Designeri » N-Q » Floral « Grupuri

Antonia Puredistance de dama

Antonia Puredistance de dama

Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini Antonia Puredistance de dama Imagini

Antonia de Puredistance este un parfum Floral de dama. Antonia a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Annie Buzantian. Notele de varf sunt iasomie, ylang-ylang, radacina de stanjenel si trandafir; notele de mijloc sunt galbanum si iedera; Notele de baza sunt vetiver si vanilie.

iasomie ylang-ylang radacina de stanjenel trandafir

galbanum iedera

vetiver vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Antonia by Puredistance.

Jacinthe Et Rose
Quelques Fleurs l`Original

Antonia Recenziile parfumurilor

avalon9am
avalon9am

Candva imi propuneam sa nu scriu recenzii nefavorabile, constienta fiind de faptul ca perceptia asupra parfumurilor este pur subiectiva si ca uneori tindem sa luam lucrurile prea personal, desi nu ar trebui.
Dar parerile negative pot fi si constructive. Unele te trezesc din reverie si te determina sa studiezi cat mai temeinic parfumurile inainte de a le achizitiona iar asta te poate scuti de cheltuieli inutile.
In cazul de fata, m-am dezmeticit cam tarziu dar acum am scuza perfecta pentru a ma imbarca in aceasta misiune ingrata : Antonia mi-a iesit in cale din dorinta de a afla ce n-a mers in fosta noastra relatie de amicitie, iar eu profit de ocazie pentru a clarifica lucrurile.
In primul rand, n-am reusit sa trec peste faptul ca Antonia imi pare total lipsita de afectivitate. Anumite persoane isi impun sa fie distante doar pentru a-si masca sensibilitatea excesiva. La fel e si cu parfumurile : de multe ori, un debut glacial si dezagreabil se transforma spectaculos intr-un melanj ce debordeaza de expresivitate, nu neaparat usor de inteles si indragit ci pur si simplu capabil sa iti induca o emotie, de orice natura ar fi ea, sa-ti creeze o stare de confort olfactiv.
Antonia nu m-a emotionat in niciun fel. Dincolo de notele initiale, de un verde crud si suculent, se afla unele si mai verzi, reci si aride iar aceasta monotonie olfactiva devine apasatoare la un moment dat.
Bobocii de iasomie si trandafir nici nu apuca bine sa-si rasfire petalele prin desisuri ca ii si napadeste iedera inasprita de galbanum, inecandu-le mireasma intr-un ocean de frunze verzi.
Si ca totul sa se termine apoteotic in aceeasi nota, peisajul se incununeaza cu aroma revigoranta si, bineinteles, verde a vetiverului, pleonastica in context.
As minti sa spun ca disting vreo urma de ylang-ylang sau orris, bine ar fi sa li se simta prezenta pentru ca textura parfumului ar fi mai rotunjita dar asa e stravezie si destul de neprietenoasa. Cam ca o esarfa ce pare matasoasa dar se dovedeste a fi aspra si iritanta la purtare. Poate ca s-a dorit ca acest parfum sa aiba o compozitie minimalista dar mie mi se pare doar austera si plictisitoare.
In al doilea rand, cred ca Antonia nu prea stie ce vrea de la ea insasi. Daca aspira la statutul de chypre, chiar si in acceptiune moderna, poate ca s-ar fi cuvenit sa reinterpreteze  prestanta, complexitatea si profunzimea prin care se disting clasicele genului, nu doar sa le simplifice paleta cromatica.
Daca nu are asemenea ambitii ci vrea sa fie doar un parfum floral, asa cum este incadrat aici, as intreba-o de ce nu se indura sa scoata la lumina trandafirul si iasomia in plina floare pentru a mai insufleti buchetul de frunze, tulpini si radacini dezarmant de verzi.
In ultimul rand, nu pot sa trec cu vederea pretul exorbitant al parfumului. Poate ca el se explica prin calitatea ingredientelor, evidenta, de altfel, sau prin concentratia de extrait, insa nu cred ca acestea scuza banalitatea compozitiei propriu-zise. Prin comparatie, Divine - L'Infante costa de trei ori mai putin si ilustreaza in cheie mult mai poetica duetul iasomie-iedera, expunandu-l intr-un cadru mai elaborat si mai substantial desi se regaseste doar in versiunea EdP.

Adelinasworld
Adelinasworld

Cum ati descrie un clasic? Antonia este un parfum de o frumusete atemporala. Hai sa facem un exercitiu de imaginatie:

Intr-o luminoasa zi de vara, reusesti sa iti vizitezi matusa in Anglia, undeva in comitatul Devon. Nu ai vazut-o de ceva vreme, dar ii pastrezi amintirea in suflet fiindca e matusa ta preferata.

