Designeri » R S » Oriental Vanilat « Grupuri

Datura Noir Serge Lutens unisex

tuberoza
migdale

Datura Noir de Serge Lutens este un parfum Oriental Vanilat unisex. Datura Noir a fost lansat in 2001. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta nuca de cocos, tuberoza, boabe de tonka, migdale, floare de lamai, mandarina, mosc, osmanthus chinezesc, heliotrop, smirna, vanilie si caisa.

nuca de cocos tuberoza boabe de tonka migdale floare de lamai mandarina mosc osmanthus chinezesc heliotrop smirna vanilie caisa

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Datura Noir by Serge Lutens.

Aloha Tiare Eau de Toilette
Acqua
Trumpet Flower

Datura Noir Recenziile parfumurilor

Alexandra13
Alexandra13

Dumnezeule mare ce mai frumusete are Datura Noir,dar fara Noir...multumesc @andrasb pentru aceasta tuberoza de o finete si senzualitate desavarsita! Nu am crezut ca-mi poate placea atat un parfum floral,pentru mine e o minune ca se aseaza atat de natural pe pielea mea,zici ca acolo a fost dintotdeauna.Am sa-l cumpar intr-o sticla mare,pentru ca ma face sa radiez de fericire,pentru ca imi da chef de viata,pentru ca ma face sa zambesc mai des! Multumesc @andrasb din nou!

ala2006
ala2006

Un parfum minunat! Usor de purtat chiar si pentru cele care nu iubesc tuberozele prea mult, categorie in care ma incadrez si eu. Fetele l-au descris foarte bine, asa ca nu are rost sa repet. E un parfum foarte feminin si spre surprinderea mea, foarte apreciat de cei din jurul meu.
Un floral luminos de iarna pe care imi place sa-l pulverizez pe haine unde isi pastreaza mirosul mult mai bine.

Este un floral cremos si frumos, dar intens si bogat. Nu are stridente, precum o tuberoza, ci este un amestec de tuberoza cu alte flori si cocos, rezultand un parfum superb, foarte rafinat. Dulceata lui este moderata, ramane un parfum total floral, chiar daca vedem listate note gurmande. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 9/10

manuelag
manuelag

Parfumul este fara "doar si poate" un floral-cremos pentru iubitoarele de tuberoza. Eu am suferit un declic cu Fracas, asa ca nu mai vreau niciodată tuberoze si nici interpretari ale acesteia. Ce ma frapeaza foarte tare este numele lui. Datura este o floare nespus de frumoasa, mirosul ei fin (total opus parfumului ca si intensitate si ca miros efectiv) fiind sesizabil doar noaptea. Ciudat este ca datura are un miros citric, rafinat si "subtire" , miros care nu aminteste decat de floarea numita ,, lamaita". Legatura intre cele doua nu o găsesc.
Tuberoza se simte inca de la început , iar melanjul devine cremos si omogen.
Purtatoarea: cred ca se potrivește celor de peste 30 ani, tinutelor si atitudinilor feminine.
Locatia: ca si Addict, il gasesc potrivit mai mult pentru seri racoroase, indoor. Cat mai putin vara...

maeda
maeda

Datura Noir are o frumusețe aproape nepământeană, este un floral foarte cremos, extrem de feminin și de rafinat. Se deschide în forță cu tuberoză,cocos și o notă mentolată, apoi identific migdale, flori albe și vanilie. Îmi aduce aminte de miresmele unei grădini pline de flori într-o noapte de august, când stelele scânteiază pe cer, greierii cântă cu patimă, iar mirosul amețitor al florilor îmi amorțește simțurile.

andrasb
andrasb

Putine parfumuri imi dau o senzatie de fericire pura. Pana acum, in categoria asta intrau Samsara si Jasminora (iata ca si rimeaza putin :) ). De curand, insa, li s-a adaugat un parfum pe care nu stiu cum de l-am ignorat pana acum (poate si pentru ca se gaseste greu, iar de la casa Serge Lutens testasem mai demult alte parfumuri care din pacate nu m-au impresionat): Datura Noir. Pentru mine, nici nu mai conteaza a ce si in ce masura miroase: imi produce o explozie de fericire olfactiva in fata careia orice analiza isi pierde sensul. Tuberoza e atat de frumoasa si atat de bine orchestrata cu celelalte note, incat nu are nimic strident sau coplesitor, ca in Giorgio, Fracas sau chiar Amarige (pe care eu nu il gasesc nicidecum atat de opulent precum celelalte doua, totusi). In ciuda numelui contradictoriu (Datura e o planta inselatoare, frumoasa, dar otravitoare), Datura Noir e o frumusete fara otrava, ramane pe piele splendid si cremos multe ore, iar siajul e exact in doza care trebuie.

