Designeri » R S » « Grupuri

Ambre Sultan Serge Lutens unisex

Ambre Sultan Serge Lutens unisex Imagini Ambre Sultan Serge Lutens unisex Imagini

Ambre Sultan de Serge Lutens este un parfum unisex. Ambre Sultan a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta coriandru, lemn de santal, frunza de dafin, paciuli, aglica, rasini, smirna, ambra, sovarf (oregano), mirt, rasina benzoica si vanilie.

coriandru lemn de santal frunza de dafin paciuli aglica rasini smirna ambra sovarf (oregano) mirt rasina benzoica vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ambre Sultan by Serge Lutens.

Akkad
Sahara Noir
Blue Amber

Ambre Sultan Recenziile parfumurilor

radumihail
radumihail

O ambra mai neslefuita, dark, rasinoasa, masculina din punctul meu de vedere, usor usor asemanatoare cu Montale-Full Incense (care nu are ambra) dar mai bine facuta si nu atat de fumurie. Persistenta si siaj bune, dar nu cele mai grozave. Per total, o compozitie eleganta, iconica, tipica Serge Lutens care nu dezamageste. Este unul din parfumurile de referinta din categoria ambratelor pe care l-as recomanda oricarui incepator intr-ale parfumeriei asa-zisa de nisa (Serge Lutens nu mai e chiar o nisa)...

Michelle
Michelle

În primele minute, parfumul e foarte uscat şi aproape înecăcios. După această primă etapă puţin neprietenoasă, eu am simţit miros de răşină de brad şi în fundal puţin oregano. Am stat şi m-am întrebat de ce ar vrea cineva să miroase a răşini şi unde aş putea purta parfumul acesta: la o cabană, iarna? Păi fac concurenţă focului :D. Oricum, e un parfum de purtat pe vreme rece. Şi am tot continuat să îi caut cusururi...însă nasul meu numai nu se putea dezlipi de încheietura mâinii. E un parfum frumos dacă vă place mult ambra. Greu de purtat? Poate. Dar merită testat.

ala2006
ala2006

Ambra si condimente uscate! Aproape sufocant la inceput dar apoi se domoleste. Debutul mi s-a parut foarte dulce pentru a fi purtat de un barbat, dar pese o jumatate de ora ma gandeam cum sa-l conving pe sot sa-l testeze si el. Cred ca ar merge perfect! Pe mine, avand pielea foarte uscata in aceasta perioada a anului, devine chiar prafos in faza primara.
Dupa ce se domoleste, chiar devine frumos dar pentru ca are o cantitate destul de mare de smirna, nu o sa-l pot purta.

Este un oriental-lemnos foarte ambrat si plin de rasini, plus note spicy. Este mai potrivit barbatilor decat femeilor, insa este foarte bine facut, asa cum ne-a obisnuit casa Lutens. Parfumul emana caldura, evoca lemnul elegant, iar calitatile lui tehnice sunt foarte bune. Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8/10

nelly_rose
nelly_rose

Cand am inceput sa explorez nisa, Ambre Sultan era unul dintre miturile parfumeriei pe care trebuia neaparat sa-l cunosc.
Prin urmare, a fost unul dintre primele parfumuri de nisa testate. Cum pe atunci nasul meu nu era foarte obisnuit cu esentele tari, nu l-am iubit prea mult si l-am pus deoparte. Dupa inca un an de testat diverse parfumuri, am revenit asupra lui, ba chiar l-am si purtat de vreo 2 ori si am reusit sa-i observ calitatile. Chiar si acum insa, inca imi e greu sa inteleg de ce e totusi atat de iubit, mai ales de catre femei.
Ambre Sultan miroase a condimente uscate, piscate de o nota vag licoroasa. Evoca caldura uscata a unui foc in care lemnele ard troznind si arunca scantei. Melanjul de condimente este familiar (pentru cine gateste), echilibrat si rotund iar dupa o prima parte incandescenta, toarce placut. Te invaluie discret pe parcursul zilei cu arome aspre, uscate, masculine cu care eu nu rezonez foarte mult desi nu le consider neplacute.
Nu zic ca nu poate fi purtat de catre femei dar cred ca barbatilor le-ar placea mai mult.
Parfumul e relativ liniar, cu siaj moderat si longevitate buna.

Addict
Addict

În timp ce-l savuram pe încheietura mainii,un spiriduș mi-a șoptit la ureche că ar trebui sa-l testez și pe mana soțului meu.
Urmarea? I se potrivește precum o mănușă...
Așadar,eu zic că este un parfum unisex...iar aceasta nu-i diminuează cu nimic frumusețea orientală!

eusieusieu
eusieusieu

E unul din parfumurile care m-a provocat. Imi amintesc prima impresie trezita de grajd si fan, de miros dens si sufocant, posibil datorita notelor ierboase-condimentate, care pe mine se simt la inceput destul de aspru. Insa spre surprinderea mea, la retestare, cand am avut rabdare cu el, sa-i ascult evolutia, avantul initial aspru si dens s-a domolit, dizolvat in caldura celorlalte note. Resimt parfumul dulce-intens, usor carbonizat, incins cu condimente. Imaginea pe care mi-o evoca sunt scanteile ce ies dintr-un foc in care sunt topite pana la cristalizare pe rand diferite condimente pretioase.

In 13 ani de la data lansarii Ambre Sultan a devenit foarte cunoscut si apreciat de iubitorii parfumurilor de nisa. Asta pentru ca ofera una din cele mai remarcabile note de ambra a carei frumusete este accentuata de un siaj puternic. Parfumul este o splendoare extravaganta, pentru cine iubeste mult ambra desigur, caci mai mult ca sigur exista si o miscare impotriva lui, dar de cate ori citesc pareri despre el acestea sunt mai mult laudative. Eu personal nu ma prea dau in vant dupa ambra - in general, imi place cand e mai temperata, ca ingredient intr-o baza orientala, nu ca vioara intai intr-un parfum. Nu mi-am dorit niciodata un parfum numai despre ambra, insa trebuie sa recunosc si sa apreciez imensa frumusete a acestui parfum. Este un amestec fierbinte ca desertul, unduios, aromat, care te transporta efectiv intr-o lume magica de basm arab din prima secunda cum l-ai mirosit. Mereu mi s-a parut o calitate greu de atins in parfumerie, treaba asta cu evocarea altei lumi, cunoscute sau doar visate, asadar nota 10 Ambre Sultan!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Ambre Sultan fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Ambre Sultan, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ambre Sultan dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ambre Sultan de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Frederic Malle Portrait of a Lady Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle Carnal Flower Lorenzo Villoresi Teint de Neige Serge Lutens Chergui Guerlain Shalimar Parfum Initial Amouage Memoir Woman Robert Piguet Visa 2007 Christian Dior Dior Addict Frederic Malle Iris Poudre Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel Tom Ford Noir de Noir Hermes Terre d'Hermes By Kilian Love by Kilian Guerlain Insolence Eau de Parfum Hermes 24 Faubourg Frederic Malle Musc Ravageur Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris