Designeri » R S » Chypre Fructat « Grupuri

Femme Rochas Rochas de dama

Femme Rochas Rochas de dama

Femme Rochas Rochas de dama Imagini Femme Rochas Rochas de dama Imagini Femme Rochas Rochas de dama Imagini Femme Rochas Rochas de dama Imagini Femme Rochas Rochas de dama Imagini

Femme Rochas de Rochas este un parfum Chypre Fructat de dama. Femme Rochas a fost lansat in 1943. Creatorul acestui parfum este Edmond Roudnitska. Notele de varf sunt caisa, prune, scortisoara, piersica, bergamot, lemn de trandafir brazilian si lamaie; notele de mijloc sunt rozmarin, garoafa, stanjenel, iasomie, cuisoare, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt pielarie, ambra, paciuli, mosc, rasina benzoica, vanilie si lichen.

caisa prune scortisoara piersica bergamot lemn de trandafir brazilian lamaie

rozmarin garoafa stanjenel iasomie cuisoare ylang-ylang trandafir

pielarie ambra paciuli mosc rasina benzoica vanilie lichen

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Femme Rochas by Rochas.

Paloma Picasso
Mitsouko Eau de Parfum

Femme Rochas Recenziile parfumurilor

Femme de Rochas varianta nereformulata - la prima testare a fost un real soc olfactiv! Nu stiu ce femeie l-a inspirat pe parfumier, dar cu siguranta nu o frantuzoaica din Paris silfida, cu breton si balerini Roger Vivier. Nu, trebuie sa fi fost o razboinica apriga ce nu se dadea in laturi de la luptele corp la corp cu alti vajnici viteji.

Parfumul miroase a camasa purtata o zi sau doua si a imbratisare pasionala intre doua corpuri transpirate. S-au contopit aromele iuti de sudoare masculina cu notele unui parfum greu de dama si rezultand o elaborata creatie in care eroticul transpare ostentativ.

Edmond Roudnitska a fost zelos cu nota de cuisoare din debut, dorind sa sublinieze din start ca femeia din viziunea lui miroase carnal si este orice dar nu sexul slab. Miroase in totala contradictie cu aldehidicele sapunoase ce scriau deja istorie la vremea respectiva, vrand parca sa transmita ideea ca femeia moderna poate mai mult, e o fiinta puternica, independenta de reguli si norme sociale si cand iubeste e de nestavilit.

Fara nicio pudoare Femme emana din belsug arome provocante de condimente si fructe mustite, mirosind cand balsamic cand murdar, dar nepatinand nicio secunda inspre grotesc. E senzual si barbar atat cat trebuie pentru a produce efectul scontat asupra celor din jur, a face capetele sa se-ntoarca, nascand pasiuni si lasand multe victime in urma.

Unii il numesc o a doua Mitsouko, eu n-as prea spune ca seamana, Mitsouko e mai bland decat el in orice concentratie l-ai lua si mie cel putin imi evoca o femeie linistita, melancolica, sensibila, e femeia Guerlain…Femme e mai degraba feminist decat feminin.

Adica ERA, bomba aceasta oflactiva a fost in 2013 radical reformulata, diluata si redusa la o piramida minuscula si sintetica in asa hal incat mirosindu-l recent pe cel nou am avut un alt soc. Pacat.

lily13ana
lily13ana

N-am mirosit ceva mai scarbos pana acum, am incercat sa stau o ora cu el pe mana dar devenea din ce in ce mai scarbos. Bine ca am luat doar o mostra.

Addict
Addict

Dacă n-aș fi citit recenzia Mariei și n-aș fi descoperit "Tocade",poate nu-l testam! Aș fi pierdut ocazia de a descoperi acest parfum care este un vintage doar dacă vrei să fie un vintage...Mai degrabă este un parfum atemporal.
Deși nu sunt o cunoscătoare adevărată,îndrăznesc să afirm că "Femme" este o bijuterie a parfumurilor chypre.Chypre cu pielărie...și punct.Pleiada de fructe din debut eu nu o percep (sau este un parfum atat de bine lucrat,încat notele fructate se ascund în spatele notelor care-l definesc cu adevărat).
Debut intens și greu,mijloc asemenea.Se mai liniștește puțin pe masură ce trec orele.Din notele de mijloc percep bine garoafa,ylang-ylang-ul,cuișoarele,iar din cele de bază :paciuli-ul,lichenul,răsina,pielăria (nu vă faceti iluzii,vanilia nu există...sau e la fel de bine ascunsă).
Aici aș vrea să menționez că nota de pielărie este adevărată,nestilizată,nedisimulată,nemodernizată(ca în "Bottega Veneta",care este tot un chypre,dar modern)și neafumată(ca în "Visa").
Cum spuneam,parfumul se domolește treptat,lent.Dacă treci cu bine de prima oră,te poți bucura de nota de pielărie așezată peste tot ceea ce definește un parfum chypre.
Da,nu este ușor de purtat acest "Femme".Este parfumul amazoanei luptatoare,cu cizme din piele ușoară ce trec de genunchi,cu sabia purtată pe spate în teaca de piele...Calul o poartă în fugă prin păduri cu mușchi și licheni...Și își permite,rareori,să viseze și să-și prindă în părul despletit cateva flori...

