Designeri » R S » Floral Fructat « Grupuri

Petit Fracas Robert Piguet de dama

Petit Fracas Robert Piguet de dama

tuberoza
cacao

Petit Fracas de Robert Piguet este un parfum Floral Fructat de dama. Petit Fracas a fost lansat in 2012. Creatorul acestui parfum este Aurelien Guichard. Notele de varf sunt bergamot, mandarina si Para; notele de mijloc sunt iasomie, tuberoza si gardenie; Notele de baza sunt mosc, lemn de santal si cacao.

bergamot mandarina Para

iasomie tuberoza gardenie

mosc lemn de santal cacao

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Petit Fracas by Robert Piguet.

Jeans Couture Woman

Petit Fracas Recenziile parfumurilor

mimifatale
mimifatale

Un Fracas in care a cineva nastrusnic a turnat pudra de cacao.

Un parfum Piguet foarte reusit pentru adolescente sau femei care au pofta sa se simta adolescente.

Personal il gasesc cam dulce cateodata, desi, slava domnului, nu miroase a omniprezentele crema de zahar ars/vata de zahar!
Fracas - despre care tot auzi ca asfixiaza lumea - e mai proaspat si aerisit.

Ca toate parfumurile Piguet, tine si proiecteaza bine.

Petit Fracas este o combinatie aproape narcotica de tuberoza cu para, de o densitate rar intalnita. Are si un iz usor acrisor, cumva citrat, deci nu ar fi extrem de innecacios sau grav. Este chiar un parfum vesel! Il vad ca pe un parfum de iarna grea, nu as avea curajul sa ies cu el pe timpul verii, desi parfumul are aer tropical. Este potrivit persoanelor care poarta usor parfumuri cu flori albe, extrem de intense. Mie imi place!
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

Addict
Addict

Am căutat multă vreme un parfum cu tuberoză.Am găsit "Datura Noir",dar acum,cand mai am doar cațiva ml în flacon,pot spune ca acesta nu este un floral,este un cremos,un balsamic,cum bine spunea cineva într-o recenzie ,care-ți oferă altceva.
Cand am testat "Fracas",am constatat cu oareșce tristețe că nu l-aș putea purta.
Ca urmare,am cumparat blind "Petit Fracas",gandindu-mă că acesta este fratele mai mic al lui "Fracas".Pe acest Praslea l-am purtat iarna trecută,pe ger,vreme de ...20ml...după care m-am lăsat păgubașă și l-am dat la schimb aici,pe forum.

De ce scriu aceste randuri,deși ele nu reprezintă o recenzie? Pentru ca persoanele care nu cunosc niciunul din cele două parfumuri să nu facă aceeași greșeală.Pentru că,deși ambele parfumuri pornesc de la aceeași "idee"--tuberoza--,ELE SUNT PARFUMURI DIFERITE ("pe ici,pe colo,prin părțile esențiale") !
"Fracas" are o tuberoză mai frumoasă și mai bine pusă în evidență de notele acompaniatoare,dar cumplit de densă si de irespirabilă.
"Petit Fracas" conține un trio format din tuberoză,pară si cacao,trio care este supradozat și care mi-a dat dureri de cap,deși consider că am ,în general,un nas (și mai ales o arie corticală olfactivă) cat de cat obișnuite cu "esențe tari".

Nu am nimic cu parfumurile în sine! Le percepem în mod diferit și,în consecință,le considerăm purtabile sau nu.
Dar cred că este OBLIGATORIU ca aceste două parfumuri să fie nu doar testate,ci chiar purtate,înainte de a fi cumpărate!(...în acest sens,cred că decanturile sunt extrem de potrivite...tot a fost un subiect discutat aici,pe forum).
Eu așa voi proceda cu parfumurile acestui brand,căci se vede treaba că nu este de glumit cu ele (aluzie la "Casbah")!

Eii...eu răman cu o singura întrebare : "tuberoza mea,neicusorule ?" !!!

nelly_rose
nelly_rose

Petit Fracas pastreaza tuberoza cremoasa si densa a celebrului Fracas insa vine cu o doza generoasa de para dulce. Densitatea parfumului ma duce cu gandul la budinca galbena de vanilie.
Prezenta lui este fara indoiala remarcata si nu doar de catre purtator iar dulceata lui este pe masura.
Este un parfum intens, vesel, de vreme rece si foarte rece, cu calitati tehnice foarte bune. Cateodata il percep deranjant de dulce insa, in general, faptul ca ii percep prezenta aproape toata ziua e reconfortant.
Cred ca l-as tolera mai bine pe Fracas, care nu are aceasta dulceata fructata intensa.

