Designeri » R S » Chypre Floral « Grupuri

Alameda Robert Piguet unisex

Alameda Robert Piguet unisex

Alameda de Robert Piguet este un parfum Chypre Floral unisex. Alameda a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt bergamot si crin; notele de mijloc sunt trandafir si iris; Notele de baza sunt paciuli, ambra si Castoreum.

bergamot crin

trandafir iris

paciuli ambra Castoreum

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Alameda by Robert Piguet.

Alameda Recenziile parfumurilor

Marisi
Marisi

Alameda sau frumusetea orientului impregnata senzual pe piele, in minte si in simturi.Ambrat, cu o dulceata medie, cald si rotund, Alameda este un parfum pur oriental, inspirat din frumusetea gradinilor Palatului Alhambra, menit sa iti dezvaluie frumusetea si senzualitatea.
Dulce dar nu gurmand, cremos, foarte fin si usor pudrat, Alameda se aseaza pe piele si se contopeste cu ea intr-un duet ravasitor de frumos.
Siaj mediu spre mare, persistenta intre 8 - 12 ore!

Rose_selavie
Rose_selavie

Daca as fi primit Alameda la jocul cu mostre anonime de pe forum cu siguranta v-as fi exasperat incercand fara succes sa-l decodific. Pentru ca piramida oficiala nu pusca deloc cu ce simt si asta nu e rau, e doar surprinzator si surpriza e si foarte placuta. De ce apare stanjenelul in loc de frangipani pe care-l disting atat de limpede? Iar crinul banuiesc ca are rol decorativ, caci nasul meu nicidecum nu vrea sa-l simta... Alameda mea (din mostra oficiala) e insulara, cremoasa, miroase a soare imbibat in niste flori exotice ravasite de furtuna, a petale albe si carnoase presarate pe aleile ce duc spre bungalouri umbroase. Si sa-mi explice cineva CUM de s-a pierdut castoreumul acela printre note? Probabil e o jucarie de plush, pentru ca baza lui Alameda e intr-adevar moale, pufoasa si catifelata, de-o finete cum rar am mai vazut, dar si previzibila la o linie ca Piguet. Colac peste pupaza mie-mi aduce si cu Visa, binisor chiar, Alameda e o Visa in concediu, bronzata si cu o floricica alba parfumata dupa ureche.

Este un parfum de o mare finete! Suav, elegant si frumos!
Incepe cu note suculente, unde simt usor bergamota dar acum mirosul imi pare ciudat... Imediat insa se simte irisul, iar parfumul se pudreaza instantaneu. Acum imi pare ca are un miros de make-up. Peste vreo 10 minute se aromatizeaza si cu ceva floral si cu ambra si ramane asa pana la sfarsit.
Este cumva o combinatie de miros intre Teint de Neige (mai putin) si Moulin Rouge, (mai mult) e foarte interesant mirosul. Nu pot spune ca seamana in mod foarte evident cu alt parfum, este de testat, dupa parerea mea isi va gasi destul de multi fani! Pe mine deja m-a aflat!
Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 8/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Alameda fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Alameda, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Alameda dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Alameda de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Memoir Woman Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Amouage Lyric Woman Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Robert Piguet Fracas Juliette Has A Gun Lady Vengeance Puredistance Opardu Guerlain La Petite Robe Noir Frederic Malle Portrait of a Lady Bottega Veneta Bottega Veneta Serge Lutens Chergui Hermes 24 Faubourg Juliette Has A Gun Vengeance Extreme By Kilian Back to Black Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Profumum Roma Alba Guerlain Insolence Eau de Parfum Tom Ford Noir de Noir Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris