Designeri » T-Z » Chypre Floral « Grupuri

Sublime Balkiss The Different Company de dama

Sublime Balkiss The Different Company de dama

ozonic

Sublime Balkiss de The Different Company este un parfum Chypre Floral de dama. Sublime Balkiss a fost lansat in 2008. Creatorul acestui parfum este Celine Ellena. Notele de varf sunt bergamot si frunza de violeta; notele de mijloc sunt liliac, lacramioare, trabdafir bulgaresc si coacaze negre; Notele de baza sunt paciuli, iarba neagra si cacao.

bergamot frunza de violeta

liliac lacramioare trabdafir bulgaresc coacaze negre

paciuli iarba neagra cacao

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Sublime Balkiss by The Different Company.

Sublime Balkiss Recenziile parfumurilor

Kristal Again
Kristal Again

In cautarea unui parfum de vara am ajuns si la Sublime Balkiss.

Mi se pare un parfum tineresc, vesel, efervescent, feminin si care din pacate nu-mi trezeste niciun simtamant parfumistic. Miroase a socata de casa si eu nu pot trece peste amintirea socatelor facute de mama pe timpuri. E asa puternica asemanarea cu socata ca nici nu ma mai pot gandi la el ca la un parfum cat mai mult ca la un prilej de evocare a copilariei. Parca ma si vad, pe la 4-5 ani, asezand palariile de flori de soc pe un ziar in timp ce mama mestereste vesela un sirop cu zahar si lamaie! E o amintirea care imi face bine, ma bucur s-o retraiesc insa nu vreau sa miros asa.

Cand am testat SB am simtit un zvacnet verde care apoi s-a indulcit si a capatat iz floral (as minti sa spun ca am recunoscut o floare sau alta) si dupa cam 10 minute a navalit socul. Inca nu stiu daca doar floarea de soc sau chiar socata in sine, cert e ca miroase a mai, a soc, parca si un pic a tei, e floral-verde-umed-proaspat. Inteleg ca nu are soc, nu-i nimic, tot a soc (si a socata) miroase.

Nici nu pot sa spun daca imi place sau nu...Cu siguranta nu ma deranjeaza si probabil ca mirosit pe o alta femeia ar putea chiar sa-mi placa suficient cat sa o complimentez. Dar pentru mine, sa ma simt mirosind asa, asta nu.

sigrid
sigrid

Si iata cum tentativa neconsumata ( inceputa cu Iperborea) de gasi ACEL parfum de vara incepe sa se consume acum , cu un aperitiv din coacaze si soc ( nelistat) . Nu stiu daca cele 2 plante sunt contemporane ca aparitie sau rod dar in SB ele apar impreuna . Nu isi fac concurenta , nu se bat pe vreo suprematie inutila ci interpreteaza lejer si cu dictie buna un cuplet de succes pe la celebrele gradini de vara ale unui Bucuresti interbelic.
Parfum cu miros de vara la curte ( dar deloc rural ) , adevarata binecuvantare daca esti nevoita sa lucrezi sau sa traiesti intr-un august torid in orasul in care pana si asfaltul e molesit de cele 40 de grade Celsius si iti imbratiseaza calduros ( cum altfel?) tocul de la cea mai misto sanda de vara pe care o ai .
Un paciuli mai mult decat suportabil ( pentru cine duce mai greu aceasta nota) , un liliac destul de prezent( si prezentabil) si lacramioare din buchete vandute de tiganci oachese pe Calea Victoriei celor care s-au oprit la Capsa pentru “bombonuri” fine aduse de la Paris. Trandafirul si cacaua s-or fi pierdut in vreun serbet sau vreo dulceata , pentru ca sunt SUBLIME dar lipsesc cu desavarsire.
In ciuda persistentei si a siajului fara bataie lunga, lui SB nu-i lipseste deloc taria de caracter, doar ca e genul de prezenta discreta care iese in evidenta tocmai atunci cand poarta voaleta.
SB e parfum pentru “caldura mare, mon cher” , parfum pentru verile cand protipendada se racorea in centru, in bazinul cu valuri de la Lido, situat pe Bratianu colt cu Franklin.

ala2006
ala2006

Din dou gratie lui avalon9am l-am testat si eu si a urcat rapid in topul preferintelor si a listei de cumparaturi. La inceput simt coacazele dulci-acrisoare combinate cu paciuli. Deschiderea e absolut senzationala, fresh, verde, racoroasa. Apoi coacazele se retrag un pic si parfumul ramane putin aspru, dar iarasi se schimba cand apar florile (liliacul si lacramioarele) iar coacazele au din nou ceva de spus si se mai indulceste putin. N-as putea spune ca se simtre vre-o floare mai bine. Amestecul e atat de bine facut si atat de frumos incat nici nu l-am mai analizat. Are si siaj bun si dupa 8 ore inca il simteam bine.
M-a facut sa ma simt bine. E foarte feminin.

