Designeri » T-Z » Floral Fructat Gurmand « Grupuri

10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama

10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama

10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama Imagini 10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama Imagini 10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama Imagini 10 Une Rose Vermeille Tauer Perfumes de dama Imagini

10 Une Rose Vermeille de Tauer Perfumes este un parfum Floral Fructat Gurmand de dama. 10 Une Rose Vermeille a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Andy Tauer. Notele de varf sunt lavanda, bergamot si lamaie de Amalfi; notele de mijloc sunt trandafir, violeta si zmeura; Notele de baza sunt lemn de santal, ambra, boabe de tonka si vanilie.

lavanda bergamot lamaie de Amalfi

trandafir violeta zmeura

lemn de santal ambra boabe de tonka vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about 10 Une Rose Vermeille by Tauer Perfumes.

PG13 Brulure de Rose

10 Une Rose Vermeille Recenziile parfumurilor

tubykap20
tubykap20

Inca o data mi se demonstreaza clar ca trebuie sa testez un parfum de cel putin 2 ori ca sa fiu sigura daca il vreau in varianta full bottle.
La prima testare eram in al noualea cer... La a doua inca aveam amintirea primei testari si eram nerabdatoare sa redescopar suavul trandafir indulcit si fiert efectiv in vanilie...Dar nu mi s-a mai aratat asa! :(( Aveam in nas un iz de sapun,un miros intepator si ascutit. M-o fi inselat nasul obosit de testarea celor inca 4 mostre primite,zic! Ii mai dau o sansa,nu se poate,a fost love at first smell! Da,a fost exact asa! Indragosteala brusca si ametitoare (ca parfumul dealtfel) in care ai impresia ca iti place absolut orice particica din el.Dar vai ce mare iti este dezamagirea cand se face dimineata si observi ca pana si felul in care se "misca" pe langa tine e in totala desincronizare cu caracterul tau...
E un parfum frumos tare,dar nu ne potrivim deloc! Ii recunosc calitatile,potenta si tot ce are de oferit,insa nu e pt mine. Iz-ul de sapun nu dispare,ba chiar ajutandu-ma de piramida notelor de aici observ ca zemoasele acrisoare si levantica se combina intr-o fidela solutie de...spalat gresia! Pe pielea mea,specific!!! De la departare se simte vanilia insa cand apropii nasul de piele,imi apare in cap imaginea sticlelor de Mr Proper...
E si o duzina intreaga de trandafiri aici,clar,dar nu se mai preteaza la a-i transforma in dulceata,nici macar spre drydown,nu stiu de ce!
Poate sunt eu de vina si m-am indepartat de tot de orice idee de parfum feminin si ma atrag doar parfumurile spicy si dark... Dar asta ar insemna sa imi placa si Desert-ul lui Tauer si se pare ca nici cu ala nu fac casa buna...

Un parfum foarte dens, floral-fructat insa deloc copilaresc, cu trandafir si zmeura in prim-plan, in care efectul creat este de dulceata cu trandafiri si zmeura. Levantica o simt doar intr-un plan foarte indepartat. Melanjul este delicios si foarte bine facut, cu ingrediente de maxima calitate, asa cum ne rasfata mereu Tauer. Siaj moderat-mare si persistenta buna. Evaluare: 9/10

sigrid
sigrid

Daca Tauer se facea Master Chef si nu parfumier ne-ar fi servit la desert Une Rose Vermeille . Adica trandafir cu zmeura. Pe un pat de levantica si flambat cu suc de lamaie. Clientilor le place chiar daca nu din prima, in fond nici cand au gustat prima data coaste de porc cu miere nu li s-a parut cine stie ce! Pe parcurs lucrurile se schimba mult in bine si ajung sa-l recomande si prietenilor! Ba chiar…. hei, stie cineva numarul pentru livrari la domiciliu? Mai vrem!
Tauer satisface pofticiosii de jammy rose si in egala masura pe cei carora le place ca farfuria sa le fie picurata cu sirop de zmeura . Nici sofisticatii ( ca sa nu le zicem direct fitosi) nu raman doar cu privitul, pentru ca maestrul a tras pentru ei in reteta un baton de vanilie si niste ambra , numai bune de ramas pe final in cerul gurii!
Daca ar fi fost un restaurant, Une Rose Vermeille s-ar fi numit “ Maison Sucree “ si l-ati fi gasit in Guide Michelin !

