Designeri » T-Z » Oriental Floral « Grupuri

Alahine Teo Cabanel de dama

Alahine Teo Cabanel de dama

Avut: 5

Alahine Teo Cabanel de dama Imagini Alahine Teo Cabanel de dama Imagini Alahine Teo Cabanel de dama Imagini Alahine Teo Cabanel de dama Imagini

Alahine de Teo Cabanel este un parfum Oriental Floral de dama. Alahine a fost lansat in 2007. Creatorul acestui parfum este Jean-Francois Latty. Notele de varf sunt bergamot si ylang-ylang; notele de mijloc sunt trandafir, iasomie, floare de portocal si piper; Notele de baza sunt stanjenel, laudanum frantuzesc, rasina benzoica, paciuli, lemn de santal, vanilie si mosc.

bergamot ylang-ylang

trandafir iasomie floare de portocal piper

stanjenel laudanum frantuzesc rasina benzoica paciuli lemn de santal vanilie mosc

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Alahine by Teo Cabanel.

Alahine Recenziile parfumurilor

Pe mine debuteaza si piperat, dar si... ierbos. Are cateva note foarte pregnante de plante medicinale uscate, care coplesesc nasul in primele minute de la aplicare. Dupa vreo jumatate de ora, devine insa balsamic si extrem de frumos. Acum rasinile isi adauga dulceata aromata peste ambra si rezulta o potiune ce ma duce cu gandul spre 1001 de nopti. E cald si patrunzator, poate deveni foarte usor insuportabil daca depasesti limita admisa de pufuri (in cazul meu, doua sunt mega-suficiente), dar e genul de parfum pe care iubesc sa-l port toamna, cand ploua si e ceata- ma imbraca, ma incalzeste, ma inconjoara cu murmur aromat de esente de harem.

Oh!!! Este al doilea parfum Teo Cabanel pe care il testez, primul fiind floralul Julia, si din pacate in ambele se dezvolta pe pielea mea un miros animalic pronuntat, cu care eu nu reusesc sa ma impac. In Alahine, totusi izul este mai putin pronuntat decat in Julia, dar tot exista si nu imi da pace...
Este un oriental-balsamic, catifelat si dulce, mieros cumva si foarte bogat. Combinatia de labdanum cu rasini si un strop de piper, face tot tabloul olfactiv, plus cate un iz de ylang-ylang cremos si floare de portocal (aproape insesizabila pe pielea mea), pe o baza la fel de cremoasa de santal si vanilie. Parfumul nu are asperitati, este cu adevarat catifelat, potrivit pentru toamna si iarna, dar izul animalic pe care il simt pe tot parcursul parfumului, imi risipeste orice vraja as dori sa simt eu in parfum...
Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 6,5/10

nelly_rose
nelly_rose

Cineva scria pe un blog ca, din ce a observat el, ai nevoie de 4 testari ca sa iubesti Alahine. In cazul meu, a fost nevoie de 4 testari ca sa nu mai iubesc Alahine. Mi-a placut la primele pufuri si l-am purtat usor de vreo doua ori,fara sa ma gandesc la el. Dar ceva totusi ma deranja. Si cand l-am luat la analizat, mi-am dat seama ca supradoza de piper e de vina. Incepe si se termina cu piper, un piper care pe pielea mea aproape pune la murat ambra. De sub piper razbate o ambra frumoasa, dulce, si ceva feminin, poate vagi note florale. Dar, din pacate, piperul piscator, desi se mai potoleste, nu se da totusi batut si rezista glorios pana la final, otetind parca parfumul. Nu ma deranjeaza piperul nici in mancare nici in parfumuri dar aici parca e prea mult sau iese prea mult in evidenta pe pielea mea. Ambra dulce, frumoasa, vag florala, este foarte prezenta dar nu ma pot bucura de ea.
Insa este un parfum care merita testat, mai ales ca are deja foarte multi admiratori si, cine stie, poate la a sasea testare o sa-mi placa si mie de el ...definitiv.
Are longevitate buna, siaj moderat si nu e un parfum de zile calde.

