Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

Josephine Rance 1795 de dama

Josephine Rance 1795 de dama

Josephine de Rance 1795 este un parfum Oriental Floral de dama. Josephine a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Jeanne Sandra Rance. Notele de varf sunt iasomie, zambila, ylang-ylang, bergamot, paducel, trandafir, liliac si bujor; notele de mijloc sunt stanjenel, muscata, galbanum, cuisoare, piersica, frunza de violeta si coacaze negre; Notele de baza sunt mosc, lemn de santal, ambra, vanilie si lemn de abanos.

iasomie zambila ylang-ylang bergamot paducel trandafir liliac bujor

stanjenel muscata galbanum cuisoare piersica frunza de violeta coacaze negre

mosc lemn de santal ambra vanilie lemn de abanos

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Josephine by Rance 1795.

Julia
Vive la Mariée
Want

Josephine Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Elegant si feminin,Josephine te face sa te simti senzuala si diafana,ca o zi de primavara timpurie ce se arata dupa o iarna mohorata.Un parfum atat de cald si invaluitor nu poate fi lasat sa plece cu una cu doua ci ma forteaza sa-mi adulmec incheietura la fiecare minut,cu o precizie de ceas.Imi place tare,iar drydown-ul il simt foarte apropiat de minunatul si mult vanilatul Want al baietilor Dsquared.

Un floral ultra-delicat in care simt trandafir, liliac, iasomie, completate ce ceva note verzi. Cu timpul devine si usor pudrat ceea ce il face si mai frumos. Siajul este moderat-redus, insa persistenta este buna.
M-am indragostit... Nota mea: 8/10

I feel pretty, Oh so pretty...

N-ai cum sa nu-i remarci frumusetea, imposibil. In urma cu un an am luat la rand pentru testat toate parfumurile Rancé si pe cand am ajuns la Josephine am stiut clar ca acesta mi-e favoritul. L-am si cumparat de altfel spontan atunci si acum e in top 5, lucru care spune multe avand in vedere nestatornicia mea preabinecunoscuta in domeniul parfumurilor :).

Daca este sa credem povestea de marketing din spate, pentru Josephine s-a lucrat dupa aceeasi reteta folosita in urma cu 200 de ani cand Napoleon l-a comandat pentru Imparateasa Josephine. Ah tu, norocoaso! El purta Triomph, ea Josephine, iar cand erau impreuna cele doua parfumuri alcatuiau un al treila, in jurul lor, doar al lor. Asta e versiunea oficiala, neoficial insa, in intimitate se pare ca treaba era tocmai pe dos, intr-una din scrisorile sale catre sotia sa, Napoleon ii spune: "Maine sosesc la Paris. Nu te spala!"

Dezbracat de povesti si legende, Josephine emana o feminitate desavarsita si nu prea sunt de acord sa fie trecut ca oriental-floral, fiind mai degraba un buchet floral-fructat primavaratic, in care accentul cade in prima parte pe note intense si suculente de coacaze negre, carora li se adauga un buchet floral de liliac, paducel, trandafir si violeta, Seamana putin cu Kenzo Flower, dar e mult peste. Cu timpul devine pudrat, diafan si delicat, baza avand rotunjimi calde de ambra si mosc si se mentine timp indelungat fiind remarcat de cei din jur.

Greu sa nu-l iubesti.

Josephine by Rance 1795 3.77 out of 5 based on 16 ratings and 3 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Rance 1795 Josephine fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Rance 1795 Josephine, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Josephine dupa Rance 1795. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Josephine de Rance 1795 reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Rance 1795 Pres de Toi Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Lipstick Rose Lorenzo Villoresi Teint de Neige Xerjoff Lira Panouge Isabey La Route d'Emeraude Panouge Isabey Gardenia Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle Portrait of a Lady Frederic Malle En Passant Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge By Kilian Back to Black The Different Company Sublime Balkiss Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Serge Lutens La Fille de Berlin Serge Lutens Fourreau Noir A Lab on Fire What We Do In Paris Is Secret Robert Piguet Alameda Puredistance Opardu