ancaan
ancaan

Pana acum, am testat doar doua parfumuri semnate Andy Tauer: Sotto La Luna Gardenia care m-a dezamagit si nu imi place absolut deloc si Une Rose Vermeille. De acesta m-am indragostit de la primul puf. Mi se pare absolut superb, dar oricat de frumos l-as gasi, recunosc ca imi trebuie starea necesara pentru a-l purta. Asta fiindca de obicei, eu nu ma prea impac cu parfumurile dulci si dense. Iar Une Rose Vermeille este fix asa: dulce si dens. Daca ati mirosit vreodata floarea de oleandru, dulceata aceea patrunzatoare, usor catifelata si pudrata, poate veti intelege cum este acest parfum. Se asemana, dar imaginati-va un parfum de 10 ori mai intens. Are o textura foarte concentrata, ca de marmelada in care s-a fiert un intreg tufis de zmeura coapta in apa de trandafiri. O lingura de marmelada, alaturi de un ceai de lavanda cu un strop de lamaie. Dar, in ciuda descrierii si a notelor care par cam juvenile, Une Rose Vermeille nu este deloc o creatie puerila. Toata zmeura, levantica si petalele de trandafir sunt asezate pe o baza usor aromata si pudrata de santal si tonka. Dar cel mai interesant este un iz smoky, nu foarte intens sau sesizabil, care nu stiu de unde vine. Proiecteaza foarte bine, are un siaj frumos chiar si aplicat prin dabbing, iar persistenta este mare.

Daca cineva m-ar lega la ochi si mi-ar da 100 de esantioane sa miros (in caz ca nu colapsez dupa primele 20) cred ca as ghici imediat un parfum semnat de Andy Tauer. Toate au un numitor comun si e uimitor cum totusi fiecare reuseste in parte sa ramana autonom si inedit. Un Rose Vermeille este si nu este un parfum despre trandafir. E o creatie interesanta in care nota tipica de trandafir Tauer se impleteste cu cea de lavanda si zmeura pe un fond "smoky" cu care deja m-am obisnuit de la el. Latura cea mai distincta mi se pare totusi cea de lavanda, e autentica si se asterne minunat peste duetul zmeura-trandafir care e usor gurmand. Spre baza prind accente de vetiver (dar destul de discrete, vetiverul ii da o nuanta racoritor-lemnoasa spre final) si un pic de ambra. Mult nu se prea modifica in timp si la fel ca si toate celelalte parfumuri Tauer tine o vesnicie.
De ce se numeste "Vermeille"- purpuriu...hmm, nu cunosc povestea oficiala, dar pentru mine e un parfum care imi deschide portile imaginatiei.

10 Une Rose Vermeille by Tauer Perfumes 3.44 out of 5 based on 10 ratings and 5 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tauer Perfumes 10 Une Rose Vermeille fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tauer Perfumes 10 Une Rose Vermeille, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica 10 Une Rose Vermeille dupa Tauer Perfumes. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre 10 Une Rose Vermeille de Tauer Perfumes reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Chanel Allure eau de parfum Frederic Malle Lipstick Rose Amouage Honour Woman Amouage Amouage Gold pour Femme By Kilian Back to Black Thierry Mugler The Taste of Fragrance Alien Thierry Mugler Alien Essence Absolue Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Bois 1920 Vento nel Vento Guerlain Insolence Tom Ford Tobacco Vanille Robert Piguet Petit Fracas Boadicea the Victorious Intense Guerlain Shalimar Parfum Initial Cartier Must de Cartier Frederic Malle Carnal Flower Hermes L’Ambre des Merveilles Reminiscence Tonka Tom Ford Noir Pour Femme