ancaan
ancaan

Imi plac parfumurile care ma scot din zona mea de confort si ma imping sa descopar noi arome pe care, inainte, le-as fi respins cu siguranta. Primul care a reusit sa faca asta, a fost Memoir. Eu fiind o mare iubitoare de flori si esente gingase, feminine, m-am trezit prinsa sub vraja tamaiei, pielii si a notelor pamantii. Iar odata cu Memoir am inceput sa am afinitate spre aceste miresme amarui. Si o alta poveste de dragoste s-a infiripat. Parfumul in cauza: Alahine. Cat de frumos imi pare! Pana sa il testez, nici nu stiam cum miroase labdanumul. Desigur, citisem despre el si imi imaginasem cam ce aroma ar avea. Si surpriza! Imi place la nebunie. Acel iz intunecat, ambrat, vegetal, pamantiu, cu fatete de pielarie si catifea. Daca veti testa vreodata Alahine, sfatul meu este sa aveti rabdare cu el, lasati-l sa se aseze pe piele un timp. Se deschide puternic, cu un iz aproape medicinal si destul de intepator. Insa dupa vreo 10 minute, se incalzeste. Labdanumul, care, slava Domnului se gaseste din plin, se contopeste cu acordurile ambrate, rasina benzoica si vanilia. Ylang-ylangul ii ofera o vaga dulceata suculenta, iar moscul il face usor pudrat. Rezulta o aroma dulce-amaruie, catifelata, cu accente pronuntate de patchouli si labdanum. Este un melanj oriental captivant, care te va insoti ore in sir. Dar, cred ca este potrivit strict anotimpului rece. Probabil, in zilele calduroase, va deveni prea greoi si amarui. Ma bucur ca inca este iarna!

Minunat parfum de toamna, din genul celor complexe cu poveste lunga si captivanta. Dar, este si un parfum foarte pretentios care cred ca se adreseaza cu precadere acelora care poarta usor parfumuri orientale, grele si picante, din categoria lui Opium, Shalimar sau Coco.

Alahine incepe teribil de piperat cu un usor iz de menthol. Pare, la prima impresie un sirop medicinal, insa in scurt timp lucrurile incep sa se schimbe din ciudat in bine si apoi in si mai bine. Rasinile dominante ii dau un puternic caracter balsamic, iar florile, putine la numar si retrase asigura o tenta vag pudrata care se aseaza in mod fericit peste rasini si adauga un dram necesar de feminitate.

In timp, melanjul devine cremos si pare a dezvolta un foarte reusit miros de...ambra. Pe final, cand atinge baza, Alahine nu e nici mai mult nici mai putin decat o ambra intensa si perfecta. Cald, invaluitor, foarte special, Alahine merita descoperit atent, pas cu pas, caci iti poate da o stare de confort nemaipomenita.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Teo Cabanel Alahine fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Teo Cabanel Alahine, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Alahine dupa Teo Cabanel. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Alahine de Teo Cabanel reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Keiko Mecheri Isles Lointaines Isabey Isabey Gardenia Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Rance 1795 Pres de Toi Robert Piguet Rose Perfection Puredistance Opardu Salvatore Ferragamo White Mimosa Chloe Chloe Eau de Parfum Ineke Evening Edged In Gold Evody Parfums Reve d'Anthala Parfumerie Generale PG05 L'Eau de Circe Ormonde Jayne Vanille d'Iris Isabey Isabey Lys Noir Jul et Mad Paris Néa Frederic Malle Portrait of a Lady By Kilian Voulez-Vous Coucher Avec Moi Divine L'Infante Salvatore Ferragamo Golden Acacia Profumi del Forte Versilia Aurum Robert Piguet Visa 2007