Designeri » T-Z » Oriental Floral « Grupuri

Black Orchid Tom Ford de dama

cacao
Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini Black Orchid Tom Ford de dama Imagini

Black Orchid de Tom Ford este un parfum Oriental Floral de dama. Black Orchid a fost lansat in 2006. Creatorul acestui parfum este Givaudan. Notele de varf sunt iasomie, gardenie, ylang-ylang, bergamot, lamaie de Amalfi, mandarina, coacaze negre si trufe; notele de mijloc sunt condimente, note fructate, lotus, orhidee, gardenie, iasomie si ylang-ylang; Notele de baza sunt vetiver, lemn de santal, paciuli, ambra, tamaie, vanilie, ciocolata mexicana si mosc alb.

iasomie gardenie ylang-ylang bergamot lamaie de Amalfi mandarina coacaze negre trufe

condimente note fructate lotus orhidee gardenie iasomie ylang-ylang

vetiver lemn de santal paciuli ambra tamaie vanilie ciocolata mexicana mosc alb

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Black Orchid by Tom Ford.

Collection Extraordinaire Precious Oud
La Yuqawam Femme
Maremma
Sunrise
Velvet Orchid

Black Orchid Recenziile parfumurilor

Maria25
Maria25

Un parfum plin,opulent ,sofisticat care nu este pe placul oricui!este inconfundabil !

adriana75
adriana75

Black Orchid e un parfum cu personalitate,pentru o femeie adevarata.nu se potriveste unei pitipoance,unei fetiscane sau unei adolescente.Un parfum greu care te invaluie mai mult de 12 ore.Trebuie sa stii sa-l porti,nu merge asa..oricui.Perfect pentru femeia matura,echilibrata si sofisticata.Nu se potriveste majoritatii femeilor cu pretentii de dive dar cu mainile pline de sacose,impopotonate cu gablonturi si incaltate in imitatii.

iulianada
iulianada

Il folosesc pe post de odorizant de camera si miroase foarte bine. In viata de zi cu zi, l-as purta poate peste vreo 30 de ani. Parfumul persista destul de mult si cam lași o dâră de miros in urma ta.

Dana Maria
Dana Maria

Cateva ore nu il pot suporta pe piele, mi se pare gretos, ca un parfum pentru un barbat in varsta. E greoi, intepator, fara nicio nuanta. Nu disting nicio nota.
Insa finalul e delicat, rafinat. Pacat ca doar baza imi place.

Mauerbluemchen
Mauerbluemchen

Wow nu pot sa cred, ce bine miroase pe pielea mea acest parfum pe care l-am tot ocolit pt ca pe blotter nu imi spunea nimic. E intunecat seducator ispititor e aroma ce poate descrie un dans pasional. Prezinta o nota mai masculina pe care o ador si care este similara cu cea de la Givenchy Gentleman insa aici nota este mai ascutita de must usor fementat delicat afumata si lemnoasa, prafoasa. Un deliciu olfactiv. Prea putin simt nota de trufe pe pielea mea. Am vazut ca in comentarii s-a adus Angel in discutie insa mie nu imi aminteste deloc de Angel. Da, este un parfum incadrabil la catergoria gurmand insa mai degraba datorita asemanarii cu mustul si strugurii.
E greu de descris atat de complex imi pare. Nu este un parfum adresat femeilor timide retrase, ci celor cu functie inalta sau care au sarm eleganta pasiune si siguranta de sine. Este un parfum cu personalitate puternica.
Ma surprinde sa aflu ca multa lume il poarta si ca ar fi "fumat" intrucat nu imi amintesc sa-l fi simtit la altcineva sau poate ca este acel tip de parfum cameleon. Oricum este o opera de arta, destul de costisitoare insa felul in care se comporta pe pielea mea ma determina sa-l pun undeva sus pe lista de parfumuri dorite.

