Designeri » R S » Oriental Condimentat « Grupuri

Roberto Cavalli Oro Roberto Cavalli de dama

Roberto Cavalli Oro Roberto Cavalli de dama

scortisoara
Roberto Cavalli Oro Roberto Cavalli de dama Videouri
Roberto Cavalli Oro Roberto Cavalli de dama Imagini Roberto Cavalli Oro Roberto Cavalli de dama Imagini

Roberto Cavalli Oro de Roberto Cavalli este un parfum Oriental Condimentat de dama. Roberto Cavalli Oro a fost lansat in 2004. Creatorul acestui parfum este Maurice Roucel. Notele de varf sunt magnolie, coriandru, stanjenel, piper, mar si bergamot; notele de mijloc sunt caisa, paciuli, scortisoara, frezie si cedru; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, vanilie si lemn de guaiac.

magnolie coriandru stanjenel piper mar bergamot

caisa paciuli scortisoara frezie cedru

lemn de santal ambra mosc vanilie lemn de guaiac

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Roberto Cavalli Oro by Roberto Cavalli.

Roberto Cavalli Oro Recenziile parfumurilor

Mmmmmm... un condimentat caldut, cu un iz predominant de scortisoara, insa nu una dulce, care in combinatie cu irisul, stropul de caise si atingerea de paciuli, da o prima impresie ca de catedrala ortodoxa, in care miroase a mir. Eu am o adevarata slabiciune pentru mirosul de mir si pentru cel de tamaie, asa ca, acest parfum este pentru mine, mai mult decat satisfacator! Asta se intampla doar in notele de varf ale parfumului.
Are un caracter lemnos si usor prafos si are momente in care simt si un iz ca de drojdie, dar care nu ma deranjeaza deloc, este in cantitati mici. Daca ar fi putin mai efervescent, ar aduce ca miros cu Yvresse... Mmmmm... caisa cu scortisoara din notele de mijloc, este delicioasa, insa parfumul are si un iz usor unsuros, care ar putea deranja la un moment dat. Nu este un condimentat batranesc, dar nici oriental 100 %, este chiar destul de gurmand. Baza este usor ambrata si cu lemn de guaiac, si confera parfumului rotunjime si caldura. Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 6/10

laura24
laura24

Parfum elegant de seara.Predomina scortisoara pe pielea mea ,lemnul de guaiac,cedru si vanilie si putin iris.Eu atat simt.Bergamota si mar nimic.E un tipic oriental condimentat dar nu gretos,batranesc.Cred ca se potriveste bine unei femei cu piele calda...se dagaja asa bine aroma de scortisoara.Deci iubitoarelor de parfumuri cu predominanta scortisoara incercati.Nu e nici exagerat de scump.
Cred ca am sa incerc si Serpentine de Cavalli.

olgastefan
olgastefan

L-am cumpărat tot blind, tot pe baza descrierilor de pe net şi din cauza scorţişoarei care părea să fie într-o companie de zile mari aici (piper, vanilie, măr, coriandru, patchouli, iris, frezie... numai note care-mi plac). Cineva scria că e a "sleeper", adică genul de parfum în care vrei să dormi. De acord, DAR ar trebui să ştiu deja: pentru mine, cedrul e un party-pooper. Masculinizează în mod negativ parfumurile, forţează tenta lemnoasă pe care pariază mulţi creatori de parfumuri etc.
Aşadar, când l-am pulverizat pentru prima dată mi-am zis: sper că nu va mirosi DOAR a catedrală ortodoxă şi a mir (chiar şi consistenţa uleioasă a parfumului în sine evoca aşa ceva). Din fericire, impresia asta deconcertantă se stinge o dată ce ia comntact cu pielea. Pe a mea ies la iveală vanilia, scorţioşoara, buchetul de flori un picuţ cam prea diafane, piperul. Cedrul, thank God, devine insesizabil.
E, în mod cert, un parfum gândit pentru a fi purtat în climatul mediteranean. Prejudecata că notele îl recomandă drept parfum pentru iarnă este total contrazisă de longevitatea mult diminuată la 0 grade (şi de felul în care, în mod ciudat, efectiv înfloreşte şi se "exprimă" liber o dată ce intri într-o încăpere încălzită).
Oro e, totuşi, o aromă opulentă, condimentată şi sunt convinsă că îşi atinge potenţialul maxim primăvara şi în serile de vară. În ianuarie-februarie e un boboc ezitant :)

lily13ana
lily13ana

Am cumparat parfumul blind, pe baza recenziilor de pe internet .Este puternic in primele 2 ore si pesrsista cel putin 8 ore pe piele, insa scade mult din taria de la inceput. Se simte mirosul de magnolie si piper la inceput, apoi incepe sa se simta scortisoara. In ultima faza e mai mult moscat cu un usor iz de vanilie. Nu ma incanta partea aceasta, insa de restul sunt multumita. La baza aduce usor cu Casmir. Il voi pastra. Am citit din recenziile altora ca ar semana cu Dolce Vita insa pe acela nu l-am testat.
Daca nu este pulverizat de la distanta si siroieste pe piele tinde sa aiba un iz de sapun vechi, insa problema se rezolva pulverizandu-l de la distanta astfel incat pe piele sa ajunga doar acea ploaie fina de particule.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Roberto Cavalli Roberto Cavalli Oro fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Roberto Cavalli Roberto Cavalli Oro, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Roberto Cavalli Oro dupa Roberto Cavalli. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Roberto Cavalli Oro de Roberto Cavalli reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Guerlain Insolence Eau de Parfum Joop! Joop! Le Bain Lalique Lalique Le Parfum Roberto Cavalli Roberto Cavalli Eau de Parfum Chopard Wish Gucci Gucci Rush Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Thierry Mugler Alien Essence Absolue Bottega Veneta Bottega Veneta Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Coco Mademoiselle Christian Dior Dune Christian Dior Dior Addict Elie Saab Le Parfum Burberry Burberry Brit Rhythm for Women Chanel Allure Sensuelle John Galliano John Galliano Laura Biagiotti Essenza di Roma Guerlain Shalimar Parfum Initial