Pe masura ce ajungi aproape de casa ei, simti mirosul de iarba cruda ce poarte o usoara aroma de trandafiri englezesti. O boare mai mult... Ah, ce incantare!

Iat-o! Minunatul conac in care locuieste alaturi de pisicile ei mult-iubite. Casa e acoperita de iedera, planta imbratisand peretii gri din piatra, construind o imagine familiara si iubita. Iti placea sa simti aroma usor amaruie si ascutita a iederei ce patrundea in casa atunci cand deschideai fereastra.

Si acum, iata-te, in fata usii masive din lemn. Bati de doua ori si menajera te intampina, poftindu-te inauntru. Faci cativa pasi si o vezi pe matusa ta, alura ei aristocratica - e neschimbata! Poarta acelasi sirag de perle negre si bluza ei preferata, verde, din casmir.

Te intampina cu un zambet candid in timp ce aranjeaza un buchet de iasomie intr-o vaza. Apoi, cu un gest lent si amplu al mainilor, iti spune: ia loc, draga mea. Ti-am pregatit ceaiul tau preferat, vanilie si visuri. Nemurire, ii spun eu. Avem destul pentru amandoua.

Antonia este un floral usor aspru, creat in stil usor vintage. este o iasomie verde, asprita de galbanum si ylang-ylang, si inverzita de iedera. Pe parcurs se si indulceste putin si capata si un iz usor mentolat. Are vibratia lui Tresor al lui Lancome, desi nu e chiar asa aspru precum acela; se mai aseamana si cu Quelques Fleurs L'Original de la Houbigant. Este deci un floral prin excelenta, dar nu un soliflor. Nici mie nu imi pare inventiv si, desi nu-i contest calitatile de extrait de parfum, nu as da banii pe el. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 7/10

ancaan
ancaan

Antonia, mai intai de toate, este un parfum frumos. Cochet, feminin, elegant. Foarte usor de purtat si indragit, nu va ofensa pe nimeni. Se potriveste de minune unei femei cu un stil clasic sau boem. Este un floral suculent, dulce, cu o tenta usor amaruie si vegetala de la iedera. Dar...pe mine, cel putin, ma enerveaza faptul ca au ales un pret atat de exorbitant pentru un parfum care, sincer, cu toate ca este frumos, nu este deloc inventiv si nici nu il vad iesind prea mult din tiparele mainstreamului. Nu contest pasiunea care a fost pusa in fiecare mililitru si nici ingredientele de calitate. Dar 790 lei pentru 18 ml este deja prea mult, din punctul meu de vedere. Pentru ca, asa cum am spus, nu mi se pare ceva "groundbreaking" si nici cu persistenta si longevitatea nu sta bine, cu toate ca are o concentratie de 25%.
Deci...de ce l-as achizitiona?

Antonia aduce in mod limpede un omagiu capodoperelor din trecut, avand o frumusete clasica, provenita din notele bine conturate si proportionate. Pare lucrat cu precizie de ceasornicar, cu migala, atentie si devotament total pentru calitate.

Cu toate ca amestecul este, la fel ca celelalte parfumuri Puredistance, extrem de neted si omogen, se poate face usor o radiografie a compozitiei. La prima impresie este un parfum "verde", apropiat ca stil de un chypre clasic, insa fara notele tipice aceluia. Aici latura verde provine de la tonul de iedera (cam la aceeasi intensitate ca in Divine L`Infante) cu aroma placuta, usor intepatoare si proaspata.

Trebuie sa spun ca apreciez faptul ca s-a apelat la o nota de debut mai putin comuna, fata de populara introducere citrica de bergamota. Iedera nu dispare nici mai tarziu, indinzandu-se verde si stralucitoare peste note de acum florale, de iris si putin ylang-ylang cremos. Baza il desavarseste prin tonul cald de rasini, care odata ce apar vor invalui subtil compozitia dar fara a se impune.

Totul sta la locul lui in acest parfum splendid, asezat, de bun gust si care va fi si maine sau peste 1 an, 10 sau 100 la fel de actual. Pentru ca e clasic.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Puredistance Antonia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Puredistance Antonia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Antonia dupa Puredistance. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Antonia de Puredistance reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance White Amouage Amouage Lyric Woman Puredistance Opardu Puredistance I Guerlain Elixir Charnel Le Boise Torride Guerlain French Kiss Xerjoff Irisss Lorenzo Villoresi Teint de Neige Robert Piguet Fracas Amouage Memoir Woman Boadicea the Victorious Ardent Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Amouage Honour Woman Amouage Dia pour Femme Amouage Ubar Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Guerlain Idylle Maison Francis Kurkdjian APOM Pour Femme Robert Piguet Alameda Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel