Designeri » R S » Floral « Grupuri

Fracas Robert Piguet de dama

Fracas Robert Piguet de dama

tuberoza
Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini Fracas Robert Piguet de dama Imagini

Fracas de Robert Piguet este un parfum Floral de dama. Fracas a fost lansat in 1948. Creatorul acestui parfum este Germaine Cellier. Notele de varf sunt floare de portocal, mandarina, frunze verzi, piersica, zambila si bergamot; notele de mijloc sunt coriandru, garoafa, tuberoza, radacina de violete, muscata roz, osmanthus, iasomie, lacramioare, stanjenel alb, trandafir, narcisa si gardenie; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, lichen, cedru si vetiver. Acest parfum este castigatorul premiului FiFi Award Hall Of Fame 2006.

floare de portocal mandarina frunze verzi piersica zambila bergamot

coriandru garoafa tuberoza radacina de violete muscata roz osmanthus iasomie lacramioare stanjenel alb trandafir narcisa gardenie

lemn de santal ambra mosc lichen cedru vetiver

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Fracas by Robert Piguet.

Truth or Dare
Blonde
Life Threads Silver
Jeans Couture Woman
Giorgio

Fracas Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Pe pielea mea,acest parfum nu trece de nota citrica,nu se deschide,efectiv ramane la stadiul acru,ma inteapa ficatul,simt acea acreala si in stomac,si in gat,ca un fel de gastrita...imi provoaca o stare extrem de incomoda,am incercat sa-l "dau jos" de pe mana,dar stupoare,cu ajutorul sapunului lichid am reusit sa-l fac si mai gretos.Nu pot intelege ce se intampla!O sa risc sa il testez si maine,iar daca tot isi mentine nota acra,incerc si la parfumerie...si daca tot...renunt si zic ca nu-i pentru mine,dar deloc!!!!Sorry Fracas...

Edit ziua a doua de testare-sa zic ca as simti tuberoza,dar acra,acra de ma ucide,repet intepatura ficatului IAR(nu glumesc,am o sensibilitate avand hepatita la o varsta frageda,de,epidemiile ceauseste)-dar revin si cu a treia testare.

Fac aceasta recenzie pentru persoanele care au aceeasi problema pe care o am eu cu ph-ul,ca sa nu cumpere blind si dupa sa ne blameze tot pe noi,ca am facut recenzii bune si poate parfumul respectiv se comporta altfel in combinatie cu alta piele.

mimifatale
mimifatale

Eu nu miros doar tuberoze (de exemplu, Gardenia Passion de la Annick Goutal e clar mai "tuberozic" si il detest), ci un buchet de flori proaspete in care sunt ceva mai multe tuberoze.

Are un aer fuchsia si o vaga (dar delicioasa) nota de guma de mestecat, dar cumva este, pana la urma, un splendid parfum de diva, eu nu-l gasesc deloc greu, ci luxos si plin de caracter. Jucaus si sexy, dar fara vulgaritati.

In niciun caz vreun parfum care sa asfixieze si asistenta, astea-s povesti.

timi79
timi79

Fracas...mult asteptatul Fracas, legendarul , nemuritorul...
Imi vorbeste despre tuberoza, si nimic altceva, doar tuberoza. Insa acesta e natural, usor, pe pielea mea chiar aerisit. Se simt in primele 30 de minute si ceva note de frunze verzi, dar foarte subtil. Cum trece timpul, devine cremos, probabil din cauza moscului. Nu e nici sufocant, nici prafos, ba chiar mai modernist decat tuberoza lui L'artisan. Bravo, un parfum de exceptie! 10/10

ancaan
ancaan

Ah, Fracas... Simt ca oricat as incerca sa il descriu, nu-i voi putea reda in cuvinte frumusetea desavarsita pe care o denota. Un parfum iconic al secolului trecut, care a impartit in doua lumea pasionatelor de parfumuri: cele care il gasesc indecent si revoltator, si cele care il iubesc neconditionat. Din fericire, eu ma regasesc in randul celor care considera ca este un parfum atemporal, extrem de senzual si feminin. Intr-adevar, se deschide galagios, cu o tuberoza aproape nevrotica. In primele 20 de minute, notele sunt inghesuite si mirosul e unul mai greoi, insa pe parcurs se domoleste si se catifeleaza. Pentru mine, Fracas are o personalitate bipolara: pe de-o parte este excentric si intangibil, pe de alta parte este pasional, voluptuos, romantic.
Citisem atat de multe despre el si l-am judecat aspru. Iar acum o luna, l-am testat (recunosc, pe blotter) si mi-am spus: "Wow, acesta este temutul Fracas?". Mi-a placut foarte mult si nu il gasesc deloc greu de purtat. Asta, desigur, sa iubesti tuberoza si florile albe. Pentru mine este unul dintre cele mai feminine si elegante parfumuri.

