Designeri » N-Q » Lemnos « Grupuri

Alba Profumum Roma unisex

Alba Profumum Roma unisex

nuci
migdale

Alba de Profumum Roma este un parfum Lemnos unisex. Parfumul prezinta lemn de santal, ambra, alune, migdale si stanjenel.

lemn de santal ambra alune migdale stanjenel

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Alba by Profumum Roma.

Teint de Neige

Alba Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Fidela obiceiului meu, testez totdeauna parfumul incercand sa stiu cat mai putin despre cine l-a facut, ce stil e si ce note are "piramida olfactiva". In treacat fie spus, piramidele astea olfactive nici nu mi se par cine stie ce lamuritoare, de multe ori parca mai mult te influenteaza si iti canalizeaza perceptia pe o directie pe care poate nu ai merge singur niciodata. E buna si piramida, nu zic, dar tot nasul propriu ramane da baza, ca in final, nu cu piramida ne parfumam...).

Ca sa revin la parfum, Alba nu mi se prea pare "alba" ci mai mult un fel de incropeala dupa Lolita Lempicka Le Premier Parfum. Inceputul e cu mare tam tam, o explozie dura de migdale, dupa care Alba se cuminteste rapid si devine un parfum cu miros de make-up, persistent, insa mai mult discret.

Intre aceasta etapa de inceput (super migdale pe steroizi) si notele de final, parfumul are cateva minute incerte in care nu stiu de ce, dar eu il simt ca devine cremos si imi aminteste cumva Datura lui Serge Lutens. Nu seamana cele doua parfumuri per total, dar Alba are in el o "secventa" din Datura (fix secventa care mie nu-mi place deloc, e posibil sa fie migdala, pentru ca ea e singura nota comuna).

Abia in final as zice ca percep ceva care ar putea sa fie alunele (asta pentru ca stiu ca sunt aici alune, ca altfel nu m-as fi gandit la ele in veci si as fi zis doar ca miroase dulce-cremos).

Parfumul are o evolutie contrastanta, incepe migdalat, trece apoi intr-un make-up de iris prafos, se schimba in cremos-gen-lotiune de corp sau plaja, si la final vireaza spre un fel de Nivea+Finetti. Sunt cam multe directii, prea multe sabii in aceeasi teaca.

Adicatelea, ori cremos, ori prafos, nu se-alege clar niciuna... pentru mine Alba este "pas",e prea prea si foarte foarte,irisul, migdala sau ce mai e pe acolo imi provoaca pe termen lung o durere de cap....

Este un pudrat-dulce, cu iz de alune si migdale, pe o baza de iris si ambra. Parfumul este complet feminin, din punctul meu de vedere, iar dulceata pe care o are poate parea coplesitoare, desi mie nu imi pare. Este cremos, gurmand, bine facut, cu siaj moderat si persistenta buna. Evaluare: 9/10

ancaan
ancaan

Daca ar fi sa ii atribui o culoare, aceasta ar fi un maroniu-cappuccino catifelat. Este un parfum dens, cremos, usor pudrat si lemnos. De fiecare data cand il miros, ma duce cu gandul la lichiorul Amaretto, savurat alaturi de un fursec cu alune de padure. Este delicios, feminin si rafinat. Un oriental-lemnos demn de testat.

Desi pare imposibil de crezut, exista si gurmande foarte elegante, dovada e parfumul feminin Alba. E nascut dintr-o masa dulce-cremoasa de alune cu iz de Nutella, ambra si iris fin, usor pudrat, fara nici cea mai mica intentie de a deveni un miros unisex. Cu toate ca e intens si dulce, in jur proiecteaza o adiere proaspata, un miros placut si cald. Esti Zen cand il porti, pe bune. Orice angoase si tensiuni dispar sub norul diafan cu mangaieri ca de matase. Este o pura imitare a naturii, un amestec rafinat de note naturale cu o longevitate remarcabila.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Profumum Roma Alba fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Profumum Roma Alba, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Alba dupa Profumum Roma. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Alba de Profumum Roma reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Alameda Frederic Malle Lipstick Rose Lorenzo Villoresi Teint de Neige Serge Lutens Fourreau Noir Puredistance Opardu Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge Robert Piguet Fracas Serge Lutens Chergui Atelier Cologne Vanille Insensee Amouage Amouage Lyric Woman Bottega Veneta Bottega Veneta Panouge Isabey Gardenia Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle En Passant Keiko Mecheri Peau de Peche Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Coco Eau de Parfum Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Chanel Chanel No 19 Eau de Parfum