Designeri » T-Z » Floral « Grupuri

Ombre Mercure Terry de Gunzburg de dama

Ombre Mercure Terry de Gunzburg de dama

Ombre Mercure Terry de Gunzburg de dama Imagini

Ombre Mercure de Terry de Gunzburg este un parfum Floral de dama. Ombre Mercure a fost lansat in 2012. Ombre Mercure a fost creat de Jacques Fleury, Arthur Le Tourneur d'Ison, Karine Vinchon Spehner si Sidonie Lancesseur. Nota de varf este frunza de violeta; notele de mijloc sunt stanjenel, violeta, radacina de stanjenel, trandafir, ylang-ylang si iasomie; Notele de baza sunt paciuli, rasina benzoica, lemn de santal si vanilie.

frunza de violeta

stanjenel violeta radacina de stanjenel trandafir ylang-ylang iasomie

paciuli rasina benzoica lemn de santal vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Ombre Mercure by Terry de Gunzburg.

Iris Ganache
The Library Collection Opus III
Insolence

Ombre Mercure Recenziile parfumurilor

manuelag
manuelag

Tema: machiaj, pudra, ruj, dirty. Cheia succesului la femei
Documentatie: Putain de Palaces, sau cum pot face patru parfumieri ceea ce la un moment dat a facut doar unul singur.
Anul aparitiei? Cu mult mai tarziu decat primul, pentru a avea timp necesar la cercetare.
Si-acum parfumul... Cu siguranta intra in categoria makeup. Initial l-am testat singur si cu toate ca mi-a trecut prin minte Moulin Rouge, incetul cu incetul(sau mai repede) aveam senzatia ca stiam bine acest miros. Adica atat de bine incat sigur il folosisem. Ah da! Tu erai ...Cocota Palatului...
Azi de dimi prima grija a fost sa le pun in paralel. Sa zicem ca Ombre Mercure e mai luminos si are un vag accent de frunze...de violeta evident. Asta il face mai aerist si mai purtabil. Probabil si iasomia are ceva de zis aici, insa eu nu o simt deloc. Poate e pusa spre a da si mai mare luminozitate parfumului.
Daca las notele de varf doar pe haine, asemanarea este izbitoare. Violete usor dirty, cu un aer de ruj vascos. Spre deosebire de Moulin Rouge aceste doua parfumele au fost totusi scoase la purtare mai des. Acela a fost pastrat intr-un pod de casa veche, plin de praf. Inecacios pana la refuz si total dezagreabil mie.
Cred ca daca ar fi sa le categorisesc mai specific, Ombre Mercure ar fi pudra de dimineata si Putain de Palaces ar fi retusul de cu seara machiajului, cu ce mai era pe dedesubt...eventual si nitica transpiratie. De altel, un parfum fain, dar cam dirty(Putain de Palaces). Eu gasesc rare momente de purtare. In fond...cred ca am aceeasi 40 ml de mai bine de un an.
Finalul se schimba si o iau in directii diferite, dar cei sapte ani de acasa si-au pus amprenta deja. Ombre Mercure devine mai stilat si mai scolit, un fel de student la medicina curatel si frezat mereu, Putain de Palaces ramane mai brut, un fel de baiat rau cu doua motoare la scara si plin de tatuaje, insa amandoi din aceeasi parinti
Unul aerist si purtabil, celalalt rotund si mai greoi, insa mai plin de caracter.
Amandoua imi lasa senzatia de ceva rasini, ceva cu un vag miros animalic,un fel de cacofonie intre violeta si ambra, insa la Ombre Mercure doza este infinit mai mica.
Per total, cred ca il voi avea in garderoba, insa mai are de asteptat cei 40 ml de PdP ELdO.
Siaj: 6,5/10
Longevitate: 9/10
Nota mea 8,5/10

ala2006
ala2006

Clar orice nas isi are nasul! (A se citi cu s de la soricel :) ). Este primul parfum cu miros de makeup ce mi-a picat cu tronc si asta poate ca miroase a ruj cremos de cea mai buna calitate si nu a farduri prafuite si invechite. Maria l-a descris foarte bine, doar ca mie nu-mi seamana deloc nici cu Opus III nici cu Moulin Rouge, parfumuri pe care nu le plac si nu le pot purta deloc.
Un iris si o violeta absolut superbe!
E un parfum de toamna-iarna cremos, elegant, feminin, care cere totusi o tinuta aranjata. Imi place atat debutul unde irisul si violeta sunt usor pudrate devenind apoi cremoase, dar imi place la fel de tare si finalul unde, nu stiu din ce combinatie rezulta asta, dar parca simt o pruna usor afumata si aromata, absolut superba.
Siajul este mediu si persistenta pe piele undeva la 8 ore.

Uf!!! Un parfum ce-mi place mult, un parfum pudrat, melancolic si bine lucrat, ce impleteste frumos irisul cu nota de santal. Melanjul este pudrat-cremos si doar usor dulceag, ca o zi de toamna tarzie, in care razele soarelui inca razbat printre frunzele galbenite ale copacilor...
Lasand "poezia" la o parte, :P, parfumul este foarte fain, bland si elegant, construit cumva in stilul lui Moulin Rouge, sau al lui Opus III, dar mult mai bland si inofensiv decat cele doua!
Imi place mult si as vrea o sticluta, dar nu prea stiu unde-l gasesc :((
Siaj moderat, persistenta moderat-buna. Evaluare: 9/10

sigrid
sigrid

OMBRE MERCURE e parfumul care pune in discutie, ca sa nu zic in pericol, dominatia lui MISIA, a lui Lipstick Rose si a multor parfumuri care amintesc mirosul de make up.
Va fi iubit de cele care impartasesc clasica dragoste pentru combinatia iris/violeta dar nici analistii lucizi nu vor ramane indiferenti pentru ca parfumul e facut sa treaca si asteptarile in general sceptice, bazate pe faptul ca Terry de Gunzburg a intrat pe poante in lumea parfumeriei, lansand intai cosmetice si abia apoi incercand cu parfumuri.
Intr-o perioada cand multe case mari isi desfigureaza noile parfumuri printr-un dopaj oribil de dulce clisos, intr-o tendinta care tine de atat de mult timp incat nu mai putem spera ca e ceva trecator, e o reala placere sa mai descopar un parfum bun, chiar daca e dintr-o categorie déjà “ fumata”.
N-am sa pretind acum ca OMBRE MERCURE inventeaza mersul pe jos in parfumerie pentru ca piesa cu rujuri cremoase, violete scufundate-n ciocolata alba sau irisi onctuosi s-a mai jucat pe multe scene mari, Guerlain fiind un fel de Scala pentru acest gen de parfumuri. De altfel, se spune despre OMBRE MERCURE ca este asemanator cu Iris Ganache sau cu Insolence edp ( mai putin nota de fructe rosii) .
Spun doar ca Ombre Mercure este de-o aroganta perfect controlata ( novicii l-ar putea crede modest si el rade) , nu tine sa fie carismatic pentru ca se stie ca el e pur si simplu un exemplar reusit, cel putin la fel de clar cum se stie ca dupa sambata vine duminica.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Terry de Gunzburg Ombre Mercure fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Terry de Gunzburg Ombre Mercure, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Ombre Mercure dupa Terry de Gunzburg. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Ombre Mercure de Terry de Gunzburg reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

By Kilian Back to Black Guerlain Mon Precieux Nectar Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Serge Lutens Nuit de Cellophane Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin The Different Company Sublime Balkiss Bottega Veneta Bottega Veneta Robert Piguet Visa 2007 Chanel Les Exclusifs de Chanel Misia Puredistance Opardu Guerlain Shalimar Parfum Initial Frederic Malle Carnal Flower Frederic Malle En Passant Xerjoff Ibitira Keiko Mecheri Isles Lointaines Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain La Petite Robe Noir Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Serge Lutens Datura Noir