mariapas
mariapas

seamana foarte bine cu mitsouko, doar ca e ceva mai cald.. pe mitsouko pare ca s-a asezat putin roua diminetii

Mmmmmmmm!!!! Un parfum mainstream cu miros de parfum de nisa!!!!!! Nu imi vine sa cred ca nu l-am testat pana acum. Este un chypre simplu, notele fructate din acest parfum sunt slabe, adica cel mai pregnant simt mirosul de muschi, pielarie, cuisoare si un iz pudrat! Imi pare foarte frumos parfumul! Este adevarat ca nu poate fi purtat usor si de oricine, nasurile educate cu aromele vibntage cu siguranta il vor aprecia, este totusi un vintage greu, dar aduce ca miros cu unele creatii de nisa, si asta ma incanta cel mai tare! Are ingrediente de buna calitate, are siaj si persistenta bune, deci isi merita fiecare banut (si chiar este destul de ieftin parfumul...)
Nota mea: 7/10

Sonia Raicu
Sonia Raicu

Am o mostra oficiala din acest parfum si nu ma impac deloc bine cu el. Miroase complex, vintage si interesant, insa e foarte tare si abunda in condimente de genul parfumurilor mai vechi. Mi-ar placea sa simt acest parfum pe altcineva, dar nu pot sa il suport pe mine. De fapt, cred ca l-am si mirosit in copilarie pe matusa mea Vera. A fost reformulat si se cunoaste. Ce nu imi place la el este miosul greoi de praf, de vechi si de ceva iute si dens care dupa un timp, fiind asa de tare si de persistent, ma duce cu gandul la transipratie. Imi pare rau, nu pot descrie in altfel, asta e ce miros: o transpiratie statuta, prafuita. Atat e de dens si de tare ca uneori nici nu mai pot sa respir. Aduce vag cu Kenzo Jungle, de la cuisoare si poate de la scortisoara, dar Jungle este mult mai modern, mai feminin si infinit mai usor de purtat. Persistenta mare, siaj idem, parfum clasic, nu se simt florile si fructele, doar o abundenta de condimente si ambra, dar impletite in stilul descris mai sus. Ciudat, parca in copilaria mea mirosea mult mai bine pe matusa, asta ma intriga. Parca nu as da totusi vina pe reformulare cat pe schimbarea gusturilor noastre. E un parfum clasic potrivit personelor ce cauta si iubesc mult parfumurile vintage. Nu este cazul meu!

monafro
monafro

E incredibil că nu are recenzie acest parfum, e un iconic; așa că o să vă spun ceva, deși sunt cam ageamie. Cred că este parfumul prin care îți conștientizezi feminitatea, chiar în sensul primordial. Este incredibil de senzual, feminin, tulburător, fațetat și romantic. Îmi amintesc note de vârf prune, scorțișoara; apoi, la mijloc rozmarinul (preferatul meu) și ylang-ylang; la bază cred că simt pielărie și patchiuli. Siaj și persistență mortale, în sensul bun. Ar fi trebuit să se numească Femme fatale :-)...Nota mea: 9/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Rochas Femme Rochas fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Rochas Femme Rochas, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Femme Rochas dupa Rochas. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Femme Rochas de Rochas reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Calvin Klein Obsession Lancome Poeme Guerlain Shalimar Rochas Tocade Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Yves Saint Laurent Rive Gauche Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Cacharel Eden Laura Biagiotti Roma Givenchy Amarige Boucheron Boucheron Lancome Magie Noire Christian Dior Poison Hermes 24 Faubourg Christian Dior Hypnotic Poison Lalique Lalique Le Parfum Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Dolce&Gabbana D&G Yves Saint Laurent Elle Bottega Veneta Bottega Veneta