Ivan Caragia
Ivan Caragia

Un miros deosebit, cu un exces de personalitate care m'a fascinat din prima..dar care a ajuns sa fie extra-folosit. Am renuntat la ideea de a mi-l procura din acest considerent :(
Este unul din acele parfumuri trend-setter si foarte la moda pe care oamenii si'l cumpara fara sa fie neaparat 'in tema' ..doar pentru ca miroase 'scump' pe ei.
Cumva..prea popular pentru a mi-l mai dori

alex naser

Hai k akm au innebunit toti si toate cu Tom Ford, in special cu Black Orchid. Inainte nici nu stiau macar de numele lui. Nu mi place sa ma exprim vulgar, dar a fost de ajuns sa l poarte cateva pipitze si cativa baieti mai.." emancipati" si vaai ce mult ne place tuturor akm. Chiar e un parfum f bun, dar knd vad nebunia asta, mi se ia. Akm ce intamplare, la toti ne place Tom Ford. K e femeie, k e barbat, toata lumea e cu Black Orchid. Parfumul e frumos, neobișnuit, aparte si akm multe din celelalte brand uri merg pe linia asta: man in black, valentino uomo..astea mi vin in minte akm. Daca dadeai cuiva un.miros k asta in perioada " aqua di gio" sau " davidoff cool water" , stramba din nas. Hai k s rea.

Stiletto
Stiletto

Black Orchid reprezinta artileria mea grea ce-mi acopaniaza tinutele de seara! Nu ca Black Orchid ar avea nevoie de o rochie pentru a intoarce capete insa este sobru, dulce, intunecat si opulent. In ceea ce ma priveste, tamaia si vanilia sunt la putere urmate de ciocolata neagra si paciuli.

Eu nu disting prea multe asemenari intre Black Orchid si Angel. Cel putin in ceea ce priveste chimia pielii mele. Da, sunt ambele infuzate cu doze generoase de paciuli, ciocolata si vanilie insa aici aceste note sunt profunde, adanci si naucitoare. Angel este efervescent si sclipitor pe cand Black Orchid este pus la punct, elegant si echilibrat insa incarcat de foarte multa sexualitate. Nu-l poti uita odata ce l-ai intalnit si nu-ti poti lua gandul de la el.

KatalynStephan
KatalynStephan

Parfum unisex...merge purtat si de barbati,iarna ,in preajma Craciunului.

Addict
Addict

Pe mine m-au speriat recenziile citite,ceea ce m-a determinat să îl ocolesc mai mult de un an.
Recunosc că am făcut o mare greșeală :m-am îndrăgostit de el "de la prima strigare"! Nu mi se pare deloc un parfum greu,se mulează extraordinar pe pielea mea...pur si simplu stă acolo și-mi spune că acela este locul său.
Da,este dens,ușor întunecat.Dar nu este aspru,este catifelat.Nu este dulce(gen "Angel","Flowerbomb","Silver Rain").Are o ciocolată amăruie condimentată și puțin vanilată care îi dă o savoare deosebită (în tandem fiind cu paciuli-ul și vetiverul)...dar aceasta nu-i oferă dulceața întalnită în parfumurile mai sus-menționate!
Și-mi place debutul,acesta m-a subjugat...restul vine de la sine.
Va fi al meu cat de curand!!!

cristina
cristina

Nu a fost dragoste la prima vedere(mirosire). Chiar m-a speriat putin, un nerusinat si un decadent care a incercat sa ma domine si sa ma subjuge in mod ilegal. M-am indragostit a doua oara, dar acum il domin eu pe el!E greu de descris ,dar ciocolata si trufele sunt afrodisiace, nu e asa?

Dupa multi ani in care am "uitat" ca exista socotind ca este un parfum care nu mi se potriveste, azi l-am retestat pentru ca in timpul cat a trecut de cand m-a speriat opulenta lui, am fost foarte silitoare si m-am apropiat de parfumuri grele. Acum acestea au devenit a doua mea natura. Viata ar fi tare searbada fara un parfum dens si patimas.

Ce sa spun? Black Orchid m-a intampinat cu acelasi inceput tenebros care m-a indepartat si mai demult, devina fiind trufele. Eu le simt direct in deschidere. Apoi imediat apare paciuli din belsug, prima parte a povestii lui fiind extrem de potenta si chiar unisex.

Abia mai tarziu se domoleste oarecum si prinde un accent mai dulce, parca spune "te dezmierd acum, tu care ai trecut prin foc sa ajungi aici...", si pentru partea asta savuroasa de cacao usor amaruie combinata cu vanilie merita sa treci prin toate chinurile iadului.

