Designeri » N-Q » Floral Fructat « Grupuri

Vaiana Dea Profumi del Forte de dama

Vaiana Dea Profumi del Forte de dama

tuberoza
lactonic

Vaiana Dea de Profumi del Forte este un parfum Floral Fructat de dama. Vaiana Dea a fost lansat in 2013. Notele de varf sunt aldehide, piersica, nuca de cocos, bergamot, lapte si frunza de violeta; notele de mijloc sunt tuberoza, ylang-ylang, orhidee, iasomie, crin, trandafir alb, pastai de cacao si miere; Notele de baza sunt rasina benzoica, mosc alb, lemn de santal, vetiver, vanilie si lichen.

aldehide piersica nuca de cocos bergamot lapte frunza de violeta

tuberoza ylang-ylang orhidee iasomie crin trandafir alb pastai de cacao miere

rasina benzoica mosc alb lemn de santal vetiver vanilie lichen

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Vaiana Dea by Profumi del Forte.

Vaiana Dea Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Măi măi...una rece, alta fierbinte...sau cel puțin călduță de la lapte :))
Vai ce imi place! Îmi place rău!
Care nebun s-ar gândi sa combine tuberoza cu lapte? Dar și mai nebun este cel care reușește sa facă asta fără ca amestecul sa devină cacofonic.
Debut : tuberoza cu frunze de violeta =tuberoza verde. Cremoasa = cocos. Deci tuberoza, frunze de violeta și cocos. Încă de la început îmi place. Îmi place rezultatul cremos și omogen. Apoi apare lăpticul cald îndulcit cu miere. Pare ciudat, însă efectul are ceva gurmand. Îmi aduce aminte de mirosul de pâine calda. Dar cu lapte. Cred ca și acesta este un motiv clar sa mi-l doresc. Imi amintește de mirosul micului dejun al copilăriei.
Parfumul este complex și se modifica în timp. Nu simt aldehide în el și de altfel nimic tăios . Totul este o crema de tuberoze :)) , cu vanilie și miere . A...O alta floare care mie îmi pare ca este special folosita în parfumerie pentru a crea un melanj rotund, cremos, este ylang ylangul. Cred ca și aici este cât se poate de prezent. Dar totul ca sa definească un parfum floral,rotund, cremos și tuberozic, cu o tenta lactonica în fundal, tenta care îl face sa fie atât de tentant.
Siaj 6,5/10
Longevitate 7/10
Parfum 8.5-9 /10
Un siaj puțin mai mare ar fi făcut parfum acesta absolut minunat. Caci rar este oricum-calitate extrem de rara :)) în zilele noastre.

ancaan
ancaan

Vaiana Dei (de fapt, Vaiana Dea) este un parfum care m-a cucerit de la primul puf. E un floral desavarsit, construit in stilul lui 24 Faubourg, insa mai modern si mai zemos. Imi pare a avea un miros verzui, dar nu crud. E plin de seva vegetala dulce si naturala. Tuberoza se simte cel mai bine, insa nu devinde nicio clipa sufocanta. Iasomia, trandafirul si crinul dau un plus de eleganta si feminitate, iar rasina benzoica si funza de violeta indulcesc usor parfumul.
Eu l-as purta oricand, indiferent de anotimp. Singura dezamagire este ca nu persista foarte mult timp si sta aproape de piele. Daca ar avea calitati tehnice mai bune, l-as cumpara fara sa stau pe ganduri.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Profumi del Forte Vaiana Dea fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Profumi del Forte Vaiana Dea, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Vaiana Dea dupa Profumi del Forte. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Vaiana Dea de Profumi del Forte reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Aqua Allegoria Grosellina Estée Lauder Beyond Paradise Summer Fun (2007) Ghost Ghost Deep Night Tommy Bahama Tommy Bahama Very Cool Enrico Coveri Enrico Coveri MI06 Woman Rochas Reflets d'Eau de Rochas Roccobarocco Silver Jeans Avon Island Vibe Sarah Jessica Parker Covet Pure Bloom Mojo Be Sexy Gianfranco Ferre Ferré Rose Princesse Fragonard Cerisier en Fleurs