Designeri » T-Z » Oriental Condimentat « Grupuri

02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex

02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex

02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex Imagini 02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex Imagini 02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex Imagini 02 L`Air du Desert Marocain Tauer Perfumes unisex Imagini

02 L`Air du Desert Marocain de Tauer Perfumes este un parfum Oriental Condimentat unisex. 02 L`Air du Desert Marocain a fost lansat in 2005. Creatorul acestui parfum este Andy Tauer. Notele de varf sunt coriandru, petit grain, chimion si lavanda; notele de mijloc sunt iasomie, labdanum, mesteacan si muscata; Notele de baza sunt ambra, vetiver, cedru, paciuli si lichen.

coriandru petit grain chimion lavanda

iasomie labdanum mesteacan muscata

ambra vetiver cedru paciuli lichen

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 02 L`Air du Desert Marocain by Tauer Perfumes.

Lalibela

02 L`Air du Desert Marocain Recenziile parfumurilor

Lexa
Lexa

Draga Andy Tauer,subsemnata va multumeste pentru unul dintre cele mai frumoase parfumuri achizitionate vreodata.Tin sa precizez ca l-am ocolit draga domnule,de ce?Pentru ca se zicea ca e afumat...prostii,afumat?Nici vorba!Levantica aici ati folosit-o intr-un mod nemaintalnit de mine pana acum,eu ziceam ca n-as putea sa o port pentru ca e strict masculina.Pai nu e,iar dumneavoastra ati aratat asta,printr-un parfum pe care il voi recumpara la nesfarsit.Daca vreti sa stiti din ce motiv,va spun!Pentru ca mi se pare cea mai frumoasa imbinare de condimente pe care am intalnit-o! Pentru ca aceasta levantica usor ambrata imi arata ca un parfum nu trebuie sa miroasa a piele,tutun,trandafir ca sa imi placa ci trebuie doar blendat cu dragoste si pasiune,iar facand asta ati creat o minune,o licoare pe care purtand-o pe piele imi ofera niste trairi fantastice si sa stiti domnule Andy Tauer ca sunteti unic in jocul aceasta al parfumeriei de nisa.

L air du desert marocain este un melanj de condimente cu levantica in care iasomia nu prea scoate vreo petala la suprafata,cel putin nu pe mine,este un parfum purtabil de catre ambele sexe fara probleme,numai sa placa,de aceea recomand testarea in prealabil.In rest,e o minunatie de licoare!

dana22
dana22

Desi ridicat in slavi, nu-mi evoca niciun desert, mai degraba un foc de tabara...alternativa mult mai interesanta e Bois d'ascese.

ancaan
ancaan

L'Air du Desert Marocain sau ce vraji a mai facut Andy Tauer...

Parfumul este exemplul cel mai elocvent al unui nume perfect ales. Niciun altul nu putea fi mai potrivit pentru aceasta creatie si nicio alta compozitie nu se putea ridica la standardele numelui. Este atat de bine ales, incat poate crea o sinestezie de proportii. Cand miros acest parfum, ma trezesc in mijlocul desertului, respirand aerul uscat si condimentat al Marocului. Aproape ca pot simti nisipul cum scartaie in dinti...

L'Air du Desert Marocain este un parfum ambrat si lemnos, cu un puternic caracter condimentat. Este foarte, foarte aromat. Un coriandru impins la extrem si un chimen extrem de vibrant. Aceste doua note fac parfumul sa clocoteasca, este o compozitie fierbinte si uscata, cu o aroma ce-ti patrunde in plamani si te-nvaluie, devine parte din tine si il emani prin toti porii. Ca stil, seamana destul de mult cu Lubin - Akkad, acesta din urma fiind mai rasinos si dulce. Sunt necesare ambele intr-o colectie de parfumuri? Discutabil, de la o persoana la alta. Pentru mine, e musai sa fie amandoua. L'air du Desert Marocain reprezinta unul din cele 3 parfumuri descoperite anul acesta, fara de care eu nu ma simt completa.

zambila
zambila

Nu as putea sa-l laud mai mult de cat a fost laudat pana acum, in mod sigur se ridica la asteptari. Acest fum condimentat merita ridicat in slavi!

nelly_rose
nelly_rose

Acum un an, cand l-am testat prima oara, l-am considerat mult prea intens si masculin pentru nasul meu asa ca l-am pus deoparte si l-am reluat abia acum. Desi altii sunt ravasiti de inceputul intens condimentat si amarui al parfumului, pe mine n-as putea spune ca ma face prea fericita din cauza asprimii lui. Dupa vreo o ora si ceva se aseaza si se simt note uscate, lemnoase, calde, placut aromatizate de aceleasi condimente din debut dar acum mai potolite. E foarte frumos in aceasta faza si il asociez cu dry-down-ul de la Lubin-Akkad, al carui miros insa il prefer. Nu stiu daca asa miroase desertul marocan dar banuiesc ca nu si imi aduce mai degraba aminte de iernile Europei cu focul de lemne troznind in soba din bucataria frumos inmiresmata de mirodenii orientale.
De asemenea, la fel ca in Akkad si Ambre Sultan, nu am sesizat care componenta din tonurile uscate ar fi ambra. Imi par mai degraba parfumuri lemnos – condimentate incalzite de acordul ambrat-vanilat in fond.
Parfumul se aseaza frumos la nivelul pielii iar fiind uscat cred ca ar merge si in serile reci de vara. Are siaj moderat spre mic iar din testarea mea longevitatea e de vreo 6-7 ore dar cred ca o cantitate mai mare de parfum ar mari considerabil durata.
L’air du desert marocain este un parfum frumos, mai degraba masculin decat unisex, care a castigat multi fani si a contribuit la celebritatea lui Andy Tauer asa ca merita testat de catre oricine e curios de lumea parfumeriei. Cred ca m-as fi delectat si eu cu el uneori daca nu as fi descoperit intre timp Lubin-Akkad, un parfum mai usor de purtat de catre femei.

