Designeri » R S » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Iris Silver Mist Serge Lutens unisex

Iris Silver Mist Serge Lutens unisex

Iris Silver Mist de Serge Lutens este un parfum Floral Lemnos Mosc unisex. Iris Silver Mist a fost lansat in 1994. Creatorul acestui parfum este Maurice Roucel. Parfumul prezinta vetiver, mosc, stanjenel, lemn de santal, cedru de Virginia, galbanum, cuisoare, tamaie si rasina benzoica.

vetiver mosc stanjenel lemn de santal cedru de Virginia galbanum cuisoare tamaie rasina benzoica

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Iris Silver Mist by Serge Lutens.

Iris Silver Mist Recenziile parfumurilor

Michelle
Michelle

Un parfum cu iris, vetiver, mosc şi răşini care mie mi se pare mai degrabă masculin şi care îmi place. Nu e, într-adevăr, acel iris suav şi pudrat, ci un iris rece, atfel interpretat, care împreună cu celelalte note creează un parfum oarecum glacial, dar în acelaşi timp frumos şi cu un aer de prospețime - cea specifică iernii şi zăpezii- care pe final se mai îndulceşte puțin. În debutul parfumului mi s-a părut că simt şi miros de oregano, dar văd că nu îl conține. Parfumul mi se pare potrivit pentru un bărbat îmbrăcat elegant sau mai degrabă sobru.

Rose_selavie
Rose_selavie

Cred ca este singurul parfum Lutens pe care nu l-a creat Christopher Sheldrake ci Maurice Roucel si trebuie sa spun ca in ciuda faptului ca toata linia Lutens e misterioasa si intunecata, acest Iris Silver Mist de Roucel le bate pe toate. E timpul sa revina la masa de creatie din Palais Royal autorul lui Insolence si Musc Ravageur, ce spuneti Monsieur Lutens? Sau sa vedem macar o colaborare intre cei doi parfumieri, un parfum lucrat in tandem de doi maestri ai intunericului…

Iris Silver Mist e din perioada de inceput a casei Lutens. Inaintea lui facuse seria Bois, diversele interpretari ale clasicului Feminite de Bois. Parfumuri lemnoase, afumate, dulci, impachetate in note calde de fructe confiate si ace de brad. Love!

Irisul acesta a produs un contrast imens in raport cu ele. Si mai mult decat atat era acel contrast pe care azi ne-am dori sa-l vedem cat mai des si pe la alte case care au acelasi discurs over and over again si atat de rar o rupere de ritm. Asa-i ca rar dati de parfumuri noi care sa fie cu adevarat noi ca miros?

Iris Silver Mist aparuse in epoca lui Yvresse, Tocade si Jaipur, parfumuri dulci-fructate, asa cum era trendul anilor `90. A intrat ca un curent de aer rece in lumea parfumurilor transformand totul din jur in cristale de gheata.

E un iris cu paloare, static si usor morbid. Strapuns de o tamaie liturgica si invelit intr-o crisalida de rasini parfumate scurse din conuri de brad, irisul acesta nu arata nicio intentie de a recrea acel miros cremos si suav de machiaj. Pare inaltat dintr-un pamant acoperit de bruma sub ceata diminetii. Un iris alb cu flori de gheata pe petale. Strans si adormit. Iti vine sa-l culegi cu grija si sa-l bagi la caldura! Abia tarziu cand soarele mijeste timid printre nori floarea devine mai vie. Aburi calzi ies din pamant topind inghetul care inhiba irisul sa se deschida. Picaturi caldute de apa se preling incet pe tulpina si corola se scutura emanand un parfum pudrat, dar inca racoros. Asa miroase acest livid si misterios Iris Silver Mist in baza. Moscul e cel care perturba nuantele reci, insa nu suficient cat sa le inlature. Parfumul este foarte captivand de urmarit si un must-test in mod cert, insa destul de greu de purtat.

E melancolic ca o poveste despre o craiasa a zapezii parasita de logodnic.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens Iris Silver Mist fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens Iris Silver Mist, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Iris Silver Mist dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Iris Silver Mist de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Mai multe din acelasi grup Floral Lemnos Mosc
Giorgio Armani Emporio Armani White For Her Estée Lauder Intuition Michael Kors Island Capri Jil Sander Pure Intense Laura Mercier L'heure Magique Revlon Fire & Ice Cool Tom Ford White Musk Collection White Suede Apothia Velvet Rope Strange Invisible Perfumes Magazine Street Ajmal Unveil NANADEBARY Classic Pink Ulric de Varens Lily Prune Musk Patchouli