Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

A La Nuit Serge Lutens unisex

miere
A La Nuit Serge Lutens unisex Imagini

A La Nuit de Serge Lutens este un parfum Oriental Floral unisex. A La Nuit a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta miere, iasomie egipteana si indiana, mosc, rasina benzoica, grenadina, note verzi si cuisoare.

miere iasomie egipteana si indiana mosc rasina benzoica grenadina note verzi cuisoare

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about A La Nuit by Serge Lutens.

Nuda
Jasmine Full

A La Nuit Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Am avut Montale Jasmin Full și nu seamănă deloc cu A la Nuit. JF e chimic, iti arde nările și are o doza considerabila de floare de portocal (urat redată imho). Ganditi-va la JF ca la o copie de Monalisa făcută de un profesor de desen din Băilești,cu intenții bune dar cu limitările inerente. Și Monalisa și copia seamănă, desigur, însă nu-s deloc același lucru.

AlN e foarte natural și naturalist, miroase exact ca o tufa de iasomie înflorita noaptea, pe zapuseala. Adaug ca mi s-a parut un parfum f ușor de purtat, deloc zdrobitor. E senzual și cald.

Da, e liniar, dar nu citim doar Război și Pace sau Anna Karenina, mai avem nevoie și de lucruri mai simple și mai calme însă din acest motiv nu mai puțin frumoase.

După ce începe în forță, AlN se liniștește și se cuibărește molcom pe piele. Dat în exces poate da dureri de cap, însă degetul de pe atomizor va aparține, dimpreună cu dozarea. Este genul de parfum pe care eu l-as pulveriza în aer și as trece prin norul de picături, doar atât.

De fapt, în afară de frumusețea iasomiei nu e mare lucru de spus despre el. Nu l-am găsit indolic, mi-a plăcut, l-as lua intr-un decant sa convietuim pret de-o vara împreună, pt ca îmi pare a fi un parfum eminamente de caldura, are nevoie de ea pentru a-și dezvolta toate porentialitatile.

Scurt pe doi: e un soliflor intens, opulent pentru cei care iubesc floralele și iasomia. Cei care nu agreează genul sau floarea trebuie sa ia ăsta în calcul de la început.

sigrid
sigrid

Pe Serge Lutens il vad ca pe un mare cuceritor al notelor florale in anii ’90 , in urma acestor uniuni liber consimtite rezultand soliflore de reper.
Chestie de blazon pentru el sa aiba in palmares si iasomia, dupa ce ii picasera in brate irisul - Iris Silver Mist (1994 ), crinul - Un Lys-(1997) , tuberoza - Tubereuse Criminelle( 1999) si trandafirul - Sa Majeste la Rose ( 2000) .
A LA NUIT este biografia neromantata a iasomiei. Eventualii paparazii de pe urmele lui ar fi murit de plictiseala pentru ca acest parfum se petrece in miezul zilei. Este cea mai lipsita de controverse iasomie din lume. Asumata. Liniara.
Altfel, frumoasa! Daca nu te deranjeaza ca e asa puternica incat ar putea face sa trazneasca a iasomie si un port pescaresc . :)
Pastrand nota marina, iasomia din A LA NUIT mi-a adus aminte de bancul cu tipul care dupa naufragiu plutise 1 an pe o scandura si se plangea ca mai ales duminica era plictiseala! :)

andrasb
andrasb

De la inceput trebuie sa spun ca acestea sunt impresii la prima testare, deci probabil voi reveni si in sezonul cald, caruia ii este dedicat, cred, acest parfum.

Nu m-am putut abtine sa fac comparatia cu Jasminora de la Guerlain, pe care il iubesc (si este singura dintre Alegorii cu care ma impac 100% pana acum). A la nuit este, intr-adevar, un templu al iasomiei (eu simt si caprifoi, dar nu e listat), dar un templu "greu", impozant, coplesitor. Unde Jasminora e mai sprintar si mai optimist, A la Nuit e solemn si aproape funeral-esque. Unde Jasminora iti canta un vals intr-o gradina vieneza pritnre tufe de iasomie si caprifoi, A la Nuit te arunca in bratele unui superb si grandios Requiem ... Unde Jasminora e solar si senin, A la Nuit e nocturn si pasional...Da, ALN te acopera pur si simplu cu petalele parfumate atat de realist lucrate ale unei iasomii aproape carnale! Este un parfum de o extrem de buna calitate, dar eu il vad usor prea matur, prea solemn pentru un parfum dedicat unei flori atat de delicate...

ala2006
ala2006

Am gasit aici o iasomie adorabila si perfecta, usor de purtat iarna (pentru mine). Simt si ceva note verzi dar din pacate nu simt mierea.
Per total imi place mult, mai ales ca ma face sa-mi aduc aminte de gradina bunicilor mei si de ei implicit.
Siaj si persistenta foarte bune.

Este o iasomie dusa la extrem, uriasa, suculenta, plina de seva, la fel cum este si trandafirul din La Fille de Berlin! Aceasta este acompaniata de ceva note verzi si un strop de miere. Are siaj bun si persistenta buna! Este deci, un parfum bun, asa cum sunt toate creatiile Lutens! Nota mea: 8/10

O iasomie intensa si perfecta, multifatetata si grea, cu aceeasi grandoare interpretata precum nota de trandafir 3 D din La Fille de Berlin, tot Lutens. Sunt incercari creative de surprindere a tuturor aspectelor acestor doua flori.

Daca stii ca nu-ti place iasomia nu-l incerci.

Daca acesta este primul parfum Lutens pe care il incerci atunci da, se poate intampla sa fii contrariat.

Trebuie tinut cont ca Lutens nu agreaza jumatatile de masura. Si pentru asta il iubesc.

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Acum imi dau seama cine o sufoca pe Tuberoza Criminala: ea era, Iasomia. Ea este si cea care inabusa orice tendinta de placere in mine relativ la acest parfum. Este o iasomie care imi taie respiratia si, oricat de mult as vrea sa-mi aduc aminte de noptile copilariei mele, care incepeau cu amurguri fantastice, nu pot. E un calus de iasomie cu tendinte de flori inabusitoare de pomi citrici si guma de mestecat, care ma impiedica si sa respir, si sa mai spun altceva.
Nu, nu, nu, Monsieur Lutens, de-asa o noapte nu vreau sa vorbesc. E ca si cum m-as sufoca in timpul somnului si nici macar nu mi se da voie sa ma speriu, pana si teama mi-e inabusita!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens A La Nuit fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens A La Nuit, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica A La Nuit dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre A La Nuit de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Amouage Lyric Woman Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Mon Precieux Nectar Chanel Allure Sensuelle Frederic Malle Carnal Flower Serge Lutens Nuit de Cellophane Amouage Honour Woman Guerlain L'Instant de Guerlain Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Amouage The Library Collection Opus III Hermes L’Ambre des Merveilles Robert Piguet Petit Fracas Tom Ford Tobacco Vanille Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Tom Ford Noir de Noir Guerlain La Petite Robe Noir Frederic Malle Musc Ravageur Nobile 1942 La Danza delle Libellule