Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

Calypso Robert Piguet de dama

Calypso Robert Piguet de dama

Calypso de Robert Piguet este un parfum Oriental Floral de dama. Calypso a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt muscata si mandarina; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel si trandafir; Notele de baza sunt paciuli, ambra si piele intoarsa.

muscata mandarina

radacina de stanjenel trandafir

paciuli ambra piele intoarsa

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Calypso by Robert Piguet.

Lady Vengeance

Calypso Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Heidi Klum are o slabiciune pentru petrecerile de Halloween si anual costumele ei epice tin prima pagina a revistelor mondene. A fost fluture, a fost Shiva cu opt brate, o gorila femela, Heidi la 70 de ani etc. Anul asta a avut o noua aparitie care a facut senzatie: a venit insotita de 5 clone de-ale ei, toate trase la indigo gratie echipei de specialisti in masti protetice si machiaje de la "Prosthetic Renaissance".

Si ce legatura are asta cu Calypso? Pai are, una. Vedem si aici un nou caz de duetto realizat genial de trandafir & paciuli care face parte dintr-un lunuuug sir de clone pe tema asta. Da, asa le spun, clone. Nothing bad! Sunt editii una si una in fond. Au priza, prind, seduc, de fapt e pe locul 1 ca idee de parfum sexy. Si nu intreba niciodata un colectionar de rose & patch-uri de ce are atatea daca seamana intre ele.
Eu nu am sa va pot raspunde.

E deja un anumit gen ce ar trebui introdus ca grupa olfactiva de sine statatoare. Desi stramosul lor este Voleur de Rose (2003), ca apoi Soir de Lune si Perles de Lalique sa schiteze noua directe, nebunia adevarata s-a declansat cu adevarat abia din 2007 odata cu (disparutul) Midnight Poison si Noir de Noir. Apoi a urmat avalansa de trandafiri ai lui Kurkdjian, care toti frumosi de pica ce-i drept vin la brat mereu cu paciuli: Lumiere Noir, Rose Barbare, Lady Vengeance & Extreme etc. Apoi PoAL. Rouge Nocturne...And a lot more.

Normal ca nici Piguet n-a ezitat sa fie in voga. Daca ai baza de trandafir si paciuli asigurata, nu mai trebuie pus decat niste ambroxan, o doza de IsoESuper, o tenta stearsa de velur si cativa stropi de portocala in varf. E voila! Nimfa e plamadita.
Dupa introducerea dominata scurt de o "miniatura" de esenta de portocala cu ceva tente tamaioase (mereu mi s-a parut ca atunci cand storci coaja de portocala mirosul uleiului esential are ceva de tamaie in el) infloreste un trandafir innegurat si catifelat care in loc de roua are pe petale stropi de ulei de paciuli. La baza se simte un amestec lemnos ambrat sintetic care da forta compozitiei, complexitate si o ajuta sa radieze, sa faca BOOM. Big Bada Boom. Pe alocuri imi seamana cu PHI Rose de Kandahar, dar Calypso mi se pare mai usor de purtat si mai feminin. In orice caz nu e un parfum numai despre trandafir. Trebuie sa-l urmaresti in parfum si se poate intampla sa-ti scape ca apoi sa reapara. La fel ca majoritatea de genul asta se mentine bine si te invaluie intr-o aura de mister. Un parfum cool, modern, feminin si, poate daca privim dincolo de clubul Fragrantica vom vedea ca in lumea de afara nici nu prea e chiar atat de populara schema rose/patch cel putin nu asa, la modul LVEB.

Cromatica parfumului: petale fuchsia pe fond smarald cu un blur negru de jur imprejur.

Motto: follow the rose into the darkness.

Calypso nu aduce noutati mari in planul trandafir& paciuli, dar in acelasi timp e una din acele variante ce parca ar spune: I can do it better!

Kristal Again
Kristal Again

Un parfum frumos și blând care începe cu piele întoarsă fina, amestecata cu trandafir amărui. Pielea se simte mai mult la început și după 10-15 minute e treptat acoperita de trandafir, un trandafir frumos și pudrat, plăcut la purtare. Îmi place ca nu e dulce în exces, ca e rafinat și melanjat frumos. Ce sa mai, e un trandafir manierat, bun de zi și de haine smart casual, e feminin fără a fi provocator și are o persistenta notabila, chiar dacă siajul nu e fantastic.

