Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

Golden Acacia Salvatore Ferragamo unisex

Golden Acacia Salvatore Ferragamo unisex

miere
Golden Acacia Salvatore Ferragamo unisex Imagini Golden Acacia Salvatore Ferragamo unisex Imagini Golden Acacia Salvatore Ferragamo unisex Imagini

Golden Acacia de Salvatore Ferragamo este un parfum Oriental Floral unisex. Acesta este un parfum nou Golden Acacia a fost lansat in 2014. Notele de varf sunt grozama si floare de portocal; notele de mijloc sunt miere de salcam si paciuli; Notele de baza sunt ambra si opoponax.

grozama floare de portocal

miere de salcam paciuli

ambra opoponax

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Golden Acacia by Salvatore Ferragamo.

Golden Acacia Recenziile parfumurilor

Lexa
Lexa

Golden Acacia sau cum mierea poate fi nu numai in borcanul de pe raft ci si in parfumul din garderoba.Miere,miere si iar miere...nimic extrem de greu,nimic animalic,nimic sa implice vreun urs,vreo padure si vreun atlet celebru.Miere...asa cum Bacovia are 'Plumb' ,Ferragamo are 'Miere'.Am repetat cuvantul de prea multe ori??? Pai daca e numai si numai despre Miere,cu ce ingrediente sa umplu propozitiile? Aaa,da,uitasem! La un moment dat,dupa foarte foarte multe ore,cred ca datorita patchouli-ului sau poate florii de portocal(?) se amareste cu un subton...dar in rest...Miere!

Nu este un parfum urat ,nici vorba! Este o licoare(miere???) inebunitor de dulce si densa,cu o persistenta peste medie si siaj moderat.Mie imi place.

Ps:Mulțumesc ambrata ( Georgeta) pentru decant :*

Claudias

Fascinatia mea initiala pentru acest parfum a fost indusa de numele lui. In acceptiunea mea un parfum cu 'acacia' trebuia sa livreze neaparat un produs odorific reminiscent al florilor de salcam, heavy loaded on polen! Deci, ma asteptam la un parfum galben-floral in genul lui Poeme. Ei bine, cand i-am ridicat capacelul, era ca si cum as fi destupat un flacon farmaceutic din sticla bruna. Senzatia a fost ca tin in mana un lichid cu proprietati curative, un soi de tinctura de propolis....cam asa si miroase! E adevarat, da, intr-adevar, parfumul miroase a produs biologic de stup, insa nu a miere. Nu e floral defel. E mai degraba acel miros de substanta rasinoasa si lipicioasa ce o lasa seva anumitor specii de copaci( vezi anumite soiuri de mesteceni). Cum spuneam, am avut surpriza sa dau peste un miros dulceag-amarui, ambrat, un miros rasinos, aproape totalmente masculin. Desi a fost un cadou de ziua mea, nu o sa-l port. I-a cazut insa cu tronc iubitului meu. Parfumul continua sa exercite asupra mea o vibratie aproape vie; e un miros cu personalitate si care emana aproape pulsatil un siaj inconfundabil dintr-o zona inedita in lumea parfumeriei, sa-i zicem 'apicola', o zona cu zumzet galagios de stupi montani.

ala2006
ala2006

Waw! Ce parfum! L-as descrie prin doar trei cuvinte: salbatic, crud, carnal! Asta mi-a venit in minte in decursul celor trei zile de testare. Intr-adevar un parfum obsedant!
Pe piele se simte o miere senzationala, iar ambra si un strop de paciuli ii dau un aer neobisnuit si ii ascund dulceata.
Nu prea stiu cum sa descriu parfumul pentru ca nu are un miros comun. Nu e mierea dulce intalnita in alte parfumuri. Pe haine ramane un miros usor aromat, condimentat si asta dupa mai multe ore dar pe piele ramane un miros hipnotizant de miere. E unul din putinele parfumuri despre care pot spune, in dreptul meu desigur, ca da dependenta.
Siajul si persistenta sunt mari.
Tinuta cu care l-as asorta...hmmm....uf, parfumul asta nici macar nu are nevoie de haine :)
Sper din tot sufletul sa il am candva in garderoba mea!

Rose_selavie
Rose_selavie

E un parfum care initial te intriga, apoi ajunge sa te obsedeze. Nu are un miros comun, n-ai unde sa-l agati pe o harta olfactiva imaginara. E de sine statator, original, magnific si misterios, la fel cum e cand descoperi pentru prima oara o aroma necunoscuta care nu stii ce e si de unde vine dar iti place si o tot inspiri vrand s-o absorbi cu totul in tine si in memorie.
Golden Acacia are de fapt o doza considerabila de miere de salcam (preferata mea ca e extrem de parfumata) in care se scufunda lent arome lemnoase si animalice. Pretutindeni ai acum la indemana parfumuri cu miere, dar niciunul nu e asa. In primul rand aici mierea nu e deloc gurmanda si astfel parfumul nu pare nici pueril, nici sexy intr-o maniera sclipitoare si frivola, ci profund, matur, complicat, periculos chiar (socotind modul in care am sarit la gatul purtatoarei sa-l adulmec, asa-i Sigrid?).
Intunecat dar cu reflexe aurii unduitoare de la miere, e un parfum dens, majestuos si aprig. Imi evoca o creatura demonica, poate o succubus minunata cu aripi in flacari. Ah stiu, imi aduce aminte de Emmanuelle Seigner din filmul A Noua Poarta, in mod special in scena cu castelul medieval in flacari.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Salvatore Ferragamo Golden Acacia fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Salvatore Ferragamo Golden Acacia, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Golden Acacia dupa Salvatore Ferragamo. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Golden Acacia de Salvatore Ferragamo reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Xerjoff Lira The Different Company Sublime Balkiss Panouge Isabey La Route d'Emeraude Tom Ford Noir de Noir Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Puredistance Opardu Serge Lutens Chergui Bottega Veneta Bottega Veneta Tauer Perfumes PHI Une Rose de Kandahar Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle En Passant Xerjoff Ibitira Guerlain Shalimar Parfum Initial Sospiro Perfumes Erba Pura Panouge Isabey Gardenia Diptyque Philosykos Guerlain Mon Precieux Nectar Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle Carnal Flower