Designeri » R S » Oriental Lemnos « Grupuri

Arabie Serge Lutens unisex

Arabie Serge Lutens unisex

Arabie Serge Lutens unisex Imagini Arabie Serge Lutens unisex Imagini Arabie Serge Lutens unisex Imagini

Arabie de Serge Lutens este un parfum Oriental Lemnos unisex. Arabie a fost lansat in 2000. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta nucsoara, chimion, rasina benzoica de Siam, lemn de santal, frunza de dafin, mandarina, cuisoare, cedru, fructe uscate, smochina, curmale, rasina, boabe de tonka si smirna.

nucsoara chimion rasina benzoica de Siam lemn de santal frunza de dafin mandarina cuisoare cedru fructe uscate smochina curmale rasina boabe de tonka smirna

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Arabie by Serge Lutens.

Boxeuses

Arabie Recenziile parfumurilor

dana22
dana22

Explozie de condimente si fructe confiate...dulce, aromat, intens, de iarna.

Oooooooo... desi inainte de a-l mirosi am avut impresia ca ar fi un parfum foarte aspru si masculin... nu-i asa!! Este un oriental bogat, dar balsamic, destul de dulce si condimentat cu o sumedenie de mirodenii arabesti. Simt de asemenea fructe confiate, uscate, dulci, plus o dulceata ca de miere. Este total unisex, dar se aseaza foarte frumos si pe o femeie, desigur, in anotimpul potrivit, iarna. Lutens nu se dezminte nici de data asta... este cu adevarat o casa buna de parfumuri, in opinia mea!
Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 8/10

Addict
Addict

Toamna trecută am cumpărat (citind recenzia Herthei) primul Lutens-"Five O'clock Au Gingembre",pe care l-am purtat cu mare plăcere. Anul acesta mi-am tot dorit un condimentat mai puternic...măcar în parfum să mă bucur și eu de condimente,dacă regimul alimentar nu-mi permite!
Am citit,am întrebat...și am cumpărat...blind.Deși în ultimul timp am cam intuit parfumurile,l-am subevaluat pe "Arabie"! Știam că SL merge pe "totul sau nimic",dar speram la o altă evoluție a notelor...Îl credeam mai dulce de la jumătate pană la final,date fiind notele de santal,curmale,smochină... etc

Dar s-o iau cu debutul.O bună prietenă de aici mi-a spus că,purtandu-l,este "complimentată" că miroase a carnați. Imediat am asociat expresia cu ceea ce am perceput inițial la acest parfum : nucșoara!!! Împreună cu chimenul si rășina are un efect "devastator" asupra nasului meu. Nu știu cum miros piețele arăbești cu mirodenii (sau băcăniile arăbești bucureștene,dacă or fi existand),dar cred că SL mi-a le-a descris în debutul acestui parfum...

Dupa 10 minute parfumul se îndulcește puțin,dar imediat înțeapă nările : cuișoarele.Nu după mult timp apar smochina si curmala--o fază minunată a parfumului,pe care aș fi dorit-o mai intensă și de mai lungă durată,deoarece se estompeaza treptat,chiar daca apar boabele de tonka și smirna.

Am purtat parfumul 2-3 ore prin casă,sperand că-mi voi lua inima în dinți penrtu a-l scoate la plimbare,mai ales că toata ziua am bantuit prin zloată...ar fi fost foarte potrivit să-mi țină companie...
N-am avut curaj datorită "carnaților"--nu care cumva să miros așa celor din jur (mai suntem si în post!).Așa că am adăugat un strop (doar unul) de...ceva--nu vă spun ce anume,deoarece este o bombă... n-aș vrea să credeți că mi-am pierdut simțul măsurii...definitiv. Suficient să menționez că acel strop a anulat carnații,dar a lăsat parfumul să evolueze mai apoi spre fazele sale următoare...un efect sinergic,de fapt.

Sper ca impactul acestui parfum să se atenueze,pentru a-l purta single cat mai curand.Acum este anotimpul său,vin și sărbătorile...Ar trebui să depășesc obstacolul,poate doar mental,deoarece parfumul este longeviv,dar nu are un siaj mare...sau am "pufăit" eu prea puțin?

Arabie abordeaza foarte creativ genul oriental-gurmand, rezultatul fiind un parfum atipic pentru categoria lui. Este dens, aromat si seducator, un oriental perfect unisex care te rasfata si ti se dezvaluie treptat oferindu-ti un regal oriental.

In prima faza miroase puternic a rasini de conifere si ceara naturala de albine, a brazi si miere de padure. Cleios si dulce. Debutul e foarte intens si cam insolit, imi inchipui ca primele minute pot produce oarece strambaturi mai ales daca asta e primul Lutens pe care il testeaza cineva (oricum de parfumurile Lutens e bine in general sa te apropii fara idei preconcepute). Apoi dupa rasini si miere urmeaza acordurile de fructe orientale zaharisite. Notele fructate printre care recunosc curmale moi, stafide, coji de portocala confiate si caise uscate ii definesc clar latura gurmanda. Arabie nu renunta la nimic in lunga sa calatorie, nicio nota nu se va estompa ci toate vor fuziona progresiv pana ce atinge o baza care iti dezvaluie una din cele mai minunate interpretari ale Orientului din parfumeria contemporana. Putine alte parfumuri imi evoca atmosfera si miresmele orientale mai limpede ca Arabie.

Este un minunat parfum de iarna, caruia ii pot gasi infinite calitati. L-as purta doar pentru mine si sufletul meu, din placerea de a-i simti din nou toate transformarile pe piele. Nu este un parfum cotidian, nu este de iesit cu el la petreceri si in niciun caz nu-i face bine aerul cald. Uraste sa fie dus la servici, ii plac serile intime numai cu tine in cuibul de acasa sa-l lasi sa te invaluie asa cum stie el mai bine.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Arabie fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Arabie, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Arabie dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Arabie de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Xerjoff Mamluk Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady Thierry Mugler Alien Essence Absolue Robert Piguet Visa 2007 Serge Lutens Chergui Serge Lutens Feminite du Bois Profumum Roma Dolce Acqua Serge Lutens Ambre Sultan Christian Dior Dune Atelier Cologne Vanille Insensee Xerjoff More Than Words Frederic Malle En Passant Guerlain La Petite Robe Noir Xerjoff Lira Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Frederic Malle Musc Ravageur By Kilian Incense Oud Byredo Pulp