Adelinasworld
Adelinasworld

Jos palaria pentru Andy Tauer! M-a cucerit tot mai mult cu fiecare parfum al sau pe care l-am testat.
L'air du Desert Marocain e sublim. Nu este genul de parfum poetic si romantic. Este mai mult de atat. Te invaluie cand nici nu te astepti, isi arata notele rand pe rand, la inceput condimentele, apoi ambra in toata splendoarea ei. Nu am gasit ambra mai frumoasa si fina in niciun alt parfum.

L'air du Desert Marocain e o poveste spusa la asfintit. O poveste despre o femeie araba invesmantata in văluri de culoarea trecutului. Nu stii niciodata daca in spatele lor se ascunde un zambet, sau buzele ei raman nemiscate, amortite. Misterul ei te face sa vrei sa o ai aproape si sa o strangi in brate, lasand aroma ei de coriandru si chimion sa iti patrunda in suflet. Ai lua-o de mana si ai privi cum pielea ta se imbina cu pielea ei de culoarea ambrei.

"Numai acolo unde femeia poartă văl te arde dorinţa de a-i citi chipul."

citat din Antoine de Saint-Exupery

Un parfum ambrat-condimentat absolut fermecator! Inceputul este absolut fantastic, fiind un amestec de condimente foarte spicy, plus o nota de feminitate. In cateva minute, dupa ce condimentele se mai potolesc, apare o ambra perfecta, care nu este dulce! Cred ca este prima ambra care imi place, din cate am testat pana acum! Condimentele coexista si ele impreuna cu ambra, insa, eu nu simt nici o floare. Simt in schimb o dozamoderata de tamaie, care imi place la nebunie!
Parfumul nu are un siaj impresionant, adica eu ma asteptam sa fie mai mare, insa cu persistenta sta foarte bine! Este si putin cam masculin... Nota mea: 8/10

A devenit in timp record un best-seller si nici n-avea cum sa nu fie asa de bine primit din urmatoarele motive:

1 - prin 2008-2009 in Ghidul Parfumurilor Luca Turin & Tania Sanchez i-au dat 5 stele intr-o cronica elogioasa. Pe atunci succesul lui Tauer abia mijea, isi vindea parfumurile intr-un singur magazin micut cu specific marocan daca nu ma insel din Zürich (loc in care de altfel si azi le mai vinde), flacoanele parfumurilor sale nu aratau ca cele actuale (superbe!), ci erau niste sticlute simple si anoste. Nu conteaza ca suntem interesati sau nu de ce scrie Turin, insa poate distribuitorii sunt. Si asa aflam si noi de comorile ce abia asteapta sa fie descoperite.

2 - Andy scrie. Minunatul blog-jurnal in care povesteste despre tot procesul de creatie de la prima idee pana la produsul finit, cu toate framantarile si planurile merita a fi din cand in cand vizitat. Putini parfumieri descriu chiar pas cu pas ceea ce fac.

3 - Parfumul in sine. Indiscutabil este o capodopera. Parfumuri in care predomina ambra sunt cu sutele, dar nicio ambra nu este atat de cristalina si pura ca asta. Nu e foarte dulce, nu se estompeaza pudrat, e pur si simplu o ambra autentica, naturala si foarte captivanta. Se simt si niste nuante de cedru si vetiver, iar mirodeniile orientale se disting, insa nu se impun peste ambra. Conform traditiei Tauer, parfumul este tare, foarte intens, dar cu siaj relativ mai moderat cel putin prin comparatie cu Le Maroc pour Elle (parfum cu care face o pereche reusita). Mie LdDM mi se pare o idee cam prea masculin ca sa-l port, dar mi-ar placea totusi sa-l am :)).

Cand il inspir parca as sta culcata noaptea pe-o duna de nisip, urmarind pe cer cum stelele devin colorate si incep sa vibreze, formand un caleidoscop hipnotizant.

Daisy17
Daisy17

Nu am fost niciodata in Maroc,deci nu cunosc mirosul specific desertului marocan..insa daca miroase ca acest parfum..atunci eu imi schimb resedinta:)
Andy Tauer L'air du desert marocain te indeamna la visare, e un parfum minunat cu o persistenta uimitoare. Chiar daca in general aplic cu generozitate absolut orice parfum, la acesta 3 pufuri sunt pentru mine absolut suficiente pentru a fi intreaga zi inconjurata de minunata ambra..Chiar daca e unisex, pe pielea mea miroase cat se poate de feminin..il ador!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 02 L`Air du Desert Marocain dupa Tauer Perfumes. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 02 L`Air du Desert Marocain de Tauer Perfumes reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Tobacco Vanille By Kilian Back to Black Serge Lutens Chergui Lorenzo Villoresi Teint de Neige Christian Dior Dior Addict Puredistance Opardu Juliette Has A Gun Lady Vengeance Amouage Honour Woman Chanel Coco Eau de Parfum Tom Ford Noir de Noir Amouage Amouage Lyric Woman Frederic Malle Carnal Flower Guerlain Champs Elysees Eau de Toilette Robert Piguet Alameda Frederic Malle Musc Ravageur Estée Lauder Private Collection Tuberose Gardenia Hermes 24 Faubourg Serge Lutens Fourreau Noir Frederic Malle Portrait of a Lady By Kilian Love by Kilian