YRAHD
YRAHD

Frumos, dar inca nam pace cu el... Deci imi place mie, place si celor din jur, dar cand dau cu el vine asa o stare de ameteala si nu pot concentra..o ceata in cap..unde? Unde sal port...? Tot mai pun o picatura pe incheitura incerc sa raman in starea "treaza".. Dar ear o cadere si ceataaaa...

GIANINA ANASTASIU
GIANINA ANASTASIU

Sunt mai bine de zece ore de când port Fracas. Nu e prima oară când îl testez, dar acum am făcut-o pe îndelete.
Și iată ce am descoperit: este cea mai egocentrică Divă pe care mi-a fost dat s-o cunosc. Incepe fresh cu niște citrice plăcute care nu prevestesc cu nimic furtuna olfactivă și gustativă care urmează. Când spun gustativă nu mă refer la faptul că ar fi un parfum gurmand, nici vorbă de așa ceva, ci, că făcând greșeala de a-mi pulveriza parfumul pe gât, l-am simțit ore întregi pe limbă și în gât, ca și cum l-aș fi băut. O senzație nu tocmai plăcută de otravă verde, ușor mentolată, camforată şi săpunoasă.
Dintre tonurile destul de aerisite de bergamotă, mandarine și flori de portocal se iveşte la început timidă, apoi din ce în ce mai puternică, până devine aproape de nesuportat Ea, Unica și Irepetabila Stăpână a acestui parfum incredibil. Se dezlănțuie cu foţa unui uragan, este poruncitoare, dominatoare, nechibzuită, face numai ce vrea Ea, și, dacă nu ești cu toate simțurile in alertă, ajungi sclavul ei pe viață. Ştie doar să câștige, n-a pierdut niciodată. Cu toate acestea nu te sufocă, nu te lasă fără aer, mai poți încă respira.
Dar, atenție! Te sărută şi apoi... te omoară!!!

IuliaZsa
IuliaZsa

Un parfum frumos, cu aer retro, plin de tuberoza, iar asta il face unic si de neegalat in lumea vasta a parfumurilor.
In era victoriana fecioarele nu erau lasate sa miroasa florile de tuberoaza deoarece puteau sa se indragosteasca si astfel sa o ia pe o cale gresita. In ziua de azi sa mirosi tuberoza nu este nicio problema, dar sa porti Fracas este de-a dreptul scandalos, personal am avut pareri negative purtand acest parfum si inteleg si de ce, este un parfum cu spirit retro, eu il asociez de obicei cu ani '50-'60 si cu personajul Holly din Breakfast at Tiffany's interpretat de Audrey Hepburn.
Inceputul este incarcat de tuberoza, care nu lasa alte nota sa se simta, tuberoza rezista bine si frumos pana in partea de mijloc cand intra in tandem cu iasomia, aici parfumul primeste si mai multa personalitate, deoarece iasomia europeana este foarte naturala, asa cum se gaseste in starea ei de floare, mai simt putina gardenie care incearca sa se strecoare sa formeze un trio, dar fara reusita, parfumul ramand in starea asta multe ore bune. In partea de final tuberoza este cizelata de piersica, aici mirosul imi aminteste de o guma de mestecat cu aroma de piersica pe care o mancam cand eram mica, mai apare si lichenul in scena, care confera piersicii un aer usor putred, dar fumos.
Per total, un parfum frumos, cremos si cu mulltttttttttttaaaaaaaaaaaaa personalitate, nu poate fi purtat de oricine si oriunde, eu inca caut o ocazie speciala sa-l pot purta asa cum se cuvine. Siajul si persistenta sunt enorme.

Adelinasworld
Adelinasworld

Update: Conteaza foarte mult metoda prin care este aplicat Fracas. Daca prin dabbing nu ma puteam bucura de siajul de exceptie al acestui parfum, prin pulverizare lucrurile s-au schimbat total. Fracas chiar umple incaperea. E divin!

Fracas e un parfum care cu siguranta nu place tuturor. Ma asteptam sa fie un floral delicat, poate dulce insa m-am trezit intrigata dupa prima pulverizare.

Eu port cu usurinta parfumurile grele, dulci, pudrate iar Fracas m-a surprins in mod placut, desi pe pielea mea este destul de linear. Tuberoza apare de la inceput si pana la sfarsit, lasandu-se sarutata fugitiv pe obraji de o piersica dulce, o garoafa inflorita si de narcisa. Buchetul floral se arata atipic, nu este aerisit, ci incarcat de o caldura onctuasa, opulenta. Imi plac notele finale, ambrate, cu iz de lemn de santal. Totodata simt si o usoara boare de muschi. Parfumul are ceva umed, reavan.