andrasb
andrasb

Nu am foarte multe de spus, doar ca, la prima testare, mi-a venit sa fug de el, dar parca totusi, cand mergea spre drydown, a inceput sa-mi "spuna" ceva. Am decis sa-i mai dau o sansa si am luat un decant... mare dreptate am avut :) Cu Petit Fracas s-a intamplat ceea ce nu s-a intamplat si nu se va intampla niciodata cu Fracas, care pt nasul meu seamana prea mult cu Giorgio ca sa-l tolerez vreodata pe mine. La Petit Fracas totul e "dezvoltarea", "inflorirea": la inceput, e ca si cand ai lua o lingura de dulceata de trandafiri concentrata pe stomacul gol... Noroc ca faza asta tine destul de putin si incep sa se descopere notele florale - tuberoza si gardenia, invaluite in acordul acrisor de bergamota (care persista pe tot parcursul "vietii" parfumului). In final, am simtit foarte bine aroma de cacao (n-am mai simtit-o asa bine la niciun parfum pana acum), care mai sterge din puterea florilor. O sa-l mai testez si cand va fi mai cald, poate atunci isi va dezvalui adevarata fata!

Editez ca sa intreb: numai mie mi se pare ca la drydown-ul final, care este si cel mai frumos, Petit Fracas seamana foarte bine cu Teint de Neige?

Adelinasworld
Adelinasworld

Ati avut vreodata senzatia, doar privind la o tanara domnisoara, ca stiti ce femeie minunata va deveni? Exact aceasta impresie mi-o lasa Petit Fracas.

Este un parfum interesant, construit in jurul notei de tuberoza, insa dantelaria parfumata din jurul acestei flori e acum de o jovialitate inegalabila. Petit Fracas abunda de note vesele de para si mandarine, note care il fac acrisor-acidulat. Tuberoza este cremoasa si aristocrata, la fel ca in Fracas, insa aici nu mai este personajul cheie al parfumului, ci este personajul fara de care celelalte note nu ar fi reprezentate la fel de frumos. Spre final, notele de santal si cacao accentueaza caracterul cremos al parfumului, insa notele acidulate nu parasesc compozitia.

Pentru mine, Petit Fracas nu este tocmai usor de purtat datorita notei de para, insa sunt dispusa sa ii acord o a doua sansa. Simt ca acest parfum mai are ceva de spus.

Acesta e Petit Fracas, exact ca o tanara care desi are potentialul unei femme fatale, inca mai tresare cand da intamplator peste o carte cu povesti.

Este pentru mine revelatia acestei veri, iesind invingator intr-o competitie dura cu cele mai frumoase parfumuri testate de-a lungul catorva zile in Franta. Dragostea mea pentru parfumuri cu flori albe se pare ca nu va pali niciodata, fiind vesnic alimentata de noi si noi abordari pe care le descopar cu bucurie.

Petit Fracas nu stiu daca a fost creat de fapt ca flanker pentru celebrul Fracas, dar nu conteaza, sper doar sa ramana mereu in productie si sa-l am cat mai repede.
Ca sa-l descriu trebuie sa scot din sirul celor mai bune parfumuri despre tuberoza doua exemplare faimoase cu care sa-l compar, respectiv Dior Poison si desigur, Fracas.

De la Fracas are pedigree-ul nobil si aerul parizian, iar de la Poison dulceata mieroasa ce acopera tuberoza si o face narcotica. Si desigur acelasi siaj si intensitate de vis ca amandoua. Dar, Petit Fracas nu sta in umbra lor, se inspira doar din ele, reusind totodata sa fie original si memorabil.

Ofera una din cele mai usor de purtat tuberoze, parfumul fiind mult mult mai necomplicat decat Fracas. Le am pe amandoua pe mine acum si Fracas pare prin contrast mai erotic si mai visceral, mai aspru si mai neinduplecat. Petit Fracas inconjoara tuberoza cu o adiere fructata de la para si un pic de cocos mai spre final, nota care-i accentueaza latura exotica.

Cred ca cel mai bine se deschide pe temperaturi inalte, nefiind atat de apasator cum s-ar banui. Are carisma din belsug, fiind genul de parfum care face senzatie.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Robert Piguet Petit Fracas fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Robert Piguet Petit Fracas, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Petit Fracas dupa Robert Piguet. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Petit Fracas de Robert Piguet reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Insolence Robert Piguet Visa 2007 By Kilian Back to Black Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Thierry Mugler Alien Essence Absolue Frederic Malle Carnal Flower Guerlain My Insolence Robert Piguet Fracas Amouage Memoir Woman Chanel Coco Eau de Parfum Christian Dior Hypnotic Poison Frederic Malle Portrait of a Lady Lancome La Vie Est Belle L’Absolu Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Montale Pure Gold Guerlain Jardins de Bagatelle Christian Dior Dune Christian Dior Miss Dior Le Parfum Guerlain La Petite Robe Noir