Designeri » R S » Oriental Lemnos « Grupuri

Feminite du Bois Shiseido de dama

Feminite du Bois Shiseido de dama

scortisoara
Feminite du Bois Shiseido de dama Imagini Feminite du Bois Shiseido de dama Imagini Feminite du Bois Shiseido de dama Imagini

Feminite du Bois de Shiseido este un parfum Oriental Lemnos de dama. Feminite du Bois a fost lansat in 1992. Feminite du Bois a fost creat de Pierre Bourdon si Christopher Sheldrake. Notele de varf sunt miere, garoafa, ghimbir, scortisoara, cedru si trandafir; notele de mijloc sunt floare de portocal, prune, violeta, piersica, ceara de albine, cuisoare si cardamom; Notele de baza sunt lemn de santal, scortisoara, mosc, rasina benzoica, vanilie si cedru.

miere garoafa ghimbir scortisoara cedru trandafir

floare de portocal prune violeta piersica ceara de albine cuisoare cardamom

lemn de santal scortisoara mosc rasina benzoica vanilie cedru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Feminite du Bois by Shiseido.

Feminite du Bois

Feminite du Bois Recenziile parfumurilor

psipsina
psipsina

am acest parfum, după o lungă căutare. l-am găsit de fapt când nici nu mai speram, la berlin, acum ceva ani. astăzi regret că mi-am luat doar un flacon.

reeditarea lui feminite sub semnătura lui serge lutens este totuși altceva, diferit de acea bucată de lemn sacru pe care serge lutens a încercat s-o transpună în flacon, în 1992.
și dintre toate micile mele comori, rămâne după ani buni, parfumul care mă îmbracă cel mai bine. favoritul.

Sublima creatie Feminite du Bois a fost din motive necunoscute scoasa din productie acum cativa ani si a fost primul parfum a carui disparitie am regretat-o. De atunci am jurat ca de-mi place mult un anumit parfum imi voi face stoc pentru ca nu se stie cat timp va mai fi pe rafturi. Nu am apucat sa-mi iau Feminite du Bois, iar azi, desi inca este disponibil pe anumite site-uri pretul este prohibitiv. Dar am o miniatura de 4 ml plina, tot e ceva .

Feminite du Bois uimeste in primul rand prin faptul ca, in ciuda unei note intense de cedru este un parfum deosebit de feminin. In general cedrul este o nota pregnanta si aromata regasita in aproape toate parfumurile masculine. Dar notele dulci, de fructe confiate, de pruna data in parg, de piersici suculente si fagure de miere se impletesc cu cedrul creand un miros cald si imbietor.

Compozitia e densa si invaluitoare, dar pretentioasa, nu are intentia sa satisfaca pe toata lumea. Se lipeste languros numai cine il intelege. Cel mai mult ii prieste sa-l scoti la aer rece :), pe timp de toamna-iarna. Are chiar un moment de glorie stralucitoare: Feminite du Bois atinge perfectiunea cand vii de-afara inauntru la caldura, cand obrazul ti-e rece de la vant si parul iti miroase a aer curat si esti parfumata cu el in spatele urechilor, pe ingheieturi si palton. Asta e scenariul perfect.

Parfumul pare plamadit din aerul de munte, mirosul unei paduri intunecate de brazi, un loc in care aerul este saturat mirosul de lemn ars, fum si placinta de fructe scoasa acum din cuptor si pudrata cu scortisoara.

Istoria lui e o poveste imbarligata in care sunt implicate cateva nume celebre: a fost creat in 1992 sub supravegherea lui Serge Lutens de catre doi parfumieri renumiti, Sheldrake si Bourdon. Bun, apoi, fiecare din cei doi parfumieri a creat cate o noua versiune de Feminite du Bois: doi ani mai tarziu, in 1994 Bourdon a facut Dolce Vita pentru Dior, iar Sheldrake a facut o noua versiune de Feminite du Bois in 2009 pentru Serge Lutens. Toate seamana intre ele ca niste surori cu trasaturi aproape identice. Sunt desigur si mici diferente, eu prefer aceasta editie, dar e bine de stiut ca exista si celelalte ca sa ai de unde alege.

In plus, Serge Lutens a dezvoltat mai departe tema "Bois" a notelor lemnoase in cateva din parfumurile sale. Are cel putin 4 parfumuri construite pe acelasi schelet lemnos-gurmand (Bois Violette, Bois et Fruits, Bois et Musc, Bois Oriental). Asadar, Feminite du Bois a fost o reteta de succes, o baza de plecare pentru alte creatii si a ramas o...amintire.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Shiseido Feminite du Bois fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Shiseido Feminite du Bois, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Feminite du Bois dupa Shiseido. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Feminite du Bois de Shiseido reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Robert Piguet Visa 2007 Serge Lutens Nuit de Cellophane Frederic Malle Carnal Flower Lancome La Vie Est Belle L’Absolu Frederic Malle Portrait of a Lady Hermes 24 Faubourg Tom Ford Noir de Noir By Kilian Love by Kilian Amouage Memoir Woman Nobile 1942 La Danza delle Libellule Lorenzo Villoresi Teint de Neige Amouage Amouage Lyric Woman Thierry Mugler Alien Essence Absolue Guerlain Mon Precieux Nectar Robert Piguet Petit Fracas Chanel Allure Sensuelle Jul et Mad Paris Néa By Kilian Voulez-Vous Coucher Avec Moi Christian Dior Dune