Designeri » R S » Lemnos Aromatic « Grupuri

Diaghilev Roja Dove unisex

Diaghilev Roja Dove unisex

Diaghilev Roja Dove unisex Imagini Diaghilev Roja Dove unisex Imagini Diaghilev Roja Dove unisex Imagini Diaghilev Roja Dove unisex Imagini

Diaghilev de Roja Dove este un parfum Lemnos Aromatic unisex. Creatorul acestui parfum este Roja Dove. Notele de varf sunt bergamot, portocala, lamaie verde, lamaie, chimion si tarhon; notele de mijloc sunt iasomie, trandafir, coacaze negre, heliotrop, piersica, tuberoza, violeta si ylang-ylang; Notele de baza sunt vetiver, paciuli, vanilie, cedru, cuisoare, lemn de guaiac, nucsoara, lichen, lemn de santal, ambretta (nalba de mosc), rasina benzoica, zibeta, labdanum, pielarie, mosc, balsam de Peru si styrax.

bergamot portocala lamaie verde lamaie chimion tarhon

iasomie trandafir coacaze negre heliotrop piersica tuberoza violeta ylang-ylang

vetiver paciuli vanilie cedru cuisoare lemn de guaiac nucsoara lichen lemn de santal ambretta (nalba de mosc) rasina benzoica zibeta labdanum pielarie mosc balsam de Peru styrax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Diaghilev by Roja Dove.

Mitsouko Eau de Parfum
Knowing

Diaghilev Recenziile parfumurilor

nelly_rose
nelly_rose

Imi este destul de greu sa descifrez si sa deosebesc parfumurile vintage intre ele iar Diaghilev nu face exceptie.
Pot sa spun insa, ca dintre toate parfumurile vintage pe care le-am testat acesta este unul dintre cele mai purtabile si mai armonioase, poate chiar usor modernizat?
Latura animalica pe care eu nu o tolerez in mod obisnuit, aici este echilibrata de note verzi si, desi perceptibila, nu e gretoasa. Are multe ingrediente caracteristice unui parfum vintage insa la purtare se simte relativ usor, aerat. Are longevitate si siaj satisfactoare si il consider unisex, desi dupa canoanele de azi, ar putea fi categorisit exclusiv masculin.
De testat de catre cine e curios sa cunoasca cum se parfumau doamnele la inceputul secolului trecut.
Il miros acum pe mana si mi se pare cu siguranta, usor modernizat, usor adaptat zilelor noastre.

Diaghilev a avut un moment de glorie si pe forumul nostru in urma cu cateva luni fiind unul dintre cele mai discutate si dorite parfumuri la acea vreme. Devenise parfumul "most wanted" al multora dintre noi. Si pe mine ma fascina, dar mi s-a parut totusi un gest sinucigas sa iau blind un parfum de aproape 1000 de euro in care capsorul simpatic al zibetei e prezentat ca nota dominanta.

In doze minuscule zibeta are o contributie formidabila in parfumurile clasice (exemplul cel mai limpede fiind Shalimar), dar nu…nu cred ca-mi lipseste un parfum care miroase de parca as tine animalul in brate. Il port acum si e atat de greu si de concentrat ca ma doare mana.

Este lucrat dupa normele si canoanele parfumeriei de odinioara avand ca sursa posibila de inspiratie ceva din parfumurile Guerlain. Numai ca Guerlain rar ma dezamageste, iar cu Roja Dove sunt deja la al patrulea parfum cu care am o relatie de respingere.

Aici modelul artistului este Mitsouko a mea iubita venita in atelierul geniului sa-i fie muza. O stiti, e fata lui Jacques Guerlain, frumoasa cu par de abanos si buze trandafirii ce doarme in inima padurii pe o patura de muschi verde catifelat de stejar.

Geniul insa o vede altfel. Cu un gest violent, manat de pasiune matura cu bratul toata masa plina de acuarele si pasteluri si scoate dintr-un scrin negru o lada de fier grea plina cu culori de ulei si borcanase cu terebentina. Are o idee. Pune pe paleta cele mai intunecate tonuri ce amintesc de culorile de rasini, pamant si smoala si incepe sa o picteze.

Gesturi nervoase, razuiri, reveniri peste tuse ude, linii groase, abrupte, chipul ei e aproape de nerecunoscut. Ea, in mijlocul atelierului sta asezata pe un scaun sculptat, negru, ca o zana drapata in catifea rosie. Geniul face un pas inapoi…panza e complet acoperita de culori vascoase, gri si zone negre. Nu se mai intelege nimic…o sfasaie cu cutitul. Se apropie tacut de model si incepe sa ii picteze direct pielea cu vopsea neagra. Gestul e aproape erotic, insa finalul e nefericit, caci vopseaua era otravitoare. Mitsouko moare in bratele geniului.

Morala: cand ceva e deja perfect nu cauta sa-l reproduci mai bine.

Roja Dove a creat un parfum ce se doreste foarte pretentios si elitist insa rezultatul lasa loc de multe interpretari.

Imediat cand il aplic pe piele miroase destul de proaspat, a bergamota. Insa faza asta e atat de efemera incat nici n-ar fi trebuit sa o mentionez. Apoi imi sare zibeta in brate si mirosul animalic devine tot mai pregnant, iar multimea aceea de condimente pe care le vedeti mai sus in piramida olfactiva se simt toate, ca un melanj de miazme si adieri unele mai penetrante ca altele, creand cu timpul un miros oriental, dirty-sapunos daca se poate imagina un astfel de dezacord. Ca o piele transpirata spalata doar partial. Dupa cateva ore Diaghilev miroase a domn in toamna vietii, in costum nitel demodat, ce saluta doamnele scotandu-si palaria si stie niste povestioare deochiate dar le tine pentru paharelul cu amicii.

Daca incepe ca un portret ratat a lui Mitsouko, finish-ul e leit insa Youth Dew. Pe asta l-a nimerit fidel, deoarece finalul lui Diaghilev e 1-1 cu cel a lui Youth Dew.
Si nu va repet cat il "iubesc" pe acela…

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Roja Dove Diaghilev fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Roja Dove Diaghilev, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Diaghilev dupa Roja Dove. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Diaghilev de Roja Dove reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Roja Dove Danger Roja Dove Enigma Boadicea the Victorious Ardent Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Puredistance Opardu Frederic Malle Iris Poudre Xerjoff Red Hoba Roja Dove Amber Aoud Frederic Malle Carnal Flower Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia By Kilian Back to Black Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Roja Dove H The Exclusive Parfum Boadicea the Victorious Valiant Amouage Honour Woman Guerlain Cuir Beluga Xerjoff Gran Ballo Guerlain Mon Precieux Nectar Chanel Les Exclusifs de Chanel Beige Parfum Roja Dove Nüwa