Fracas imbraca pielea in lux, e un aristocrat. Pe pielea mea tine in jur de 8-9 ore, la final fiind cremos, dulce si intunecat, ca un buchet de tuberoze legate cu o panglica neagra de catifea.

arianperfume
arianperfume

Am avut acum vreo 4 ani acest parfum si sincer nu m-a impresionat absolut deloc. Este un parfum neplacut, greu si fara nimic atragator in el. Miroase a tuberoza da, asta este clar, dar este o tuberoza foarte untoasa asa iar excesul de piersica mega dulce si aproape stricata nu il imbunatateste cu nimic. Nu gasesc nimic feminin la el desi vad o gramada innebunita pe diverse forum-ururi, pe pielea mea nu infloreste deloc. Nu am putut sa il port niciodata si l-am incercat de nenumarate ori stand prin casa. Groaznic. Poate totusi, pe pielea potrivita..

Incepe usor medicinal, rece, dar izul dispare foarte repede, parfumul urmand a se incalzi din ce in ce mai mult pe piele. Simt acum , in notele de varf si un miros usor fructat, dulceag. Doamne, ce opulent e!!! Cu un puf am umplut toata camera si toate camerele in care am pasit apoi... Vine o tuberoza maiestuoasa, bogata, insa nu deranjanta! Parfumul incepe sa capete aspect usor pudrat, rotund, elegant. Se impregneaza foarte interesant in piele, capatand un iz personal, dar puternic! Parfumul dureaza o vesnicie pe piele, il simt la multe ore dupa ce l-am spalat de pe mana, iar silajul....Doamne....siajul este fantastic!
Este un parfum strict pentru iubitorii infocati ai tuberozelor, restul ar putea sa-l gaseasca de nepurtat! Pentru mine, este cel mai minunat, pudrat, elegant parfum floral cu tuberoza, din cate exista! Nota mea. 10/10

Cu o finete de broderie din matase, cu efect WOW! de artificii numai pentru voi doi vazute din pridvorul cabanei din munti si mai misterios ca triunghiul Bermudelor, Fracas a devenit un parfum cult de referinta ce farmeca si azi iubitorii de tuberoza.
Fracas este floral intens si provocator, lactonic-cremos-verde fara multe transformari uluitoare in timp. Dupa o deschidere violenta, mirosul se estompeaza foaaarte lent, paca s-ar incalzi in contact cu pielea si toate asperitatile notelor verzi din primele clipe castiga o finete rara, de matase. Compozitia e bine lucrata, posesiva, foarte bogata. Tuberoza e dominanta, imaculata, pretioasa, insa cand si cand poti surprinde pe alocuri cate o adiere de zambila, o fateta de ciocolata neagra, niste codite verzi de flori, petale albe de gardenie si un strop de esenta de bergamota amaruie.
Ceea ce nu-ti ofera Fracas e...aerul: te invaluie si te inlantuie ore in sir in buchetul intoxicant. Daca iti plac parfumurile de flori albe foarte intense (Poison Dior imi vine acum in minte, tot cu tuberoza) incearca Fracas. Tot ce am zis mai sus le consider parti pozitive, inclusiv ca nu-mi lasa aer. Singurul aspect negativ e ca n-am ocazii prea multe sa-l port :).

rafaela
rafaela

sunt pe urmele tale color :). vad ca nu mai are rost sa postez o recenzie pt ai spus tu deja cam tot ce vroiam sa spun si eu... tenta de sapun, de la inceput, mie imi aduce aminte de sapunurile care nu se gaseau inainte de '89, dar tenta asta se sparge exact ca un balon de sapun si revarsa mirosul dulce de floare bogat si ametitor de iti vine (cel putin mie) sa dansezi cu el. cele doua se dezvolta diferit pe pielea mea, fracas mai dulce-light, iar blonde/versace mai dulce aspru, dar in final sunt asemanatoare, dar nu la fel!!! fracas mi se pare mai prietenos, mai sensibil, mai feminin, iar blonde un pic mai rezervat, un pic mai arogant.
mutumesc si eu Alexandrei pt ca mi-a oferit oportunitatea de a testa minunatul si nemuritorul Fracas.

Fracas by Robert Piguet 3.70 out of 5 based on 48 ratings and 12 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Fracas fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Fracas, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Fracas dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Fracas de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Tom Ford Black Orchid Amouage Amouage Lyric Woman Juliette Has A Gun Lady Vengeance Amouage Memoir Woman Christian Dior Dior Addict Frederic Malle Portrait of a Lady Chanel Coco Eau de Parfum Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain Shalimar Parfum Initial Chanel Chance Eau de Toilette Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain By Kilian Back to Black Boucheron Boucheron Robert Piguet Alameda Frederic Malle Carnal Flower Tom Ford Tobacco Vanille Chopard Casmir Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Bottega Veneta Bottega Veneta