Designeri » T-Z » Chypre Floral « Grupuri

Boudoir Vivienne Westwood de dama

Boudoir Vivienne Westwood de dama

Boudoir Vivienne Westwood de dama Imagini Boudoir Vivienne Westwood de dama Imagini Boudoir Vivienne Westwood de dama Imagini Boudoir Vivienne Westwood de dama Imagini

Boudoir de Vivienne Westwood este un parfum Chypre Floral de dama. Boudoir a fost lansat in 1998. Creatorul acestui parfum este Martin Gras. Notele de varf sunt aldehide, floare de portocal, galbenele, zambila si bergamot; notele de mijloc sunt coriandru, garoafa, radacina de stanjenel, iasomie, trandafir, cardamom si narcisa; Notele de baza sunt lemn de santal, paciuli, scortisoara, vanilie si.

aldehide floare de portocal galbenele zambila bergamot

coriandru garoafa radacina de stanjenel iasomie trandafir cardamom narcisa

lemn de santal paciuli scortisoara vanilie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Boudoir by Vivienne Westwood.

24 Faubourg
Nebras

Boudoir Recenziile parfumurilor

sigrid
sigrid

Boudoir sau un tatuaj, mi-e totuna. Starnesc cu el aceleasi reactii, in functie de setarea privitorului : sexos sau de prost gust. Nici eu nu am o decizie definitiva in ceea ce-l priveste.
Vizual, il compar cu scena interogatoriului din Basic Instinct. Puritanii intorc capul cand actrita isi incruciseaza picioarele dar in ultima secunda nu se pot abtine sa nu se uite. Iar eu nu ma pot abtine sa nu ma gandesc ca e singura imprejurare in care se bucura ca Sharon nu e nevasta lor( pentru ca, nu-i asa, nu e chiar scena preferata in care ai vrea s-o vezi pe nevasta-ta jucand) .
Am gasit in Boudoir cele mai nonconformiste aldehide ever , impreunate cu o garoafa picanta ca un sarut muscat( ce cliseu !) si cu un paciuli care spulbera orice prezumtie de buna cuviinta. Zambila si narcisa, aceste fete cuminti ale notelor florale, uita de partea lor virginala si se contopesc fara urma de rusine si fara sa le pese ca teoretic erau considerate etalon de gingasie.
Nici restul notelor nu ar putea candida la “ The Blushing Bride” ! Vin despletite si despuiate de orice decenta,fapt care le face de nerecunoscut . Iasomia, vanilia, floarea de portocal nu mai sunt nici ele ce-au fost odata, de parca tin neaparat sa arate ca si ele pot sa joace hard!
Cand floral, cand condimentat -picant ,Boudoir nu miroase a ceva distinct , miroase doar cald, innebunitor , starnind pofta! Sau teama sau greata..pentru ca uneori parca e totusi prea mult, oricat de deschis ai fi la noi experiente ..olfactive!
E visceral, launtric, down there...
Pe creatorul lui Boudoir, Martin Gras, il consider The Maker. N-o fi tocmai usor sa faci un parfum jemanfichist , de o promiscuitate studiata , ce-si permite a avea drept motto : “love me or hate me, both are in my favor. “

muneca_brava
muneca_brava

Un parfum retro reinventat,asa pare Budoir pt mine,dupa cateva ore nu se modifica ff mult fata de inceput, dar nu e nu pentru oricine.Eu nu ma pot obisnui cu acest parfum, nu ma reprezinta deloc, nu imi place, il vad purtat pe o femeie trecuta de 40 de ani dar cu o personalitate ff puternica, fara inhibitii.

lily13ana
lily13ana

L-am testat dintr-o mostra de la aoro si imediat ce l-am mirosit mi-a adus aminte de ceva ce mai avusesem. Initial mi s-a parut cam sapunos din cauza aldehidelor care dispar in doar cateva minute lasand pe piele ceva asemanator cu Organza (poate au gresit parfumul, dar pe eticheta scrie Boudoir), varianta actuala, putin floral, usor pudrat. Ulterior apare un miros de fum, ceva condimente. Asa ramane mirosul in continuare, de la distanta, insa adulmecandu-l direct de pe piele, se simte in continuare o combinatie de flori, sapunoasa.
Este foarte puternic, are un siaj frumos, imi place mai mult cum se simte aroma lui in aer, condimentata, dulceaga(un dulce floral, nicidecum gurmand) si afumata.
Imi pare ca aduce si cu mirosul de piele data cu lotiune de plaja si incinsa de soare.

Timp de o saptamana buna am avut acest parfum in custodie imprumutat de la o prietena impatimita a esentelor tari pentru a vedea cum ma impac cu el. L-am mirosit din flacon, i-am admirat formele sticlei - apropos, culoarea lichidului e instabila, daca nou il iei asa roz in timp devine un maroniu ciudat, dar mirosul ramane neschimbat, l-am pus pe piele si in casa si cand ieseam….ce mai, o saptamana ne-am iubit intens, a fost o idila scurta si concisa care mi-a dat ocazia sa-mi clarific pentru totdeauna parerea despre el.