Este un parfum riscant, greu de dus, dar care poate fi fatal de frumos daca e purtat de femeia potrivita lui. Eu inca exersez sa devin.

Romi
Romi

Un parfum de care m-am indragostit. Dupa ce am folosit ani de zile Alien... Am gasit in sfarsit un parfum care sa ma multumeasca din punct de vedere al persistentei. Este sofisticat si te face sa te simti special. Un parfum care imbraca.

adamescuandra
adamescuandra

Are un aer vintage la inceput apoi se transforma intru-un parfum dulce se simte foarte bine ciocolata il ador isi merita banii cu siguranta

petra
petra

Cand l-am testat,nu m-a cucerit. Dupa vreo doua,trei ore ...a explodat. M am indragostit iremediabil de el. Nu am avut rabdare pana a doua zi cand mergeam sa l cumpar. Intr-adevar, este un parfum extrem de versatil. Si eu iubeam Angel -ul dar m am plictisit de ingredientele lui gurmande( o fi vreo frustare de la vesnica mea dieta....ca nu mai mananc dulciuri deloc).
Acest parfum si a castigat locul in inima mea.

Nadia
Nadia

Citind descrierea Flaviucăi, il vreauuu!!!

flaviuca
flaviuca

Parfumul ăsta mie îmi pare transpus în muzică drept o creaţie a lui Wagner. Un miros dens, opulent, masculin şi încărcat precum o cameră ticsită cu tablouri, vase, ţesături, cărţi. Pe pielea mea se simt foarte bine trufele ce dau un iz de pământ, de pădure, apoi ciocolata care este una foarte dulce şi vanilată (prietenului meu îi place să spună că miros a Poiana cu lapte), un uşor iz de flori dulci (orhideea, poate?)şi bineînţeles etapa smokey a binecunoscutului patchulli.
Nu este un parfum gourmand ca şi Angel de exemplu. Are partea lui de ingrediente "comestibile", însă sunt aşa de bine legate una de alta încât mirosul devine versatil şi cade de la minut la altul în mai multe categorii olfactive. Despre longevitate şi siaj nici nu mai trebuie să pomenesc. Impecabile prezentarea şi comercializarea iar mica sticluţă este o adevărată bijuterie modernistă cu tentă de Art Nouveau.
Nota 10 plus/10.

alex naser

my love..acum il poarta si femeile si barbatii

Acest parfum imi pare din start destul de masculin si dulce. Il compar ca si gen cu Angel Eau de Parfum. Totusi, din punctul meu de vadere acela e mai usor de purtat. Acesta e aspru, dens, puternic.Este putin cam dulce pentru gustul meu, dar se vede ca e un parfum neobisnuit si foarte puternic!
Nota mea: 9/10

Macys.com
Tom Ford Black Orchid Eau de Parfum Spray, 3.4 oz
Tom Ford Black Orchid Eau de Parfum Spray, 3.4 oz
Eau De Parfum 0.2oz
TOM FORD BLACK ORCHID Eau de Parfum Touch Point 0.2 oz Eau de Parfum Touch Point
Eau De Toilette 1oz
TOM FORD Black Orchid Eau de Toilette 3.4 oz Eau de Toilette Spray
TOM FORD Black Orchid Eau de Toilette 3.4 oz Eau de Toilette Spray
TOM FORD BLACK ORCHID 3.4 oz Eau de Parfum Spray
TOM FORD BLACK ORCHID 3.4 oz Eau de Parfum Spray

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Tom Ford Black Orchid fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Tom Ford Black Orchid, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Black Orchid dupa Tom Ford. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Black Orchid de Tom Ford reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Robert Piguet Fracas Christian Dior Dior Addict Tom Ford Tobacco Vanille Boucheron Boucheron Yves Saint Laurent Cinema Lorenzo Villoresi Teint de Neige Givenchy Ange ou Demon Kenzo Kenzo Jungle L'Elephant Guerlain L'Instant Magic Lancome La Vie Est Belle Christian Dior Hypnotic Poison Serge Lutens Chergui Chanel Allure eau de parfum Chloe Love Eau Intense Christian Dior Midnight Poison Juliette Has A Gun Lady Vengeance Thierry Mugler Alien Calvin Klein Euphoria Jimmy Choo Jimmy Choo Christian Dior Dune