Designeri » R S » Oriental Condimentat « Grupuri

Aoud Roja Dove unisex

Aoud Roja Dove unisex

oud

Aoud de Roja Dove este un parfum Oriental Condimentat unisex. Aoud a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Roja Dove. Notele de varf sunt bergamot, lamaie si lamaita; notele de mijloc sunt muscata, iasomie, trandafir de mai si ylang-ylang; Notele de baza sunt Lemn de Agar(Oud), cashmeran, cedru, scortisoara, nucsoara, paciuli, rabarbar, sofran, lemn de santal, Ambergris, pielarie, mosc si vanilie.

bergamot lamaie lamaita

muscata iasomie trandafir de mai ylang-ylang

Lemn de Agar(Oud) cashmeran cedru scortisoara nucsoara paciuli rabarbar sofran lemn de santal Ambergris pielarie mosc vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Aoud by Roja Dove.

Aoud Recenziile parfumurilor

Raul
Raul

Oudul, ingredientul minune ”importat” din Orient, a creat un adevărat curent în lumea parfumierilor de pe bătrânul continent. Credeați că Roja Dove deține imunitate în fața acestuia ? Răspuns simplu: i-a căzut în mreje. Un bun exemplu se reflectă în creația sa, minimalist intitulată ”Aoud„. Aruncând o privire peste note, două aspecte mi-au captat atenția: cunoscutul cuplu oud-roză și puzderia de note. În sinea mea mă gândeam ”Un alt Black Aoud, ..., etc ? Iarăși voi viziona același film, într-o formă complexă sub un alt titlu, regizat de către Roja Dove de această dată ?” Plăcut surprins, am descoperit o creație deloc complicată care sparge tiparele prin calitatea actorilor. Distribuția peliculei îi are ca protagoniști pe seducătoarea roză și misteriosul oud. În rolurile secundare întâlnim șofranul, scorțișoara, lemnul de santal și câteva citrice.

Debutul aparține rozei. Aceasta pășește precum o vedetă și este asaltată de câțiva fotografi (citricele). Ea pare proaspătă sub lumina degajată de blițuri. Ședința foto durează doar câteva secunde. Bineînțeles că latura puțin întunecată și picanteriile sunt afișate departe de blițurile iscoditoare. În spatele scenei, oudul arde de nerăbdare să cuprindă roza cu al său aer intens, misterios, întunecat, călduros, ușor uscat, lemnos și afumat. Este precum un vânt care învăluie prin senzualitate și delicatețe. Aici avem parte de o apariție diferită față de rolul medicinal și năucitor din Black Aoud. Împreună cu șofranul, scorțișoara condimentează poțiunea. Puterea de exprimare a oudului scade puțin ca intensitate atunci când cei doi actori secundari trimit săgeți dulci. Săgețile șofranului sunt dulci cu un iz de piele, iar cele de scorțișoară devin dulci, călduroase și aspre. După aproximativ 4-5 ore de la debut, lemnul de santal își face simțită prezența. Întregul amestec devine cremos.

Pentru a face cunoștință cu actorii menționați anterior trebuie să introducem adânc mâna în buzunar. Acest fapt pune o barieră spre a-i cunoaște. Te gândești de mai multe ori dacă introduci codul PIN și apeși tasta verde a POS-ului.

Aoud este cu adevărat un parfum oriental unisex. Cred că se potrivește femeii care dorește să se facă remarcată, adoră să i se ofere atenție și îi place tot ceea ce este luxos. Bărbatul care alege Aoud are o apetență spre lux, dorind să degaje mister și rafinament celor din jur.

Longevitate: peste 10 ore
Siaj: greu spre moderat
Nota: 9/10

În ciuda prețului mare, trebuie să recunosc că Aoud este un parfum frumos. Chapeau, Roja Dove !

Liviu
Liviu

Inițial nu mi-a plăcut deloc. Chiar am zis în sinea mea... o gălăgie de bani pentru chestia asta? Am încercat să văd dacă nu cumva sticla o fi vreo opera de arta și ea este cauza prețului. Nu este cazul.
Câteva ore mai târziu... Mirosea divin. A doua zi dimineața era un alt miros, atât de frumos... Și nu vă imaginați că era delicat, se simțea al naibii de bine după atâtea ore. Parfumul ăsta nu are ce căuta la sesiuni de testări. Trebuie să i te dedici lui și numai lui!
Dacă ești genul care judeca parfumul după notele de vârf, las-o baltă, nu-i de nasul tău!
Merită un minus 10. Prețul este înfiorător

Lexa
Lexa

Space: Final Frontier.Roja Aoud:Best Aoud.Aceasta ar fi comparatia,singura,unica si cea mai veridica dintre toate.Am sincere indoieli ca exista ceva peste ca si raport calitate pret si o afirm sus si tare din toti rarunchii.Nu am multe cunostinte despre nisa,cu totii stim asta,dar intr-un timp foarte scurt am avut onoarea de a lua contact cu cele mai bune parfumuri din aceasta categorie,reale sau declarate.La inceput inceputurilor mele am cunoscut ceva case renumite,de ce sa zic ca nu,si chiar am crezut ca valoareaza ceva in ochii si nasul meu fara experienta si evident ca am si achizitionat,mult si fara noima,si cu timpul am realizat,cu ceva ajutor de ce sa mint,ca nu tot ce e scump e si bun! Credeam ca parfumul imi inteapa nasul pentru ca asa trebuie,credeam ca o fragranta ca sa fie 'buna' trebuie sa fie bombastica,sa dureze cel putin 10 ore,credeam tot ce mi se spunea...pana cand s-a intamplat declick-ul,si am avut ocazia sa incerc ceea ce se spunea a fi 'the high-end of niche' ,respectiv Mr.Roja Dove.Aoud a fost 'blind buy',la insistentele unuia dintre cei mai cunoscatori intr-ale nisei dintre prietenii mei,si nu mi-a parut rau nici macar o fractiune de secunda.De ce? Pentru ca Aoud nu inteapa,nu deranjeaza,nu solicita simturile,nu,el doar isi face treaba,sa-si merite laudele! Este fin,este complex,esfe tot ce trebuie sa fie un parfum la acest pret! Este natural,si daca poti sa-ti permiti 3-4 parfumuri,nu le lua,ci foloseste banii pentru ceea ce merita.Multumesc celui ce m-a invatat ca decat mult si de calitate indoielnica,mai bine unul si bun.Nu imi pare rau pentru alegerea facuta,imi pare rau doar ca nu am facut asta mai devreme,si mai am un regret,ca inca nu am nasul atat de experimentat incat sa pot descrie aceasta minunata licoare precum merita!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Roja Dove Aoud fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Roja Dove Aoud, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Aoud dupa Roja Dove. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Aoud de Roja Dove reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

WIDIAN II Roja Dove Amber Aoud Serge Lutens Chergui Tom Ford Noir de Noir WIDIAN IV Boadicea the Victorious Ardent Amouage Amouage Lyric Man Amouage Jubilation for Men Nasomatto Black Afgano Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel SoOud Ilham Maison Francis Kurkdjian Aqua Vitae Forte Sospiro Perfumes Wardasina Boadicea the Victorious Imperial Boadicea the Victorious Valiant Juliette Has A Gun Oil Fiction MariaLux Truly SoOud Hajj Creed Imperial Millesime Creed Royal Oud