Designeri » R S » Floral « Grupuri

Gardenia Robert Piguet de dama

Gardenia Robert Piguet de dama

Avut: 1 Vreau: 2

Gardenia Robert Piguet de dama Imagini

Gardenia de Robert Piguet este un parfum Floral de dama. Acesta este un parfum nou Gardenia a fost lansat in 2014. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt ylang-ylang, crin si gardenie; Nota de mijloc este vanilie de Madagascar; Notele de baza sunt pielarie, cashmeran si note lemnoase.

ylang-ylang crin gardenie

vanilie de Madagascar

pielarie cashmeran note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Gardenia by Robert Piguet.

Gardenia Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Sa lansezi un parfum tot cu flori albe in aceeasi casa cu marele tuberozic Fracas cere un curaj vecin cu nebunia, dar probabil CEO-ul Piguet n-a avut insomnii stiind ca bravura e pe mainile talentatului Guichard, parfumierul responsabil pentru faptul ca azi Piguet e un brand mai "IN" ca niciodata.

Desi se putea anticipa un factor "wow", rezultatul a tinut, in cazul meu, de domeniul surprizei din multe puncte de vedere. Daca e sa-l aleg ca referinta de floral-alb pe acelasi Fracas, Gardenia pe de alta parte nu clatina din temelii parfumeria, nu e un parfum temerar si provocator, nu divide taberele si poate ca din pricina asta nu va intra in cartile de istorie parfumistica la fel ca Fracas. In plus, nefiind atatator si despotic, e easy to wear pliabil pe mult mai multe gusturi. E the good guy, personajul pozitiv. Daca Fracas e Regina cea Rea, una faina, gen Ravenna din Snow White and the Huntsman, Gardenia e nimeni alta decat tocmai Snow White (razboinica lui Rupert Sanders, nicidecum cea din basmul original).

Lasati-ma sa-i dau totusi putin credit. Gardenia e un parfum care mie cel putin mi s-a dezvaluit in timp dupa cateva purtari. Initial i-am deplans soarta socotindu-l generic pentru ca, obisnuita cu notoriile Fracas si Visa, cautasem in el zvacul Piguescian, or aici nici vorba de asa ceva. Deschiderea lui Gardenia e de o blandete induiosatoare. Fara dubiu e un floral cremos uniform, neted, cu tente mangaietoare, lipsit de asprimi si ascutimi, un buchet de flori.... dar fara frunze.... flori.... dar fara nume, nimic nu este cert in primele momente in afara de faptul ca-mi pare imaculat si plin de smerenie.
Dar e o cumintenie suspecta, fiindca in timp parfumul se emancipeaza si pe sub multiplele pliuri si petale se contureaza un iz dulce-vanilat mai mult decat imbietor. Vanilia sau ce o fi situeaza parfumul in zona vasta a floralelor cremoase senzuale si nicidecum in cea a florilor albe fie ele pure sau erotice. Ca sa fie clar nu simt nici crinul, nu e crinul acela cristalin à la Cartier nici crinul solemn, funerar, cremos, statut din multe altele si definitiv nu simt nicio gardenie. Si crede-ma, I know my gardenia.

Despre piele si lemn nu pomenesc caci, ai ghicit, la randul lor nu se profileaza. Culmea e ca parfumul nu pare totusi simplu, din contra e rotund si desavarsit. Curat, purtabil, feminin, de zi, reusind sa nu fie nici o nisa capricioasa, nici o nisa care de dragul vanzarilor aluneca in mainstream. Si nici Piguet nu cade in manierism, oferind inca un floral nevrotico-erotic. Gardenia se scoate cu mirosul proaspat, dulce, floral si are ceva personal, unic. Nu l-as putea confunda. Testat din mostra spray siajul vad ca e cuviincios, iar de tinut se tine scai de mine de vreo 7 ore.

Si uite asa, acest parfum e o poveste cu happy end despre un melanj floral anonim, un parfum destul de liniar daca e sa socotesc ca singura surpriza vine de la tenta dulce ce se evidentiaza in timp si poate e sintetic, cine stie, dar ce nu-i azi sintetic? Si de ce m-ar deranja asta daca parfumul e convingator in fond pe mine?
Nu e ce pare a fi, dar mie imi place.

I think I`ve got a crush on you, sweetie pie.

Pffffffff... Un parfum cu numele "Gardenia" ce nu miroase deloc a gardenie! Miroase a crin acrisor si rece, un crin woody, racoros, dar completat de ylang-ylang, ceva note fructate zemoase (dar chimice, ca din plastic) si ceva lemn soft.
Ma mir ca acest parfum nu-mi spune nimic, fiindca eu iubesc casa Piguet, dar... never say never. Am un decant, pe care ma voi stradui sa-l indragesc macar. Astept si opiniile voastre referitoare la acest parfum
Pentru mine, acest Piguet, cu siaj si persistenta moderata, este de nota 5/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Gardenia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Gardenia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Gardenia dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Gardenia de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Serge Lutens Clair de Musc Coty Sand & Sable L`Occitane en Provence Rose Nuit de Mai Shiseido Rosarium Adidas Adidas Woman Active Start Donna Karan Pure DKNY Lolita Lempicka Eau de Desir DSH Perfumes En Fleur Vicky Tiel Destine Jeanne Arthes Guipure & Silk Rose Novaya Zarya Natasha Novaya Zarya Landysh