Mi se pare o piele foarte frumoasa, feminina si retro, trandafirul e fin; singurul meu regret e ca muscata nu e mai prezenta, sunt convinsa ca mai multa muscata l-ar fi făcut mai săltăreț și mai vicace. Nu știu dacă as putea duce o sticla mare pana capăt, nu m-am decis, dar știu ca îmi place mult. Marele atu al lui Calypso este rafinamentul și din punctul ăsta de vedere e o compoziție care bate orice mainstream cu trandafir discret. Din punctul meu de vedere bate și multe niche mai celebre și mai scumpe.

Cel mai frumos imi pare drydownul pudrat-trandafirat, senzațional de plăcut și de feminin.

mimifatale
mimifatale

Regret si acum ca m-am lasat induplecata sa-l daruiesc unei prietene care facuse o pasiune brusca pentru el (ea folosind in general Flowerbomb, care e o banalitate odioasa fara nicio treaba cu Calypso).

Un trandafir foarte feminin pudrat de ceva muscata, rezista bine si difuzeaza la cati va pasi de purtatoare elegant, dar fara sa stranga pe nimeni de gat.

Parfumurile Piguet sunt unele bombastice (Fracas, Bandit, Visa) si unele de o eleganta mai rezervata, dar la fel de speciale: Baghari, Futur si acest Calypso.

O casa cu bune performante artistice, dar si tehnice, parfumurile isi merita banii :)

Calypso este un parfum frumos! Un trandafir cu muscata si un strop de iris, deci un ttrandafir usor pudrat, pe o baza calda si usor aspra de la ambra si paciuli.
Parfumul are pe vino-ncoa, este bine facut, misterios si elegant si poate fi usor de apreciat si iubit de multa lume. Nu te da pe spate tehnic, are siaj si persistenta moderate, dar este un parfum ce aranjeaza frumos o femeie.
Evaluare: 8/10

ancaan
ancaan

Intreaba-ma ce floare iubesc cel mai mult intr-un parfum si am sa iti spun: trandafirul. Interpretari ale acestuia sunt destule, insa Calypso este ceva aparte. Nu simt nimic chimic in acest parfum. Dimpotriva, este un miros foarte natural de trandafiri si muscate. Nu numai petalele in sine, dar si tulpinile si frunzele acestora. Are un inceput verde, proaspat, usor lamaios datorita geraniumului. Pe parcurs devine mai pudrat, pamantiu si aromat de la patchouli si radacina de iris. Ambra este destul de proeminenta, facand parfumul cremos si dulceag. Personal, mi-ar fi placut ca aceasta sa fie mai temperata. Dar chiar si asa, il iubesc tare! Consider ca este un parfum foarte frumos, feminin si usor de purtat.

IuliaZsa
IuliaZsa

Calypso este numele unei Nimfe din mitologia greaca care se indragosteste de naufragiatul Odyseus si reuseste sa-l tina timp de 7 ani pe insula Ogygia.
Parfumul in sine este frumos si senzual reprezentand tipul acela de femeie care te atrage in mrejele sale, facandu-te sa uiti de tine si de telurile tale pamantene, fiind vrajit pentru eternitate.
In faza initiala parfumul este picant, muscata fiind greu imblanzita de mandarina, in partea mijlocie de evolutie isi face simtita prezenta un trandafir tanar, a carui frumusete este accentuata de pudra stanjenelului, in ultima parte parfumul devine dulce si senzual, ambra si paciuli intrand in scena, in notele finale se afla si o nota ciudata denumita piele intoarsa eu una zic ca seamana mai bine la miros cu pielea ecologica, care are datoria de a face compozitia mai intresanta.
In opinia mea parfumul este salbatic, dar in acelasi timp are o doza de rafinament, care da o stare de liste si caldura celei care il poarta, putand fii considerat o opera de arta demna de casa Robert Piguet.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Calypso fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Calypso, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Calypso dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Calypso de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Amouage Honour Woman Robert Piguet Visa 2007 Lorenzo Villoresi Teint de Neige Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Pierre Balmain Ambre Gris Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Shalimar Parfum Initial Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Serge Lutens Chergui Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Christian Dior Dune Bois 1920 Relativamente Rosso Christian Dior Dolce Vita Lacoste Lacoste Pour Femme Christian Dior Miss Dior Le Parfum Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum Lancome Poeme Christian Dior Dior Addict