Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

Tocade Rochas de dama

Tocade Rochas de dama

Tocade Rochas de dama Imagini Tocade Rochas de dama Imagini Tocade Rochas de dama Imagini Tocade Rochas de dama Imagini Tocade Rochas de dama Imagini Tocade Rochas de dama Imagini

Tocade de Rochas este un parfum Oriental Floral de dama. Tocade a fost lansat in 1994. Creatorul acestui parfum este Maurice Roucel. Notele de varf sunt note verzi, frezie, bergamot si muscata; notele de mijloc sunt magnolie, stanjenel, orhidee, iasomie, lacramioare si trandafir; Notele de baza sunt paciuli, ambra, mosc, vanilie si cedru.

note verzi frezie bergamot muscata

magnolie stanjenel orhidee iasomie lacramioare trandafir

paciuli ambra mosc vanilie cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Tocade by Rochas.

Gabriela Sabatini
Voyage Voyage Monaco Chic!
Rajasthan

Tocade Recenziile parfumurilor

lily13ana
lily13ana

Tocade are darul de a deveni ca o a doua piele, mi se pare ca un vis, ca acea stare pe care o ai cand nu stii daca esti treaz sau inca mai dormi. Mi se pare foarte potrivit vara, eu la-m avut iarna si nu se dezvolta mai deloc pe pielea mea, insa vara este foarte frumos si nu are cum sa supere pe cineva in jur. Foarte bine l-ai descris Addict.

Addict
Addict

A trebuit să port acest parfum de cateva ori,pană am înțeles ce dorește de la mine.
Nu este un parfum sofisticat,dar are "un petit quelque chose" care îl face oarecum dificil de purtat,dacă nu-l înțelegi și nu-l accepți.
Cum spunea și Olga,nu vă veți întalni aici cu vanilia dulce,atat de obișnuită în parfumuri.Acest parfum vă oferă o vanilie...înverzită...în două etape relativ distincte.
Așadar,debutul este verde-amărui(mușcată,bergamotă).Urmează vanilia.Notele florale sunt discrete.Mijlocul,de fapt,este un joc,un balans între nuanța verde-amăruie și vanilie.Cand o percepi mai mult pe prima,cand pe a doua...Jocul acesta durează destul de mult pană cand vanilia ia "în stăpanire" parfumul.Eii,acest mijloc a trebuit să-l accept...și nu a fost chiar ușor.
Finalul...sau mai bine spus drydown-ul,deoarece nu este final de parfum(este foarte longeviv) oferă tot vanilie,dar în spatele ei,în planul 3-4,se simt discrete note de paciuli și cedru,deci altfel de "verde".
De ce m-a cucerit totuși acest parfum,de ce n-am renunțat ușor la el? Deoarece am avut "curajul" de a-l "pufăi" generos la culcare,iar dimineață...minune!!!
Nu mai purtam un parfum,nu,nicidecum...parfumul făcea parte,pur si simplu,din tegumentul meu.Da,pielea mea era mangaiată de o vanilie caldă,cremoasă,la fel de ne-dulce,dar A MEA!
L-am acceptat...sau m-a acceptat...nu știu exact...dar îmi întorc deseori privire spre el.În ceea ce privește anotimpul,eu l-am purtat pe căldură(nu caniculă)și n-am avut probleme,nici eu, nici "vecinatatea",deoarece este un parfum longeviv,dar cu un siaj moderat și nederanjant.

galateea
galateea

Minunat şi captivant. Mă bântuie amintirea şi dorul de el, când îl trădez purtând un alt parfum. Dulce şi aspru, citric şi nu tocmai, dulce şi seducător, deosebit de tot ce am deja. Felul în care jonglează cu notele în funcţie de starea mea, e uimitor. Tocade, noua mea iubire...

olgastefan
olgastefan

Mi-am dorit foarte mult parfumul acesta căruia Luca Turin i-a acordat 5 stele din 5 şi care este, în mod cert, vanilatul prin excelenţă. Dar, atenţie: miroase a vanilie curată, fresh, nu a creme brule! Aş zice că e echivalentul fragrantic al unui pullover din caşmir, dulce, dar inofensiv şi chiar cam puţin persistent. Rămâne însă zile bune pe haine, eşarfe etc. Nu mai e un parfum popular, deci nu-l veţi simţi peste tot,în schimb, e un magnet pentru complimente.

Incepe direct dulceag cu iz acrisor. Mai tarziu devine mai catifelat, insa se indulceste mai tare. Nu pot sa zic ca ma da pe spate. Ba chiar il simt cam inecacios si lipsit de rafinament… Momentul in care incepe sa fie agreabil este atunci cand se simt notele de baza, iar parfumul devine mai cald, mai ambrat. Varianta de fata nu contine ingrediente de buna calitate, daca a fost reformulat, poate formula originala a fost mai buna! Siaj si persistenta bune. Nota mea: 4/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Rochas Tocade fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Rochas Tocade, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Tocade dupa Rochas. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Tocade de Rochas reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Chanel N°5 Keiko Mecheri Loukhoum Guerlain Insolence Eau de Parfum Calvin Klein Obsession Chopard Wish Joop! Joop! Le Bain Bottega Veneta Bottega Veneta Christian Dior Dior Addict Givenchy Organza Yves Rocher Vanille Noire Houbigant Quelques Fleurs Royale Gucci Gucci Rush Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Hermes 24 Faubourg Lalique Lalique Le Parfum Christian Dior Hypnotic Poison Givenchy Amarige Christian Dior Dune Laura Biagiotti Roma Thierry Mugler Alien Essence Absolue