Designeri » N-Q » Lemnos Aromatic « Grupuri

Acqua Viva Profumum Roma unisex

Acqua Viva Profumum Roma unisex

acrisor

Acqua Viva de Profumum Roma este un parfum Lemnos Aromatic unisex. Parfumul prezinta cedru de Virginia, lamaie de Amalfi, chiparos si laburnum.

cedru de Virginia lamaie de Amalfi chiparos laburnum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Acqua Viva by Profumum Roma.

Acqua Viva Recenziile parfumurilor

Cravisx
Cravisx

Am auzit despre acest parfum, candva, si desigur, l-am incercat o data si de-ajuns mi-a fost... Nu este un miros de calitate inferioara, dar nici impresionant, ii numa bun pentru zilele calduroase.

Probabil nasul meu este putin mai infundat, mai alergic, insa Acqua Viva este mai mult Acqua decat Viva, in sensul ca, lamaia care se poate simtii in aceasta compozitie este de o calitate usor fada. Un miros citric timid, subtire, daca se poate spune astfel. Daca Eau D'Hadrien imi aminteste de o lamaie adevarata, Acqua Viva ma duce cu gandul la ieftinele napolitane cu crema de lamaie ce o mancam in trecut, aveau o aroma sintetica de lamaie indulcita...

Acqua Viva Profumum Roma este un parfum placut, suav si sensibil; o atingere citrica, o improspatare olfactiva cu un aspect relativ simplu. Un strop de candoare feminina.

Sincer, merita incercat si atat! La un asemenea pret se gasesc parfumuri mai cu greutate, mult mai bine definite.
Nu sta prea bine nici la capitolul performante...

Da, nu ii chiar pe gustul meu.

Bun, dar insuficient.
Nota: 7.5 | 10

Raul
Raul

O lămâie naturală, minimalistă

Cu ani în urmă cochetam doar cu parfumurile citrice și aromatice. Timpul a trecut, iar gusturile mi se îndreaptă către alte genuri. Desprinderea nu este totală deoarece vara prefer și poțiuni predominant citrice. Un melanj de mirare și bucurie m-a cuprins atunci când am descoperit Acqua Viva. După cum bine știți, citricele sunt printre cele mai volatile note. Nu credeam că voi găsi o lămâie minimalistă, atât de bine construită.

Debutul lui Acqua Viva este precum stoarcerea unei lămâi suculente. Imaginați-vă cum fiecare strop din acest parfum se transformă, la nivelul simțurilor, sub forma picăturilor de lămâie care sărută pielea. Sub presiunea aplicată, ele țâșnesc cu forță dintr-o lămâie proaspătă. Atât de bine este redată, încât coaja acestei citrice vine să întețească aroma. Cu alte cuvinte, naturalețea, luminozitatea și tăria primelor zeci de minute sunt fantastice. Îmi aduce aminte de versiunea veche a lui Eau d’Hadrien, dar și de versiuni mai complexe cum ar fi Pierre Balmain Monsieur sau Christian Dior Eau Sauvage.

Lămâia este exuberantă în prima jumătate de oră de la aplicare. Primele semne de oboseală ale acesteia se fac resimțite odată cu apariția chiparosului. Nu cunosc așa bine această notă, dar o pot deduce din simplitatea parfumului (note puține). Prezența ei aduce o ușoară întunecare a poțiunii, devenind o punte de legătură dintre cei doi actori principali: lămâia și cedrul. Finalul este acaparat de către nota lemnoasă de cedru. Este ca și când lămâia obosită se învelește cu o pătură delicată de cedru înainte să adoarmă. După aproximativ trei-patru ore a adormit. Se trezește din somn cu o nouă pulverizare.

În ciuda prețului prohibitiv pentru multe buzunare, Acqua Viva merită testat.

Longevitate : 6 – 10 ore
Siaj : moderat spre delicat
Nota : 9/10

Bravo Profumum Roma !

Acest parfum, un deliciu pentru iubitorii citricelor, se încoronează drept regele lămâilor. Superb !

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Profumum Roma Acqua Viva fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Profumum Roma Acqua Viva, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Acqua Viva dupa Profumum Roma. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Acqua Viva de Profumum Roma reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Lemnos Aromatic
Guerlain Vetiver Otto Kern Cycle Oriflame Ascendant Police Freedom Acca Kappa Cedro Calvin Klein CK IN2U POP for Him S.T. Dupont Essence Pure Pour Homme Aveda Chakra 4 Fulfillment Honore des Pres Nu Green Rance 1795 Rue Rance Eau Duc De Berry Memo Moon Safari Adolfo Dominguez U