin d`Orage Chanel Coco Eau de Parfum Juliette Has A Gun Citizen Queen Frederic Malle Portrait of a Lady Givenchy Hot Couture Amouage Honour Woman Christian Dior Dior Addict