Addict
Addict

Un parfum dorit,așteptat...și surprinzător.Credeam că-mi va "exploda" în nări buchetul de flori,dar mai degrabă a produs o implozie înăuntrul meu.
Nimic strident,nici măcar nota de cocos din debut(care nu e favorita mea).
Parfumul mă învăluie treptat,tuberoza mă subjugă...și apoi nu mai am scăpare,nici măcar în final,cand parfumul devine,pentru mine,"un tot" care mă translatează în "fairy tales"!
L-am purtat afară...nu merge...frigul amorțește florile.Cred că merge iarna,dar în spațiu închis...și nu la o petrecere,ci mai degrabă "la ceas de taină",cand ești langă cineva drag și rememorezi clipe din trecut.
Dar sunt tare curioasă de modul în care s-ar comporta vara acest parfum,ceva îmi spune că s-ar potrivi și atunci,în anumite condiții...

arianperfume
arianperfume

Ador acest parfum, este ca o noapte fierbinte de vara cu mirosul innebunitor al florilor galbene narcisa tuberoza + heliotropul, este preferatul meu din gama Lutens. Este un floral balsamic daca ii putem spune asa:)

Azi m-am indreptat ca teleghidata in parfumerie spre sticla de Datura Noir, ca sa-mi verific sentimentele pentru el oarecum contradictorii la precedentele noastre intalniri. Ma atrag notele, ma atrage numele, am chiar fantezii cu el si mine pe plaja, desi ratiunea imi zice STOP! imi vine sa merg inainte...
Datura Noir e un parfum exuberant, un floral intoxicant pentru femei care prefera parfumuri tari, altfel te vei simti mica mica sub buchetul gigant de flori albe si note opulente, de un erotism aproape grafic. Cocos, crin, o tuberoza superba, heliotropul meu favorit, vanilia si mandarinele fac ravagii in sufletul meu. Notele sunt incredibil de realistic redate, pare facut din esente pur botanice, fara urma de elemente de sinteza. Efectul e cremos , intensitatea si siajul sunt de vis. Se ridica un vartej de emotii in mine cand il simt pe piele. Un parfum care inmoaie genunchii oricui.

Mirunacatowl
Mirunacatowl

Uau!
O deschidere sapunata deosebita de placuta (poate datorata cocosului si migdalelor), ce mi-a luat mintile de la inceput, face loc unei tuberoze, intai timide, apoi din ce in ce mai seducatoare si mai dominante, dar de o profunzime care mi-a incalzit si incitat sufletul instantaneu. Dar ce tuberoza! Eu, care nu suport florile intense (deosebindu-ma aici de multe compatrioate), trebuie sa ma inchin in fata acestei tuberoze, declarand-o ca prima tuberoza care ma fascineaza fara reticente intr-un parfum. Ce sa va spun? S-a inscris pe lista mea de "VREAU", de la inceputul sapunos si pana la tuberoza, in sfarsit in mod pozitiv imbatatoare!
Predictia mea: ar face furori la noi in tara!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Datura Noir fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Datura Noir, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Datura Noir dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Datura Noir de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Chanel Allure eau de parfum Frederic Malle Carnal Flower Juliette Has A Gun Lady Vengeance Serge Lutens Chergui Keiko Mecheri Loukhoum Robert Piguet Visa 2007 Keiko Mecheri Attar de Roses Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Prada Infusion d'Iris Bottega Veneta Bottega Veneta Serge Lutens Un Bois Vanille Kenzo Kenzo Amour Christian Dior Hypnotic Poison Boucheron Boucheron Tom Ford Noir de Noir Serge Lutens Nuit de Cellophane Guerlain Shalimar Parfum Initial Puredistance Opardu