Designeri » N-Q » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Opardu Puredistance de dama

Opardu Puredistance de dama

tuberoza
Opardu Puredistance de dama Imagini Opardu Puredistance de dama Imagini Opardu Puredistance de dama Imagini

Opardu de Puredistance este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Opardu a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Annie Buzantian. Notele de varf sunt tuberoza, gardenie, liliac si trabdafir bulgaresc; notele de mijloc sunt garoafa si iasomie; Notele de baza sunt heliotrop si cedru.

tuberoza gardenie liliac trabdafir bulgaresc

garoafa iasomie

heliotrop cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Opardu by Puredistance.

Opardu Recenziile parfumurilor

Opardu are cel mai cremos si frumos liliac pe care l-am intalnit in parfumuri! Este de un mare rafinament! Parfumul nu este un soliflor, mai degraba este un liliac invaluit si potentat de un melanj de flori. Nu este apos sau "fresh", dar nu este nici "greu", este doar un floral bogat si frumos, care intr-adevar poate complementa frumos o femeie. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 9/10

ala2006
ala2006

Cand am desfacut mostra, liliacul a scos rapid capul in toata splendoarea lui. Insa pe piele a venit insotit de tot alaiul de flori albe. Si apoi incepe jocul de-a v-ati ascunselea! Florile albe se ascund, liliacul fuge dupa ele si le gaseste. Mai rad, mai glumesc si apoi o iau de la capat. La fel se joaca si siajul, si ma bucur sa vad ca ii place sa stea mai mult la vedere decat ascuns.
E un floral frumos, care iti starneste imaginatia spre povestiri romantice.
E fin, extrem de feminin si te face sa visezi la rochite matasoase , esarfe fluturand in vant si mult soare. Dar l-as alege fara ezitare si la o geaca groasa de iarna si bocanci in picioare, pentru ca in acelasi timp il simt cald si linistitor.
E un parfum pe care l-as cumpara cu siguranta fara sa ma gandesc la nimic, asa cum bine spunea Sigrid, insa voi putea face asta doar cand se va construi cu adevarat la noi in tara.
Deocamdata, ii sunt foarte recunoscatoare acelei fete speciale de aici de pe forum care mi-a oferit sansa de a-l testa si de a ma bucura de ceva atat de minunat!

sigrid
sigrid

…sau cum NU este totul despre un liliac inflorit desi asa pare!
Negru sau alb, da sau nu, sublim sau dezastruos, parfum de nisa sau simpla solutie de spalat geamuri cu aroma de liliac! Fara subtonuri, fara jumatati de masura!
Ori iti place si il cumperi fara sa te mai gandesti la nimic, ori il mirosi si dupa o secunda pui concluzia ca numai o tacanita la cap ar da bani grei pe el .
Indiferenta sau pasiune! Pentru mine s-a intamplat sa ma-ncerce cu ultima!

Ma gandesc la el ca la un parfum perfid ce te prinde cu garda jos , tocmai din cauza ideii preconcepute ca e subtirel , primavaratic si usuratic! Cine ar putea vreodata sa vada vreun pericol venit dinspre o un ciorchine de liliac!?
Ha, ha! Nici Humbert nu a crezut imediat ca Lolita ii va fi fatala !
Cam asa si cu acest OPARDU! E e parfumul care ma face sa iubesc floralele. Ba chiar soliflorele! Pentru mine, nimic delicat in acest parfum! Dimpotriva, decadenta la ea acasa, cel mult banca pe care se petrece actiunea este din lemn de liliac, incolo doar jupoane, volane si corsete.
OPARDU este parfumul care daca ar fi femeie s-ar da cu Caron- N’aimez Que Moi.

Adelinasworld
Adelinasworld

S-a asezat in fata sevaletului si priveste cu dragoste albul hartiei. Deja isi imagineaza pictura ce o sa prinda viata in curand. Nu este primul ei tablou, insa e sigura ca pe acesta il va iubi cel mai mult.

Hartia e deja umeda, pregatita sa absoarba emotii si culori. Mana ei delicata traseaza primele tuse de culoare: peste hartie apar pete de violet ce se metamorfozeaza in flori mici si delicate de liliac. Femeia zambeste privind florile si parca le simte mirosul proaspat, aducator de fericire. Inmoaie iar pensula in culoare, si alaturi de florile de liliac, incepe sa picteze dulcea floare a heliotropului. De aceasta data, tusele de culoare sunt mai vii, parca te pierzi in adancimea lor. Daca inchide ochii, ii simte aroma calda si pudrata. Da! Cu siguranta asa miros amintirile - a melanj de spatiu si timp, peste care pudra fina a melancoliei s-a asezat cuminte, protectoare.

Lipseste totusi ceva... Hmmm.... Ce ar putea sa fie? Ah, da! Si-a dat seama si acum inmoaie pensula in cea mai candida nuanta de alb, culoarea petalelor de gardenie. Atinge cu atata emotie hartia umeda si mirosul cremos al florilor, impreuna cu o parte din sufletul se contureaza langa florile de liliac si heliotrop, desavarsind pictura.

Soarele isi arunca razele albe peste pictura si umezeala acuarelelor poleieste buchetul floral cu o stralucire argintata. Florile au incremenit in timp si pe masura ce culorile petalelor lor se imbina armonios, parfumul lor devine palpabil, umpland aerul din incapere, imbinandu-se cu linistea zilelor de iarna.

Opardu lasa impresia de soliflor in prima parte. Dar cum exista deja splendidul En Passant - un parfum numai despre liliac (mai abstract, mai verde), Opardu decide sa exploreze mai departe tema liliacului studiindu-i toate aspectele. Nu as vrea sa le compar, deoarece cu En Passant am si o legatura simbolica (am povestit in recenzie) pe langa faptul ca-mi place cel mai mult din toate soliflorele existente si nu-mi schimb parerea despre el niciodata. DAR nu pot sa nu cedez ispitei oferite de Opardu, un liliac pe care il vad total cu alti ochi.

Opardu e genul indemodabil, creativ si multifatetat, simplu si complex totodata. Desigur trebuie sa indragesti mult parfumurile pur-florale ca sa-i cazi in mreje. E un liliac extrem si foarte intens. Alb, dar cu umbre colorate. Pur, dar deloc feciorelnic. Se revarsa. Mirosul e abundent si consistenta aproape uleioasa. Miroase a liliac complet inflorit, scaldat in lumina dulce a amiezii. Albinele il viziteaza. Are tonuri savuroase, poate de la putin heliotrop si o latura cremoasa ce apare ulterior de la gardenie.
Probabil asa se pot transpune in note parfumate gandurile unei indragostite. Opardu este plin de lumina, pozitiv si gingas si nu-mi pot imagina altfel perfectiunea...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Puredistance Opardu fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Puredistance Opardu, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Opardu dupa Puredistance. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Opardu de Puredistance reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Puredistance White Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Amouage Honour Woman Tom Ford Noir de Noir Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Carnal Flower Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Frederic Malle Portrait of a Lady Amouage Memoir Woman Jul et Mad Paris Stilettos on Lex Guerlain Mon Precieux Nectar Frederic Malle Iris Poudre Amouage Dia pour Femme Robert Piguet Alameda Guerlain Shalimar Parfum Initial Serge Lutens Chergui Xerjoff Lira Isabey Isabey Gardenia Xerjoff Bouquet Ideale Robert Piguet Rose Perfection