manuelag
manuelag

Notele din deschidere sunt redate absolut fantastic. Sunt la o a doua încercare si se pare ca il privesc cu alti ochi.Acum imi spune ceva mai mult, dat fiind faptul ca nu am probat nimic înainte de el. Se schimbă relativ repede si capata un aer occidental. Imi aminteste de Spania. ..habar nu am de ce. Cred ca acolo l-am mai simțit sau ceva asemănător cu el. Se simte ca un melanj floral insotit de un paciuli totatl diferit ca si dozaj față de multe altele cu acest ingredient. Nu este nici aspru nici înecăcios. Cred ca fominanta este liliac si trandafir, insa mixate omogen. Nici unul nu zbiară. Nota citric-fructata de coacăze se simte in plan secund. ..ori eu așa o percep. Mai mult ca pe un "ceva" menit sa aeriseasca compoziția. Este frumos si foarte feminin.
Purtatoarea: este atat de placut incat il găsesc potrivit pentru cele mai multe dintre noi, insa la tinute lejere si feminine, fără nimic opulent, dar nici minimalist. Poate brunetele nu se regasesc intre cele care il vor gasi adorabil.
Locatia: Primăvara si vara, afara sau in spatii inchise...nu contează. Vei lasa o urma de feminitate in urma ta, alături de un ruj corai si o rochie vaporoasa. Nu il găsesc potrivit pentru corporatise la patru ace. :)
Nu mi se pare cypre deloc...nu are ascutimile respective ci doar o parte din dulceața specifica...

Oh! Un parfum absolut superb, verde-amarui, cu o usoara tenta fructata si usor aspru de la paciuli. Imi aduce ca stil foarte bine cu L Ombre dans L Eau al lui Diptyque, desi mirosul difea! Vai, dar ce proaspat, ce bine facut este!!! Are si un aer usor masculin, insa foarte placut si desi siajul este moderat, persistenta este foarte buna! Nota mea: 10/10

nelly_rose
nelly_rose

A fost dragoste la primul puf!
Sublime Balkiss este un floral-verde proaspat cu o aroma amaruie ca de grapefruit roz invaluit intr-un halou ca de catifea verzuie probabil de la patchouli care aici este atat de fin ca nici nu-l recunosc.
Este un parfum rotund, usor dar totodata elegant. Imi creeaza aceeasi senzatie de eleganta la purtare precum Coco Noir de la Chanel desi parfumurile nu au prea multe in comun.
Siajul e mediu, persistenta este redusa pe caldura mare dar pe racoare tie si 5 ore, desi pe sotul meu a tinut si 10 ore.

Nici un alt ingredient nu ma uimeste in mod constant ca versatilul paciuli. Daca in anumite parfumuri are laturi tenebroase, aici am dat de un paciuli jucaus, impertinent si zglobiu, care da tonul distractiei si leaga laolalta superbele nuante aromate de fructe de padure.
Singura nota florala pe care o pot recunoaste limpede e liliacul, in rest nici urma de trandafiri si lacramioare. Sublime Balkiss e un parfum inedit, care imbina perfect ideea de transparenta (datorita liliacului lejer) cu cea de densitate (paciuliul din baza). E nocturn si misterios, merge traznet in noptile de vara cand vrei sa fii unica si poate chiar sa...impui trenduri parfumate. Cu siguranta cine poarta Balkiss va primi o gramada de complimente. Siajul e mediu spre excelent, persistenta buna aprox. 5-6 ore.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre The Different Company Sublime Balkiss fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre The Different Company Sublime Balkiss, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Sublime Balkiss dupa The Different Company. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Sublime Balkiss de The Different Company reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Visa 2007 Juliette Has A Gun Lady Vengeance Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Bottega Veneta Bottega Veneta By Kilian Back to Black Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Serge Lutens Chergui Frederic Malle Portrait of a Lady Christian Dior Dune Xerjoff Lira Cartier La Panthere Maison Francis Kurkdjian Aqua Universalis Forte Frederic Malle En Passant Hermes L’Ambre des Merveilles L`Artisan Parfumeur Rappelle-Toi Lorenzo Villoresi Teint de Neige Puredistance Opardu Narciso Rodriguez Narciso Rodriguez For Her Diptyque Philosykos Bois 1920 Relativamente Rosso