Designeri » T-Z » Chypre Floral « Grupuri

08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama

08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama

scortisoara
08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini 08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini 08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini 08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini 08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini 08 Une Rose Chypree Tauer Perfumes de dama Imagini

08 Une Rose Chypree de Tauer Perfumes este un parfum Chypre Floral de dama. 08 Une Rose Chypree a fost lansat in 2009. Creatorul acestui parfum este Andy Tauer. Notele de varf sunt scortisoara, frunza de dafin, bergamot, lamaie si clementina; notele de mijloc sunt trabdafir bulgaresc, trandafir si muscata de Bourbon; Notele de baza sunt labdanum, lichen, paciuli, vetiver si vanilie.

scortisoara frunza de dafin bergamot lamaie clementina

trabdafir bulgaresc trandafir muscata de Bourbon

labdanum lichen paciuli vetiver vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 08 Une Rose Chypree by Tauer Perfumes.

08 Une Rose Chypree Recenziile parfumurilor

Oh, ce minunatie!! Este in trandafir pudrat chyprat, cu nuante deosebit de elegante! Miroase scump, distins, extraordinar. Este ca si cum te-ai apleca spre pamant sa mirosi un trandafir bordo si simti totodata si mirosul pamantului reavan, ca dupa ploaie... Trandafirul nu este uscat, este in floarea varstei si emana o seva dulce, suculenta, dar si un praf elegant de pudra. Atat de distins parfum, atat de bine construit si tehnic extraordinar realizat, mai rar am amusinat! Siaj si persistenta extraordinare! Nota mea: 10/10

cristinas
cristinas

Multumesc din suflet pentru recenzie, rose_selavie...mi-ai dat curaj sa testez din nou parfumurile lui Andy Tauer. Am incercat "L'air du desert maroccain" si "Une rose chypree" asta-vara pe o temperatura caniculara...am crezut ca mor...nu mi-au placut deloc...am fost dezamagita si suparata toata ziua...asteptarile mele erau atat de mari! Citesc blogul lui Andy Tauer si ii admir stilul, eleganta si delicatetea exprimarii, la fel de mult ca precizia, rigoarea si echilibrul generos cu care isi contruieste parfumurile. Nu intelegeam cum se poate ca un artist cu o asemenea eruditie si delicatete sa creeze un parfum al carui miros care sa ma loveasca drept in moalele capului ca un ciocan! Cred ca de vina trebuie sa fi fost temperatura de 40 grade si oboseala mea excesiva la momentul testarii!
Abia astept sa incerc din nou parfumurile lui Andy Tauer ...de data asta in modul potrivit: la o temperatura ambianta decenta si acordandu-le timpul necesar sa isi dezvaluie fatetele ascunse.

Daisy17
Daisy17

De ce nu iti pot da 10 balonase pentru minunata recenzie?

Exista parfumuri fantastice pe lume, parfumuri care pot reconstrui o amintire, parfumuri care te duc in calatorii imaginare, parfumuri care starnesc reactii fizice, parfumuri care nu spun nimic. Si apoi exista parfumurile lui Andy Tauer. Ar trebui creata o categorie speciala dedicata creatiilor lui. Andy nu face parfum. El creeaza cu talentul unui geniu un nou stil de parfum. E pacat sa testezi parfumurile lui pe fuga, le-ai putea judeca pripit. Ca sa le intelegi si sa le apreciezi adevaratele calitati e nevoie de un exercitiu de acomodare.

Eu am inceput cu Une Rose Chypree. Un imens trandfir 3D, care imbina trasaturile unui parfum clasic cu cele avangardiste. Exact lucrul asta ii da un caracter aparte: faptul ca ai pentru o secunda impresia ca e un gen de trandafir care ti-e cunoscut, poate dintr-un parfum vintage, dar apoi intervin note noi pe care nu le-ai mai intalnit niciodata pana acum.

Rose Chypree se deschide uleios, in primele clipe nici nu percep trandafirul, miroase a ulei de in, din acela pe care il folosesc cand pictez. Etapa asta nu dureaza mult, pentru ca imediat se distinge un mic boboc de trandafir, mic si gingas, aproape inodor, de un rosu intens, intunecat. Cu timpul acest mic boboc incepe sa creasca si creste si se desface si evolueaza si devine tot mai parfumat si complex.
Cand atinge drydown-ul experimentezi poate cel mai rafinat si generos buchet de trandafiri din parfumerie.

N-as putea spune ca este de fapt un parfum soliflor, pentru ca se simte clar ca trandafirul e sustinut de nuante balsamice si terestre, date de paciuli si labdanum. In ansamblu este un parfum floral dulce-condimentat cu tente orientale. Baza e destul de pudrata, ca o pudra din petale uscate de trandafir. Intreaga creatie pare a sugera etapele vietii acestei flori, nasterea sa, cu bobocul mic si abia perceptibil, apoi mirosul generos de trandafir matur, sarutat intreaga zi de razele soarelui, urmat de un sfarsit plin de poezie, dulce si uscat.

Despre siaj si longevitate pot spune ca sunt exceptionale. Un singur puf generos e suficient, pe un radius de 2 metri se va simti precis in jurul tau. Nu e nevoie de reaplicari. Concentratia concureaza cu cea a unui parfum pur, la fel si complexitatea sa. "Life is a journey"...cu parfumurile lui Andy Tauer.

08 Une Rose Chypree by Tauer Perfumes 3.58 out of 5 based on 12 ratings and 4 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tauer Perfumes 08 Une Rose Chypree fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tauer Perfumes 08 Une Rose Chypree, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 08 Une Rose Chypree dupa Tauer Perfumes. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 08 Une Rose Chypree de Tauer Perfumes reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Juliette Has A Gun Lady Vengeance Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Amouage Honour Woman Frederic Malle Musc Ravageur Amouage Amouage Lyric Woman Robert Piguet Fracas Cartier La Panthere The Different Company Sublime Balkiss Serge Lutens Nuit de Cellophane Chanel Allure eau de parfum By Kilian Back to Black Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Alameda Guerlain Mitsouko Eau de Toilette Etat Libre d`Orange Divin`Enfant Serge Lutens Datura Noir Tom Ford Black Orchid Diptyque Philosykos Serge Lutens Ambre Sultan Frederic Malle En Passant