Designeri » R S » Oriental Floral « Grupuri

La Fille de Berlin Serge Lutens unisex

La Fille de Berlin Serge Lutens unisex

La Fille de Berlin de Serge Lutens este un parfum Oriental Floral unisex. La Fille de Berlin a fost lansat in 2013. Parfumul prezinta trandafir si piper.

trandafir piper

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about La Fille de Berlin by Serge Lutens.

Parfum Tea Rose

La Fille de Berlin Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

Dacă Sa Majeste La Rose și Voleur de Roses ar putea face copii, rezultatul amorului ilicit ar fi La Fille de Berlin.
Un parfum interesant , verde, piparat, ca o floare strivita pe pământ cu tot cu frunze și spini , usor acrisor/metalic, șarmant, bine făcut și. .. deloc pe gustul meu. Nu il pot critica, este f frumos pentru cine vrea asta de la un parfum cu trandafir.

Cine vrea trandafirul grădinii cu tot tufișul și pamantul de sub el plus câțiva stropi de sânge de la spinii din dotare, exact asta primește.

nelly_rose
nelly_rose

Recenziile si marketingul din jurul parfumului mi-au starnit o mare curiozitate sa-l testez.
Daca Sa Majeste la Rose e un trandafir verde, natural, puternic, de o frumusete virginala si aproape masculin spre final, La fille de Berlin e un trandafir salbatic, feminin, jucaus si vesel care te inteapa cand nu te astepti.
Da, e un parfum dual, intunecat si luminos, enigmatic si transparent in acelasi timp.
Parfumul incepe cu note de trandafir rosu burgund si sirop de fructe rosii dulci-acrisoare. Destul de repede dulceata fructelor se atenueaza mult si este inlocuita cu note verzi, metalice-acrisoare, ca si cum ai strivi in palme dintr-o data petale de trandafiri, de violete si frunze verzi. Notele verzi-amarui-acrisoare, stridente chiar, se atenueaza treptat, parfumul se inmoaie si se cam termina in 3-4 ore cu note catifelate de trandafir probabil in amestec cu note lemnoase, patchouli si mosc. Parfumul are un siaj moderat iar spre final, siajul e zero.
Imi place sa-l miros din cand in cand dar inca nu mi-am gasit trandafirul rosu perfect.

Parfumul este destul de ciudat... Incepe acrisor (ceea ce nu ma da pe spate) si usor acidulat. In scurt timp se indulceste destul de serios, insa izul acrisor ramane prezent. Parca ar fi acompaniat de o nota de pruna usor fermentata... Daca ma intrebati, prefer de departe Sa majeste la Rose, ca soliflor cu trandafir. Imi pare mult mai reusit din toate punctele de vedere! Siaj moderat, persistenta moderata. Nota mea: 6/10

Adelinasworld
Adelinasworld

Mi-am dorit mult sa incerc Fille de Berlin si iata ca in sfarsit mi s-a ivit ocazia.
Am pulverizat cu emotie pe incheietura mainii si am lasat trandafirii sa isi desfaca petalele pentru mine.
Parfumul incepe cu o nota usor acrisoara, de parca trandafirul e inca stropit de roua si pasii oamenilor au strivit iarba din jurul lui incercand sa il culeaga. Senzatia aceasta dureaza putin, iar apoi am parte de cel mai realist trandafir reprezentat in parfumerie din ce am incercat pana acum. E ca si cum m-as fi trezit in brate cu un buchet de trandafiri mari, opulenti, cu petale carnoase. Parfumul ma duce cu gandul la gradina bunicii, la zilele fara griji. Il gasesc un parfum vesel, jucaus, potrivit doar celor care iubesc trandafirii in parfumuri.

Din pacate persistenta e destul de mica pe pielea mea, in jur de 3 ore, iar siajul este deosebit de slab, nu radiaza deloc. Mi-ar fi placut sa imi las marcata trecerea cu ajutorul lui La Fille de Berlin...

Asa da. Nici daca-mi facea Lutens parfum la comanda nu iesea mai bine trandafirul.
Se potriveste exact expectantelor mele, ba chiar pot spune ca le si depaseste. Observ in piramida oficiala doar doua note, de trandafir si piper, insa tind sa cred ca reteta e de fapt alta, piperul ma deruteaza, in parfum eu nu-l percep deloc. Un bun exemplu de relatie trandafir-piper este cel facut de The Different Company - Rose Poivree (chit ca acela are mai multe note), acolo intr-adevar piperul e presarat peste petalele de trandafir.

In schimb aici lucrurile stau in felul urmator: trandafirul domina de la bun inceput, insa nu este un miros uniform, ci unul deosebit de imprevizibil. In deschidere floarea are o latura verzui-cruda, foarte proaspata si umeda, insa fara aldehidele din Sa Majeste la Rose.

E de un verde placut, tineresc, optimist si plin de promisiuni. Are din start un caracter puternic si cam naravas, oh cat incep sa-l ador pentru asta! Apoi printre petalele catifelate disting niste tonuri absolut delicioase, aproape dulci, ca de sirop de cirese. Zeama asta savuroasa se imbina minunat cu trandafirul si partea interesanta este ca totusi parfumul nu aluneca intr-un gurmand.

Are si un minus: lichidul pateaza :( , cat si o curiozitate: asocierea cu Berlinul. Am vizitat Berlinul si chiar nu pot trage nicio paralela intre ce-mi inspira mie orasul si ce miros eu in acest parfum.

Este si clasic si foarte modern si intunecat si luminos. E poate primul parfum pe care-l am care defineste perfect relatia clar-obscur.

Pare a fi inspirat de o tanara cu o frumusete usor salbatica, ce sta la marginea unei prapastii. Dar nu sare, doar contempla haul.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Serge Lutens La Fille de Berlin fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Serge Lutens La Fille de Berlin, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica La Fille de Berlin dupa Serge Lutens. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre La Fille de Berlin de Serge Lutens reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Keiko Mecheri Loukhoum Xerjoff Lira Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original By Kilian Back to Black Boucheron Boucheron Panouge Isabey Gardenia Robert Piguet Fracas Frederic Malle Lipstick Rose Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge Guerlain Jardins de Bagatelle Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Frederic Malle Carnal Flower Amouage Memoir Woman Cartier La Panthere Guerlain L'Heure Bleue Juliette Has A Gun Lady Vengeance Guerlain Insolence Serge Lutens Fourreau Noir Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette