Designeri » R S » Oriental Condimentat « Grupuri

Chergui Serge Lutens unisex

miere
tabac
Chergui Serge Lutens unisex Imagini Chergui Serge Lutens unisex Imagini

Chergui de Serge Lutens este un parfum Oriental Condimentat unisex. Chergui a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta frunze de tutun, miere, stanjenel, lemn de santal, ambra, mosc, tamaie, trandafir si fan.

frunze de tutun miere stanjenel lemn de santal ambra mosc tamaie trandafir fan

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Chergui by Serge Lutens.

Les Zazous

Chergui Recenziile parfumurilor

admar7777
admar7777

Pfiuu,remarcabil,un enfleurage in rasina amestecata cu miere,un dulce infumurat de valoarea sa, mirosul unei cafenele turcesti din secolul 19 in mijlocul zilei si al verii cu ceaiuri negre,spuma cafelei aburind in nisipul fierbinte,narghilele si clientela pestrita motaind in scaunele mici,avand alura unor ganditori.
Europolis de Jean Bart e data cu acest parfum!
Mda 'chergui',la fel de bine ar putea sa-i zica 'dolce far niente'....
Mai spre genul masculin,foarte persistent si detectabil,nu ai cum sa nu-l imparti cu celalalte nasuri din jur.Nota 10 pe toata dara lui,pt ca merita.

Michelle
Michelle

Am încercat să iubesc acest parfum şi de asta l-am testat în perioade diferite de timp, prima dată acum un an şi ultima oară astăzi. Despre calitatea ingredientelor, nimic de rău, din contră!
Ce nu îmi pică mie bine este mierea pe care o găsesc oarecum în exces, care amestecată cu puţin tabac, fân şi ambră, mi se pare că îngreunează parfumul. Eu îl simt greu şi parcă tot timpul când îl miros mi se pare că am nevoie de o gură de aer. A nu se înţelege că este îmbâcsit, ci doar prea...dens pentru gustul meu.

Alexandra13
Alexandra13

Chergui este o capodopera pe care daca as fi testat-o fara sa stiu ce este as fi spus ca aduce a Tobacco Vanille a lui Tom Ford dar cu alte apucaturi...Chergui este dulce ca o Salomee ce se misca ametitor pe acorduri de tutun uscat printre amfore cu tamaie arsa ,un parfum ATAT de frumos,atat de simplu si totusi atat de complicat...de ce complicat?pentru ca te atrage precum Salomeea lui Irod din poveste,nu te lasa pana nu te imbratiseaza si se lipeste de suflet si de simturi exact ca mierea aceea de luceste pe trupul ei fierbinte pe suprafata caruia ambra se oglindeste dandu-i o culoare de foc .Chergui este o licoare ametitoare,o soapta de barbat cu trup sculptat precum izul masculin din parfum,spusa la urechea femeii dorite.
Il doresc sa il am ,sa il simt,sa il primesc,exact asa cum merita! Superb!

cristina
cristina

Insidios si intruziv! Iti patrunde fara sa vrei pe sub piele, in creier, in plamani , in suflet!Si acolo ramane!Unisex. Da!Amantul distins si perfect asteptandu-te la marginea unei paduri intr-un Rols Royce de moda veche. Sau amanta perfecta fara sulemeneli cu parul rosu ca focul si trup de zeita.
Adictiv!

Un parfum ma mult masculin decat feminin care are o aura speciala. Nota de miere nu il face dezagreabil de dulce, ci doar ii da rotunjime, caldura. Nota de tutun este foarte discreta, acompaniata de note de fan uscat, note usor aspre, insa domolite bine de nota de miere.
Parfumul seamana bine cu Bvlgari Black insa acesta pe care l-am recenzat este mult mai rafinat, calitativ si longeviv
Un parfum foarte frumos, pe care mi-l doresc foarte mult!
Nota mea: 9/10

Mi-a placut atat de mult Chergui, incat desi are laturi masculine bine definite l-am luat fara prejudecati de acest fel. De fapt este atat de deosebit incat greu recunosti in el vreo nota familiara dintr-un parfum clasic masculin, ceea ce-l "virilizeaza" este faptul ca are o aura usor aspra si un pic de fum, ca un aer uscat si fierbinte, un vant plin de arome ce bate dinspre desert si-mi sopteste poeme orientale. Dulceata data de nota dominanta de miere, apoi fanul uscat, frunzele de tabac si acordurile balsamice, dau nastere unui amestec exotic placut si ademenitor. Ca notele sa fie atat de original imbinate trebuie sa fie la mijloc mana unui geniu si pentru asta ii sunt recunoscatoare domnului Sheldrake :). Imi plac multe din creatiile sale pentru Lutens, printre care si Datura Noir, dar aceea e alta poveste...

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Chergui fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Chergui, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Chergui dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Chergui de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Tobacco Vanille By Kilian Back to Black Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Tom Ford Noir de Noir Amouage Amouage Lyric Woman Lorenzo Villoresi Teint de Neige Frederic Malle Portrait of a Lady J.F. Schwarzlose Berlin Trance Serge Lutens Datura Noir Tom Ford Black Orchid Keiko Mecheri Attar de Roses Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Puredistance Opardu Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Xerjoff Lira Frederic Malle Carnal Flower Amouage Honour Woman Guerlain Shalimar Chanel Coco Eau de Parfum Chanel Les Exclusifs de Chanel Coromandel