Designeri » N-Q » « Grupuri

Black Puredistance unisex

Black Puredistance unisex

Black Puredistance unisex Imagini Black Puredistance unisex Imagini Black Puredistance unisex Imagini

Black de Puredistance este un parfum unisex. Black a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Antoine Lie.

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Black by Puredistance.

Black Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Nu are notele listate asa ca fiecare il putem juca blind si ii putem face o poveste, simpla sau complicata, dupa fire si dispozitie.
La prima tragere (adanc in piept, desigur, ca doar nu suntem amatori sa pufaim) il gasesc un fel de ruda de inima cu NU/YSL (edp) sau CUIR GARAMANTE/MDCI , asa ca harta notelor ar putea conduce spre un oriental condimentat, in care oricine ar putea recunoaste usor tamaia , moscul , clar ceva pielarie aromata cu vanilie si usor mai greu vreun posibil si ratacit cardamom .
Sigur mai sunt si alte rasini, ceva lemn si sigur ca in deschidere avem vreo nota citrica ce ne incalzeste pentru concertul anului, gen Delia in deschidere la Robbie Williams,anul trecut .:)
Ar fi de incercat pentru amatoarele genului oriental sau si mai bine ale genului pielarie, entuziamate - strict de pe canapea - de perversitatea din FETISCH sau de aparenta cumintenie , data de dulceata vanilata, din ITALIAN LEATHER.
Cred ca mie imi place putin mai mult decat cele doua pentru ca a luat genele bune din fiecare si i-a iesit sa fie un sobru spumos ( nu credeati ca exista si asa ceva, nu?) capabil dintr-un mililitru sa-ti mistifice realitatea joviala sau sufocanta . Cum spuneam la inceput, dupa fire si (pre)dispozitie…
Nu as fi in zona mea de comfort cu el dar uneori l-as purta. As face-o insa piezis, neavand priceperea purtarii nuantelor amarui ce-mi ating pielea insistent si liniar si verosimil.
Avandu-l, n-as sti daca sa-l pastrez sau sa-l dau, m-as simti ca si cum as primi un SMS de la un/vreun fost iubit , care nu stiu daca ma bucura sau mai rau imi face, si pe care mi-e frica sa-l pastrez dar si sa-l sterg.:))

Adelinasworld
Adelinasworld

Era amiaza cand a ajuns inapoi la cabana. Parul lui intunecat era dezordonat din pricina vantului care a vrut sa se joace. A deschis usa grea din lemn masiv, iar ochii lui conturati cu creion kohl moale a strapuns umbrele din incapere.
Cativa pasi si a ajuns la locul sau preferat din casa - biroul din abanos. Asezat pe el, in liniste deplina, asteptand, era jurnalul legat in piele. Barbatul a luat loc pe scaun si si-a intins mana tremuratoare dupa stilou. Oh, da. Venise timpul sa scrie despre ea.
Orele treceau, iar cerneala a inceput sa isi depende povestea pe masura ce era absorbita cu lacomie de hartia ingalbenita. Era vorba despre o femeie, cu ochii de culoarea ambrei si pielea aurie, Ahhh, pielea ei ce mirosea mereu a lemn de agar. Simpla ei prezenta facea aerul din jur sa fiarba, Era o femeie a desertului si poate de aceea simtea atat de multa caldura cand si-o amintea.
Barbatul a simtit nevoia sa deschida fereastra si uitandu-se afara, a simtit un miros cunoscut. Tamaie poate? Ca un fuior de ceata, o umbra argintie prindea contur afara. Sa fi fost doar imaginatia sa? Putea sa jure ca ea era acolo, alaturi, pe masura ce ii simtea parfumul de neuitat umpland incaperea. In minutele urmatoare insa, mirosul a disparut...dar doar cat sa reapara mai dulceag si mai puternic, lasandu-l confuz. A inchis ochii, a inspirat adanc si a lasat parfumul sa ii strapunga sufletul. Acum erau un intreg, ei doi. Inseparabili.

