Designeri » T-Z » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Maremma Tiziana Terenzi unisex

Maremma Tiziana Terenzi unisex

Maremma Tiziana Terenzi unisex Imagini

Maremma de Tiziana Terenzi este un parfum Floral Lemnos Mosc unisex. Maremma a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Paolo Terenzi. Notele de varf sunt bergamot, ylang-ylang, iasomie, coacaze negre si stejar; notele de mijloc sunt aglica, stanjenel, Lemn de Agar(Oud), persimon, chimion si miere; Notele de baza sunt paciuli, cacao, lemn de santal, labdanum, ambra si lemn de palisandru.

bergamot ylang-ylang iasomie coacaze negre stejar

aglica stanjenel Lemn de Agar(Oud) persimon chimion miere

paciuli cacao lemn de santal labdanum ambra lemn de palisandru

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Maremma by Tiziana Terenzi.

Collection Extraordinaire Precious Oud
Black Orchid

Maremma Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

In ultimul timp am testat o gramada de chestii interesante, dar nu am mai apucat sa le si descriu (procrastinarea, bat-o vina), asa ca mi-am strans azi intr-o cutie un batalion de mostre bune de povestit si sper sa dau drumul la treaba si s-o tin tot asa.

Maremma este unul din acele parfumuri descoperite, cred, anul trecut care mi-a ramas stampilat in memorie cu parafa BIG LIKE si cu mentiunea ca trebuie sa il scot cumva la lumina intr-o recenzie caci bun e, de impact mare e, trainic e si....sora celebrului Black Orchid, again, e.

Nu se poate spune ca in nisa creativitatea evolueaza surprinzandu-ne constant cu aparitii originale care initial sa ne intrige maxim si apoi sa devina clasice de referinta in timp - asta se intampla mai rar. Majoritatea insa mizeaza pe teme deja uzate cu succes de altii (un brand e totusi o investitie, fiecare vrea sa fie o particica insemnata din industrie si cauta sa evite riscuri prea mari) sperand ca prin mici interventii si prin calitatea uneori sesizabil mai buna a ingredientelor sa ne abata gandurile de la sursa lor de inspiratie. Dar uite ca nu sunt carcotasa si aleg si varianta ca poate unii intr-adevar nu ies in inspectie si nu ridica toate capacele testerelor de parfumuri renumite mainstream si atunci poate...just as that se nimereste sa aiba cam aceeasi idee. Nu vreau sa inlatur nici posibilitatea asta.

Dar, oricum ai lua-o e evident ca Maremma ARE ceva din Black Orchid, senzatie intarita oarecum si vizual de aceleasi alegeri de culori pentru flacon, negru cu eticheta aurie. Boooon. Acum asta nu este tot. De fapt in mintea mea am construit un triptic format din trei editii asemanatoare: pe langa Maremma si Black Orchid in ecuatie trebuie introdus si Precious Oud de la Van Cleef&Arpels, care, iarasi, este adesea comparat cu BO. Deci vedeti, anonimul nas de la Givaudon cred ca nici nu se astepta ca formula lui pentru BO sa devina atat de populara - e timpul sa stim cum il cheama.

In aceasta lumina a lucrurilor nu poti vorbi despre Maremma fara a schita niste diferente intre cele trei parfumuri, caci ele exista totusi, 1-1 nu e Maremma cu niciunul. Intr-un procentaj mai mare mi se pare ca se aseamana cu BO. Ambele intunecate, licoroase, salbatice, isi dezvaluie treptat senzualitatea inducandu-ti o stare bizara de dependenta. Sunt parfumuri cu adevarat negre care ajung ca prin magie sa straluceasca in contexte favorabile: adica in cazul meu frigul sau o intalnire in care parfumul e detaliul cheie al unei aparitii in postura de leader, compozitia sa fiind indimidanta si impunatoare.

Secretul lui BO este amestecul acela pamantiu, aproape sulfuros de trufe, paciuli si ciocolata saturat cu un ton cremos de gardenie. Maremma, care imparte cu el multe note comune elimina trufa (nota care divide taberele in cazul lui BO) filtrand printr-o sensibilitate tipic italiana notele de cacao si paciuli, unindu-le si mai strans de abia poti percepe unde se termina izul pamantiu de paciuli si unde incepe cel de ciocolata.

Pe masura ce trece timpul, de undeva din fundal oudul care lispeste in BO incepe sa arunce aici niste sageti de arome ascutit-lemnoase, dar niciodata nu avanseaza spre suprafata. Mai degraba confera stabilitate, echilibru, devenind un piedestal lemnos pe care restul notelor ierbos-gurmande se depliaza. Ce imi place la Maremma si remarc asta din nou ca o particularitate a sa, este anume ca mirosul pare a avea o textura aparte. Nu e cremos, nici diafan-matasos ca altele, ci pur si simplu "texturat". Permanent vibreaza, parand compus din straturi netede intercalate cu straturi intepatoare datorita contrastelor de note: paciuli, cacao, oud, un chimion dirty si ascutit, dar si un iris bland, ambra cu iz de cedru si plante aromatice.

Precious Oud e la VC&Arpels pe de alta parte, fiindca unii dintre voi il stiti, este mult mai abstractizat, oferind o compozitie mai fina lemnoasa cu emfaza pe un iz floral si tente dulci, fiind din acest motiv si cel mai usor de purtat din acest trio.

Maremma evolueaza incetinit, parca inadins in slow-motion spre a-ti permite sa-i percepi prin intuneric toate cotloanele. Desi notat drept unisex ca in general toate parfumurile de nisa, cred ca da mai bine pe o femeie. In ansamblu Maremma este un parfum voluptuos, coplesitor, de atmosfera, greu si extravagant ca rochiile neagre grele din catifea de la YSL 2015 inspirate de Infernul lui Dante.

O piesa fabuloasa!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tiziana Terenzi Maremma fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tiziana Terenzi Maremma, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Maremma dupa Tiziana Terenzi. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Maremma de Tiziana Terenzi reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Mon Precieux Nectar Tiziana Terenzi Gold Rose Oudh Frederic Malle En Passant Guerlain Chamade Jean Charles Brosseau Ombre Rose L'Original Guerlain L'Heure Bleue Chanel Les Exclusifs de Chanel 1932 Boucheron Boucheron Guerlain My Insolence Xerjoff Bouquet Ideale Juliette Has A Gun Lady Vengeance Robert Piguet Fracas Christian Dior Dune Keiko Mecheri Loukhoum Hermes L’Ambre des Merveilles Guerlain Samsara Eau de Parfum Jean-Louis Scherrer Nuits Indiennes Guerlain L'Instant de Guerlain Amouage Memoir Woman