Designeri » T-Z » Pielarie « Grupuri

Valentina Oud Assoluto Valentino de dama

Valentina Oud Assoluto Valentino de dama

oud

Valentina Oud Assoluto de Valentino este un parfum Pielarie de dama. Valentina Oud Assoluto a fost lansat in 2013. Creatorul acestui parfum este Olivier Cresp. Notele de varf sunt floare de portocal si cardamom; notele de mijloc sunt Lemn de Agar(Oud), trabdafir bulgaresc si pielarie; Notele de baza sunt sofran, vanilie si note lemnoase.

floare de portocal cardamom

Lemn de Agar(Oud) trabdafir bulgaresc pielarie

sofran vanilie note lemnoase

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Valentina Oud Assoluto by Valentino.

David Yurman Limited Edition

Valentina Oud Assoluto Recenziile parfumurilor

Valentina Oud Assoluto este cu adevarat o surpriza pentru mine. Miroase a parfum de nisha, creeat in tendintele momentului: adica cu oud.
L-am testat blind si primul instinct imi spunea ca are oud. Imediat insa am simtit o doza maaaare de pielarie, care a preluat controlul pe pielea mea, si astfel am renuntat la ideea ca ar avea oud... pielaria acoperea totul. Pe langa ea simteam trandafir, un strop de sofran picant si vanilie, fiindca parfumul se indulcea destul de mult pe parcurs. Abia dupa ore bune, nota de oud si-a refacut aparitia si am fost sigura ca parfumul il contine. Dar este un oud extrem de fin, fara izul medicinal cu care ne obisnuieste Montale.
Il vad ca pe un parfum potrivit sezoanelor reci, un parfum bine facut, cu ingrediente de calitate (fata de editiile initiale, care imi pareau foarte slabute..). este deci un parfum bun pentru iubitorii oudului si pielariei si este dulce, aproape gurmand, zemos-cremos cumva, bogat. Imi place!
Siaj si persistenta bune. Evaluare: 8,5/10

Addict
Addict

Achiziționarea acestui parfum este un exemplu de "nebunie parfumistică modernă",dat fiind faptul că acum un an habar n-aveam ce înseamnă "oud".Ulterior am testat parfumuri în care această notă este mai naturală sau mai puțin,mai prezentă sau mai puțin,dar niciodată n-am fost tentată să cumpăr vreunul...pană acum.
Parfumul se spune că ar fi pentru începători...și cam așa ar fi,comparativ cu ce mai știu eu,dar ...
Dar,purtandu-l,mă simt de pe altă planetă : alien skin ! (Unde sunt floralele mele în "mijlocul" cărora mă simt precum peștele în apă?)

Revenind la parfum : "Oud Assoluto" este centrat pe două note de bază :oud și trandafir.Celelalte note le îmbracă pe acestea două,conturand un parfum distinct,care nu aduce nimic nou în această categorie,dar care poate fi chiar plăcut pentru nasurile antrenate...
Nota de oud apare de la început și străbate parfumul pe tot parcursul său,cu o persistență care mă scoate din minți.
Trandafirul este relativ ușor ca notă,dar reușește să stea permanent în spatele notei "primadonă".
Pielăria...o percep extrem de vag,cred că din cauza oud-ului ; probabil că nici nu este prea intensă.
Treptat,parfumul se așează foarte frumos pe piele,atunci când oud-ul se calmează și când apar notele de final,din care eu percep mai bine vanilia (discretă) .
Este un parfum foarte longeviv (peste 7 ore pe piele) ,cu un siaj moderat spre greu.După cele 7 ore de stat pe tegument,îl simt ca pe o catifea ușoară și elegantă...probabil ca să-mi mulțumească că am îndurat atatea pentru el!
Concluzia : este un parfum care nu mă caracterizează absolut deloc și trebuie să-mi fie un semnal de alarmă! Nu știu cat îl voi purta...dar...merge su-per bine dacă îl "acopăr" cu un "strat" generos de N.R.-"For Her"!

Polina
Polina

Parfumul Valentino Valenina Oud Assoluto suna promitator! Flaconul este foarte frumos si elegant, emana calitate, eleganta, feminitate si lux. Din note pare a fi un parfum puternic, dens, potrivit anotimpurilor reci.

Valentina Oud Assoluto by Valentino 4.25 out of 5 based on 5 ratings and 3 user reviews

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Valentino Valentina Oud Assoluto fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Valentino Valentina Oud Assoluto, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Valentina Oud Assoluto dupa Valentino. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Valentina Oud Assoluto de Valentino reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Christian Dior Hypnotic Poison Eau de Parfum Xerjoff More Than Words Montale Sweet Oriental Dream Giorgio Armani Armani Prive Cologne Spray Cuir Amethyste Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Giorgio Armani Sensi Hermes L’Ambre des Merveilles Agent Provocateur Agent Provocateur Cartier Baiser Vole Juliette Has A Gun Lady Vengeance Narciso Rodriguez Amber Musc Historiae Violette Imperiale Serge Lutens Tubereuse Criminelle Rance 1795 Pauline Lalique Fruits du Mouvement Christian Dior Poison Penhaligon`s Violetta Penhaligon`s LP No:9 Guerlain Cruel Gardenia Arrogance Arrogance Poudre Pour Femme