Designeri » R S » Oriental Condimentat « Grupuri

Byzance Rochas de dama

Byzance Rochas de dama

Byzance Rochas de dama Imagini Byzance Rochas de dama Imagini Byzance Rochas de dama Imagini Byzance Rochas de dama Imagini Byzance Rochas de dama Imagini Byzance Rochas de dama Imagini

Byzance de Rochas este un parfum Oriental Condimentat de dama. Byzance a fost lansat in 1987. Byzance a fost creat de Nicolas Mamounas si Alberto Morillas. Notele de varf sunt aldehide, condimente, garoafa, note verzi, mandarina, busuioc, lamaie si cardamom; notele de mijloc sunt tuberoza, radacina de stanjenel, iasomie, trandafir turcesc, ylang-ylang, lacramioare si anason; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, mosc, vanilie, heliotrop si cedru.

aldehide condimente garoafa note verzi mandarina busuioc lamaie cardamom

tuberoza radacina de stanjenel iasomie trandafir turcesc ylang-ylang lacramioare anason

lemn de santal ambra mosc vanilie heliotrop cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Byzance by Rochas.

Byzance Recenziile parfumurilor

olga.stefan
olga.stefan

numele i se potriveşte: rafinamentul mozaicat al unui imperiu în declin, oscilând între misticism, nostalgie şi efecte alexandrine. mă derutează tocmai natura foarte cameleonică a acestui parfum şi, cu toate că îl pot aprecia ca exponent al artei sale, în pretenţia asta de a conţine tot felul de "lucruşoare" (flori, condimente, esenţe lemnoase) frumoase şi democratic înşirate în piramida olfactivă, îmi pare cp devine prea indecis, aproape anonim...

trebuie să remarc că e foarte ciudat şi interesant ecoul de Insolence după debutul puţin cam boring, anii 80.

De o perioada buna Byzance este scos din productie, insa nu e dat uitarii de iubitorii de parfumuri. Multi inca il mai pomenesc si au probabil stocuri puse la adapost. A fost un parfum foarte popular timp de vreo doua decenii. Eu am o miniatura, luata si de colectie dar si ca sa aflu de fapt cum mirosea, neavand pana acum ocazia sa-l testez.

Recent am incercat in Sephora trei reformulari (2013) produse de Rochas: Femme, Madame Rochas si Tocade - niste caricaturi urate ale originalelor. Ok, Tocade e bunicel inca, dar Femme chiar nu mai are nimic in comun cu cel de odinioara, e aspru si sintetic, stilizat enorm. Posibil ca si Byzance sa aiba o soarta similara, deoarece Rochas pare a fi intr-un soi de declin - nu-mi amintesc de niciun parfum rasarit produs de casa asta in ultimii 5 ani. Probabil mizeaza pe niste reeditari care sa le mai intareasca oarecum prestigul subrezit.

Byzance nu ocolea clasica tema oriental-florala a anilor `80, fiind creat in spiritul acelor ani. Nu pare un parfum usor de purtat zi de zi, este de iarna si foarte pretentios, cerandu-si dreptul la o tinuta eleganta. Are o piramida olfactiva imensa cu etape bine definite. Incepe printr-o explozie florala din care nu poti extrage nicio floare, totul fiind compact si de o densitate ametitoare. Florile bombastice raspandesc un parfum puternic si usor picant, picanterie care incepe treptat sa se accentueze.

Condimentele apoi pun stapanire pe buchet si-l invaluie in adieri misterioase. Sunt obisnuita cu lucruri simple, directe, usor descifrabile asa cum gasesti in prezent la parfumurile de nisa mai ales. Spre deosebire de acelea, genul asta de parfumuri vechi si opulente cum e Byzance ma pun in alerta, nasul meu nereusind sa distinga niciodata rapid ingredientele. Sunt multe si marunte. Dar efectul e minunat!!!

Ore bune cat persista (pe mine cam 6-7 acum vara dar nu-l recomand in sezon cald), parfumul trece prin diverse transformari de la flori ajungand la mirodenii si de la mirodenii la o etapa dulce-florala putin pudrata si cu ea se stinge. De cate ori imi miroseam incheietura parea ca am pe mine alt parfum. Genul asta de emotie imi starnesc tot mai putine parfumuri noi.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Rochas Byzance fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Rochas Byzance, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Byzance dupa Rochas. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Byzance de Rochas reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Oriental Condimentat
Boucheron Jaipur Homme Hugo Boss Boss Soul Paco Rabanne XS Extreme Girl Estée Lauder Cinnabar Hugo Boss Hugo Dark Blue Serge Lutens Chergui Boucheron Boucheron Homme Eau de Toilette Fraicheur 2008 Yves Saint Laurent Opium Collector Edition 2008 Bond No 9 Brooklyn Tesori d`Oriente Te Verde Girard Bouquet D’Orient Caron Parfum Sacre Eau de Parfum Intense