Designeri » R S » Oriental Lemnos « Grupuri

Fille en Aiguilles Serge Lutens unisex

Fille en Aiguilles Serge Lutens unisex

Fille en Aiguilles Serge Lutens unisex Imagini Fille en Aiguilles Serge Lutens unisex Imagini

Fille en Aiguilles de Serge Lutens este un parfum Oriental Lemnos unisex. Fille en Aiguilles a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Christopher Sheldrake. Parfumul prezinta vetiver, frunza de dafin, pin, condimente, tamaie, pin balsamic si fructe uscate.

vetiver frunza de dafin pin condimente tamaie pin balsamic fructe uscate

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Fille en Aiguilles by Serge Lutens.

Armani Prive Cologne Spray Bois d'Encens
Arso
Donna
Garofano

Fille en Aiguilles Recenziile parfumurilor

crisa
crisa

Are o nota intepatoare la fel ca Donna si Garofano (Villoresi). Imi sugereaza o padure inmiresmata si salbatica si il vad purtat de o amazoana. :)

Raul
Raul

Zilele trecute, pentru prima dată, simțeam aerul rece de toamnă târzie ce vestește apropirea sărbătorilor de iarnă. Sub forma unei lame reci și tăioase, mi-a pătruns până la oase. Datorită senzației avute, coroborată prin reprize ușoare de strănut, am decis să îmbrac un cojoc peste cămașă. Mai mult de atât, simțeam nevoia unei schimbări vestimenatre. Nu un cojoc oarecare, ci unul veritabil românesc, din piele de oaie, căptușeală din lână, două rânduri de nasturi și guler contrastant mouton dore. La condimentarea compoziție vestimentare, în V-ul realizat de gulere, și-a făcut loc un fular roșu. O adevărată binecuvântare termică dacă stau să mă gândesc la condițiile meteo de afară și la drumul montan ce trebuia să-l parcurg. Parcă îi lipsea ceva peisajului, deși eram încotoșmănat. Aaaa ! Mireasma unui parfum care să aducă liniște, căldură și amintiri frumoase. Ținând cont de schimbarea sus-numită, de ce nu ?

Cu bucurie l-am redescoperit pe Fille en Aiguilles. Două pufuri am așternut peste fularul roșu purtat cu dezinvoltură și câte unul la fiecare încheietură a mâinii. Creatorii acestui parfum, Serge Lutens și Christopher Sheldrake, s-au deghizat dintr-o dată în Moș Crăciun, respectiv Moș Nicolae. Ce surprize au pregătit ? La început descopăr un iz puternic de pin si ceva brad, verde precum o pădure de conifere ce își dezvăluie frumusețea în fața ochilor. Nu știu dacă ați pățit, la nivel mental, să asociați parfumul cu o culoare. Cred că există o legătură strașnică. În cazul acestui parfum, pădurea de pin este de un verde ca smaraldul. Alături de Pino Silvestre Original, Zagorsk, Norne și alte câteva creații, Fille en Aiguilles ocupă un loc de cinste în rândul poțiunilor care au coniferele ca temă de creație. Nenumăratele căutări și sticle oferite la amici stau mărturie la cât de greu descoperi un parfum de conifere care să-ți încânte șimțurile. Am ajuns la concluzia că e mare lucru în a reuși să creezi un parfum care să evite mirosul unui banal odorizant de mașină, de cameră sau un iz medicinal.

O altă surpriză a celor ”doi moși” se oglindește prin inserarea tămâii. Spuneam că pădurea este de un verde smarald. Da, mirosul ușor afumat oferit de tămâie vine să arunce umbre peste verdele pădurii. Avem parte și de nuanțe închise ale verdelui. Tămâia are un vârf în evoluția parfumului, vărf care poate irita simțurile delicate ale doamnelor. Ca bărbat, pot spune că acea tămâie e dozată suficient pentru a oferi o latură meditativă compoziției. Îmi aduce aminte de Crăciun, brazi, mersul la biserică, colinde, ... . Surpriza cea mare vine după recitarea colindelor. Primim cadou fructe confiate. Tămâia se stâmpără, devenind aromată sub bagheta fructelor. În acest moment, parfumul capătă omogenitate și acea delicatețe care mă cuprinde atunci când îmbrac o bluză de cașmir. De aici încolo e liniște și căldură.

Fille en Aiguille poate fi un companion de nădejde în zilele mohorâte, când timpul se scurge în fața șemineului având o carte în mână și un pahar de vin alături. Iar dacă nici asta nu e de ajuns, atunci poartă-l când tu, bradul, stai falnic și meditezi, sub influența tămâii sus-numite, la fructele (roadele) obținute în anul ce e pe cale să apună.

Longevitate: 3-7 ore
Siaj: moderat spre delicat
Nota: 9/10

andred
andred

La inceput gin, gin si iar gin. Insa dupa cateva minute nota dominanta de conifere se retrage usor in umbra, lasand locul tamaiei si condimentelor. De aceea aproape ca reusise sa-mi faciliteze acea "regresie temporala" precum Bois d'Encens de la Armani. Are aproape aceleasi ingrediente insa in dozaje diferite. Nota dominanta aici va ramane cea de conifere secondata de condimente. Daca la Bois D'Encens intreaga poveste se petrecea intre lespezile afumate ale unei biserici vechi, aici parfumul ilustreaza la suprafata o plimbare printr-o padure de conifere cu arbusti de ienupar sub radacinile carora, in adancurile creatiei, ard mocnit muguri de tamaie si mirodenii picante, al caror fum scalda intregul peisaj.
O creatie ce poate intra usor in categoria parfumurilor mistice, chiar ambientale, altaturi de Bois D'Encens sau Sahara Noir.

lilidana
lilidana

Un parfum superb. De cate ori imi dau cu el nu ma pot abtine sa imi tot adulmec incheietura. Din pacate nu este un parfum suportat usor de catre cei din jur. Cu toate astea il iubesc si il port pentru bucuria mea, ori de cate ori am ocazia.

Un parfum extrem de masculin, in care simt bine tamaia, pinul si condimentele spicy. Nu cred ca da rau pe un barbat, insa nu as vedea o femeie purtandu-l, deoarece are acel aer foarte aspru, chiar inecacios. SAiaj si persistenta moderate.
Nota mea: 4/10

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Fille en Aiguilles fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Fille en Aiguilles, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Fille en Aiguilles dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Fille en Aiguilles de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Frederic Malle Portrait of a Lady Cartier Must de Cartier MDCI Parfums Invasion Barbare MDCI Parfums Cuir Garamante By Kilian Back to Black Frederic Malle Musc Ravageur Acqua di Parma Acqua di Parma Iris Nobile Creed Virgin Island Water Creed Aventus Montale White Aoud Givenchy Pi Tom Ford Tobacco Vanille Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Serge Lutens Ambre Sultan Serge Lutens Chergui Amouage Jubilation for Men Boadicea the Victorious Ardent Juliette Has A Gun Lady Vengeance Xerjoff More Than Words Guerlain Shalimar Parfum Initial