Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

Calypso Robert Piguet de dama

Calypso Robert Piguet de dama

Calypso de Robert Piguet este un parfum Oriental Floral de dama. Calypso a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt muscata si mandarina; notele de mijloc sunt radacina de stanjenel si trandafir; Notele de baza sunt paciuli, ambra si piele intoarsa.

muscata mandarina

radacina de stanjenel trandafir

paciuli ambra piele intoarsa

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Calypso by Robert Piguet.

Perles De Lalique

Calypso Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Un parfum frumos și blând care începe cu piele întoarsă fina, amestecata cu trandafir amărui. Pielea se simte mai mult la început și după 10-15 minute e treptat acoperita de trandafir, un trandafir frumos și pudrat, plăcut la purtare. Îmi place ca nu e dulce în exces, ca e rafinat și melanjat frumos. Ce sa mai, e un trandafir manierat, bun de zi și de haine smart casual, e feminin fără a fi provocator și are o persistenta notabila, chiar dacă siajul nu e fantastic.

Mi se pare o piele mai mult decat suportabila, trandafirul e fin, singurele lipsuri în opinia mea sunt 1. prea marea cumințenie a parfumului, care de rafinat și bine melanjat Cum e poate trezi și plictiseala purtătorului și .2 regretul ca muscata nu e mai prezenta, sunt convinsa ca mai multa muscata l-ar fi făcut mai săltăreț și mai vicace. Nu știu dacă as putea duce o sticla mare pana capăt, nu m-am decis, dar știu ca îmi place mult. Marele atu al lui Calypso este rafinamentul și din punctul ăsta de vedere e o compoziție care bate orice mainstream cu trandafir discret. Din punctul meu de vedere bate și multe niche mai celebre și mai scumpe.

Partea cea mai puțin reușită mi se pare pielea de la început care o vreme plutește indecis pe granița fina dintre foarte frumos și fabrica de încălțăminte Antilopa, dar vorbim doar de cele 10-15 minute.
Cel mai frumos este drydownul trandafirat care îmi pare senzațional de plăcut și de feminin. Păcat doar ca e așa în surdina.

mimifatale
mimifatale

Regret si acum ca m-am lasat induplecata sa-l daruiesc unei prietene care facuse o pasiune brusca pentru el (ea folosind in general Flowerbomb, care e o banalitate odioasa fara nicio treaba cu Calypso).

Un trandafir foarte feminin pudrat de ceva muscata, rezista bine si difuzeaza la cati va pasi de purtatoare elegant, dar fara sa stranga pe nimeni de gat.

Parfumurile Piguet sunt unele bombastice (Fracas, Bandit, Visa) si unele de o eleganta mai rezervata, dar la fel de speciale: Baghari, Futur si acest Calypso.

O casa cu bune performante artistice, dar si tehnice, parfumurile isi merita banii :)

Calypso este un parfum frumos! Un trandafir cu muscata si un strop de iris, deci un ttrandafir usor pudrat, pe o baza calda si usor aspra de la ambra si paciuli.
Parfumul are pe vino-ncoa, este bine facut, misterios si elegant si poate fi usor de apreciat si iubit de multa lume. Nu te da pe spate tehnic, are siaj si persistenta moderate, dar este un parfum ce aranjeaza frumos o femeie.
Evaluare: 8/10

ancaan
ancaan

Intreaba-ma ce floare iubesc cel mai mult intr-un parfum si am sa iti spun: trandafirul. Interpretari ale acestuia sunt destule, insa Calypso este ceva aparte. Nu simt nimic chimic in acest parfum. Dimpotriva, este un miros foarte natural de trandafiri si muscate. Nu numai petalele in sine, dar si tulpinile si frunzele acestora. Are un inceput verde, proaspat, usor lamaios datorita geraniumului. Pe parcurs devine mai pudrat, pamantiu si aromat de la patchouli si radacina de iris. Ambra este destul de proeminenta, facand parfumul cremos si dulceag. Personal, mi-ar fi placut ca aceasta sa fie mai temperata. Dar chiar si asa, il iubesc tare! Consider ca este un parfum foarte frumos, feminin si usor de purtat.

IuliaZsa
IuliaZsa

Calypso este numele unei Nimfe din mitologia greaca care se indragosteste de naufragiatul Odyseus si reuseste sa-l tina timp de 7 ani pe insula Ogygia.
Parfumul in sine este frumos si senzual reprezentand tipul acela de femeie care te atrage in mrejele sale, facandu-te sa uiti de tine si de telurile tale pamantene, fiind vrajit pentru eternitate.
In faza initiala parfumul este picant, muscata fiind greu imblanzita de mandarina, in partea mijlocie de evolutie isi face simtita prezenta un trandafir tanar, a carui frumusete este accentuata de pudra stanjenelului, in ultima parte parfumul devine dulce si senzual, ambra si paciuli intrand in scena, in notele finale se afla si o nota ciudata denumita piele intoarsa eu una zic ca seamana mai bine la miros cu pielea ecologica, care are datoria de a face compozitia mai intresanta.
In opinia mea parfumul este salbatic, dar in acelasi timp are o doza de rafinament, care da o stare de liste si caldura celei care il poarta, putand fii considerat o opera de arta demna de casa Robert Piguet.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Calypso fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Calypso, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Calypso dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Calypso de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Aqua Allegoria Flora Nymphea Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Visa 2007 Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Amouage Amouage Lyric Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Honour Woman Christian Dior Dune Guerlain Shalimar Parfum Initial Pierre Balmain Ambre Gris Lancome Poeme Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Serge Lutens Chergui Juliette Has A Gun Lady Vengeance Christian Dior Dior Addict Guerlain My Insolence Guerlain Champs Elysees Eau de Parfum Van Cleef & Arpels Feerie Guerlain La Petite Robe Noir