Designeri » T-Z » Oriental Floral « Grupuri

Atelier d'Orient Shanghai Lily Tom Ford de dama

Atelier d'Orient Shanghai Lily Tom Ford de dama

Atelier d'Orient Shanghai Lily de Tom Ford este un parfum Oriental Floral de dama. Atelier d'Orient Shanghai Lily a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Antoine Maisondieu. Parfumul prezinta note condimentate, note florale, olibanum, vanilie, portocala amaruie, piper roz, piper negru, cuisoare, iasomie, trandafir, tuberoza, vetiver, cashmeran, rasina benzoica, Castoreum, labdanum, lemn de guaiac si tamaie.

note condimentate note florale olibanum vanilie portocala amaruie piper roz piper negru cuisoare iasomie trandafir tuberoza vetiver cashmeran rasina benzoica Castoreum labdanum lemn de guaiac tamaie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Atelier d'Orient Shanghai Lily by Tom Ford.

Opium
Nu

Atelier d'Orient Shanghai Lily Recenziile parfumurilor

Rose_selavie
Rose_selavie

Shanghai Lily mi se pare una din piesele cele mai iesite din comun din colectia Private Blend. Desi altele se bucura de o mai mare popularitate, incercandu-le si purtandu-le pe majoritatea constat ca acesta are o poveste suficient de captivanta si complexa cat sa ma surprinda mereu cu ceva nou.

Pe Shanghai Lily nu-l poti lesne incadra in nicio categorie olfactiva. Se comporta diferit pe piele in functie de diversi factori parand cateodata un floral decis si amplu, alteori un amestec picant-floral indefinit sau un oriental plin de straturi comprimate care se despaturesc lent, foarte lent... Temperatura si starea de spirit se pare ca-i dicteaza caracterul la fiecare purtare. In plus, ca bonus in cazul meu, este unicul parfum cu crin (desi trebuie mentionat ca efectul de "crin" e construit artificial din acorduri floral-condimentate) pe care chiar il gasesc superb desi nu este definit in totalitate de aceasta nota. Sau poate tocmai de aceea.

Nu este asadar un parfum explicit despre o floare alba, ci unul evaziv si misterios, la fel ca Marlene Dietrich in Shanghai Express - film in care ea poarta chiar numele Shanghai Lily. Se pot face o serie de analogii intre parfum si personajul ei, chiar daca nu ni se specifica nicaieri daca filmul a stat la baza crearii acestui parfum. Mie totusi mi-ar placea sa cred ca e asa fiinca sunt un mare fan al acestui film noir si parfumul mi se pare ca surprinde fidel capriciile si idealurile cinematografice a lui von Sternberg si s-ar putea "mula" perfect pe divina Dietrich in toata splendoarea tineretii, cu miscarile ei atat de naturale in rochii imposibil de glam incarcate cu pene si paiete, purtand un port tigaret lung si dezarmand anturajul cu surasul ei ce tine loc de o mie de cuvinte.

Crinul iluzoric asadar din Shanghai Lily e umbrit de cuisoare si tamaie, note care-i confera accente decadente si exotice. Amestecul e multifatetat avand aspecte smoky-spicy-dark nemarginite, intrepatrunse subtil. Se spune, si dau dreptate, ca parfumul ar avea puncte comune cu NU (cu care imparte aspectele tamaioase) si cu Opium, dar mai ales cu Opium zic eu. Asta e cu atat mai plauzibil cu cat Ford a fost director de creatie cativa ani la YSL in perioada respectiva fiind lansate NU edt si edp plus cateva flankere Opium.

Shanghai Lily este ca un remake alb-negru a lui Opium, insa se simte clar ca Ford nu a intentionat sa cloneze clasicul ci doar sa-l reajusteze in parametrii moderni nelipsindu-l de stralucire si grandoare. Asadar cu toate ca pe de o parte in Shanghai Lily vibreaza ceva din notele oriental-balsamice al marelui clasic, ele se simt aici la un nivel mult mai difuz si omogen. E ca un Opium trecut prin matase.

Singuratatea florii din prima parte, desi nu-i crin in toata firea ci o nota "alba" onctuoasa si piperata e de o frumusete desavarsita. Cu timpul, condimentele opulente, latural florala si tonurile dark balsamice par a fi prinse ca intr-un batic de matase de o tamaie usoara. Parfumul are suplete, respira, nu cade greu, nu e baritonal, drept pentru care e bun si ca parfum de zi, dar eu l-as rezerva pentru seara totusi. E persistent, fara rezerve, erotic, creativ si plin de naturalete. Singura "chimie" din Shanghai Lily e cea dintre ingrediente, la fel ca legaturile acelea spirituale perfecte dintre unii oameni.

Contempland la toate astea e limpede ca astept cu nerabdare sa fie al meu!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tom Ford Atelier d'Orient Shanghai Lily fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tom Ford Atelier d'Orient Shanghai Lily, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Atelier d'Orient Shanghai Lily dupa Tom Ford. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Atelier d'Orient Shanghai Lily de Tom Ford reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Chanel Coco Eau de Parfum Profumi del Forte Versilia Vintage Ambra Mediterranea By Kilian Voulez-Vous Coucher Avec Moi Boucheron Boucheron Ormonde Jayne Frangipani Guerlain Shalimar Puredistance Opardu Chanel Allure Sensuelle LM Parfums Ultimate Seduction Jul et Mad Paris Néa Amouage Amouage Lyric Woman Etro Vicolo Fiori Eau De Parfum Comme des Garcons Daphne Isabey Isabey Gardenia Amouage Memoir Woman Byredo Bal d'Afrique Caron Parfum Sacre Naomi Goodsir Cuir Velours Frederic Malle Portrait of a Lady Robert Piguet Rose Perfection