Apreciind compozitiile foarte controversate semnate de Antoine Lie si fiind in general atrasa de tot ce inseamna "noir" am fost inevitabil intrigata si de acest Puredistance Black. Este un parfum pe care initial, la primele testari, nu pot spune ca l-am inteles. Notele dupa cum se observa nu sunt divulgate, iar sarcina de a-l descrie nu este una usoara.

Asa ca mi-am strans parul, am tras un costum negru si mulat pe corp si-am intrat tiptil la miezul noptii pe nevazute in misterul lui Black, avand ca misiune imposibila decriptarea mesajului enigmatic ascuns in flaconul negru, zvelt si opac.

Parfumul mi-a parut intai ciudat, cu prea multe starturi pentru a mai ramane loc macar de o gura de aer, dens si plin de adancimi periculoase in care te poti pierde pe vecie. E ca un labirint din care trebuie sa iesi legat la ochi. Dar nu m-am lasat si am mers mai departe in aventura mea si prin determinare si noroc i-am descoperit frumusetea.

In primele minute miroase, chipurile, "luminos", de la niste citrice usor amarui si simt amareala bergamotei. Dar stratul acesta este plapand si efemer, ca ultima palpaiala a unei lumanari inainte de a se stinge lasandu-ma in bezna. Probabil un duh mi-a luat lumina. Se face frig in jur si incepe sa fie usor neplacut. Dar continui. Devin apoi constienta de prezenta unor arome dulci in jurul meu, pesemne am depasit faza critica si-am patruns intr-un nou teritoriu: al notei de vanilie meticulos invelita in foi dulcege de tabac si ah, da, cred ca prind si o adiere lemnoasa de oud.

Oudul e undeva prin jur, nu in imediata mea vecinatate si din cauza distantei il percep destul de discret. Intind o mana si ating peretii…sunt fini si catifelati, la fel cum miroase acum Black. Narile prind un iz de fum, dar nu stiu daca e vorba de tamaie, ci mai degraba un manunchi intreg de betigase aprinse, cu multiple arome. Santal, ambra, olibanum. Cred ca sunt de ceasuri bune in universul lui Black…si pare ca nu se mai termina vraja. La un moment dat de sub toate notele lemnoase si afumate urca din nou vanilia la suprafata si trecand prin valul de fum devine o vanilie complexa, rotunda, calda, o vanilie cu accente picant-lemnoase. Nu vreau sa ies de aici, nu vreau sa ma intorc, vreau sa continui mai departe pentru ca…imi place enorm.

Culoarul intunecat si parfumat are insa un capat. M-am oprit in fata unei usi, se pare ca am gasit iesirea. O imping si…in loc sa ma orbeasca lumina de afara descopar o incapere fastuos decorata si luminata cald de un candelabru plin de lumanari. In mijloc ma asteapta el, imbracat in negru ca mine, cu ochi negri in care ard flacarile iadului. Se apropie zambind enigmatic si-mi da un pahar de coniac. O inghititura din aroma aceea calda, tare si placuta imi incalzeste corpul si sarutul e inevitabil. Mmmmm…
Asa ne jucam noi cateodata.

eu_alin1
eu_alin1

Acest parfum este unul intunecat daca pot spune asa,pana si numele lui inspira asta.
Imi place mult ideea celor de la Puredistance de a nu lista ingredientele folosite,asa ne putem imagina cam ce au pus in acest parfum.
Dupa umilul meu nas as zice ca simt note florale note de tutun,piele,rasini.
In ceea ce priveste longevitatea si siajul pot spune ca sunt peste medie!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Puredistance Black fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Puredistance Black, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Black dupa Puredistance. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Black de Puredistance reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Memoir Woman Amouage Amouage Lyric Woman Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Guerlain Mon Precieux Nectar Amouage Dia pour Femme Xerjoff Dhajala Robert Piguet Fracas Memo Kedu Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dune Guerlain Chamade Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Cartier Must de Cartier Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Sospiro Perfumes Laylati Sospiro Perfumes Accento Xerjoff Ibitira Juliette Has A Gun Moon Dance Chanel Chance Eau Fraiche Boucheron Boucheron