Nu i-am simtit apoi lipsa ca sa mi-l doresc in continuare. Il plac ca idee, e un parfum extrem de creativ si cu foarte multa personalitate care pentru mine cel putin intra in super-discutata categorie a celor cu miros de make-up. Doar ca Boudoir e undeva in capatul listei ca exemplu de too much, avand o inclinare periculoasa catre vulgar. Insa il salveaza dozajul si stilul cu care il porti, daca-l asociezi unei tinute sfidatoare cu tocuri cui de 12 si fusta microscopica nu te mira de reactiile venite din partea celor din jur. Eu nu mai stiu cum l-am purtat si la ce, dar oricum n-am exemplele de mai sus in garderoba.

Miroase a boudoir intr-adevar, dar nu de printesa cu bucle aurii care ciripeste vesela din zori pana in seara aranjand frezii in glastra, ci a dormitor gol acum, dar care a vazut multe obscenitati. Aerul e statut, incarcat, florile din vaza sunt cam trecute, iar scrumierea sta negolita de 3 zile. Draperiile grele si pline de praf si miasme acopera dintotdeauna ferestrele ce dau catre o curte comuna unde la fiecare etaj se deruleaza vieti diferite. Parfumul e un amalgam de melancolie, frumusete usor ofilita, sex si singuratate.

IuliaZsa
IuliaZsa

O creatie foarte interesanta care are in centru femeia sau mai bine zis acea parte dezinvolta a unei femei care o face sexy. Boudoir este un parfum nonconformist si "nerusinat", un parfum de Bad Girl, care pe unde trece face ravagii.
Inceputul parfumului are un aer usor retro, cu un miros floral-ascutit din cauza aldehidelor, nu pot sa zic ca sunt aldehide blande, dar nici nu sunt puternice. In partea de mijloc parfumul devine pudrat floral, unde vedeta este o garoafa pudrata care treptat devine cremosa. Ultima faza de evolutie este cea mai "pacatoasa" aici mirosul este cremos, parfumul are miros de piele de femeie ,care traspira, dar nu este o transpiratie urat mirositoare ci una sexy si atragatoare, acest miros este dat de vanilie si lemn de santal, peste mirosul cremos se asterne un miros de tutun, dar nu este un tutun nobil si fin ci unul care aminteste de acea tigara modesta fumata in cuplu.

alex naser
alex naser

Imi place. Mi se pare deosebit. Pare mai degraba un parfum de nisa. L-am mirosit primaoara pe o prietenacu multi ani in urma. M -a izbit mirosul de tutun. Mi s a parut ceva aparte, peste mainstream. Sper sa mi l pot cumpara din nou :) N am incercat si celelalte flankers. ..mon boudoir...jouy, dar am incercat naughty alice si mi s a parut dragut, vesel:)) . La Boudoir mi s a parut f intens si mirisul de galbenele.

laura24
laura24

Cautam un astfel de parfum de ani de zile.Pentru mine este un parfum complet.Imi place nespus mirosul de garoafa si combinatia de aici cu florile de tutun ma da gata.Nu imi dau seama ce anume da parfumului prospetime...bergamota sau zambila,dar nici nu conteaza prea mult.E superb si am sa il port tot timpul.
Elegant,ireal ,surprinzator..am gasit parfumul perfect pentru mine.
Persistenta foarte buna si siaj la fel,dar repet nu conteaza aceste amanunte .....porti un parfum pentru tine nu pentru ca altii sa il remarce.
Nota 10/10

Yoshimi
Yoshimi

Budoir mi se pare unul dintre cele mai interesante si mai complexe parfumuri din colectia mea. Un amestec de garoafa, vanilie, tutun si baby powder..un miros unic, foarte cald, aproape fierbinte, senzual, cu o usoara tenta retro. Review-urile negative ma surprind caci nu-l asociez deloc cu un miros murdar sau de transpiratie. Eu il ador. Siaj si persistenta peste medie.

Sonia Raicu
Sonia Raicu

Un parfum retro-aldehidic. Imi place, pt ca iubesc Dune de la Dior si gasesc in acest gen de aldehide un aer rasat caruia nu pot sa ii rezist. Miroase foarte intens, aduce si cu JPG din pricina florii de portocal si cu Chanel no 5 prin latura aldehidica. Un parfum retro, luxos, cu o latura kinky, sugerand bine numele de Boudoir, doar ca nu este boudoir de domnisoara, ci de cocota balzaciana care a pornit din culisele teatrului de provincie si si-a croit cararea pana la Comedia Franceza de la Paris. E atat de asumat lasciv si indoielnic incat devine de clasa. Intr-adevar sugereaza cumva ideea de miros de piele transpirata. Cred ca asa miroseau pe vremea Sarei Bernard dansaotarele din corpul de balet, cand ieseau din scena, pudrate greu, parfumate si cu pielea acoperita de sudoare dupa efort. Polarizant insa foarte bine facut. In linii mari eu simt floare de portocal, pudra, mosc si tutun. Miros dens, de substanta, care impregneaza greu aerul din jurul purtatoarei. Pentru iarna, frig, blanuri, opulenta si atitudine asumata. A fost un blind buy dar il voi purta, imi place, desi nu va sfatuiesc sa ma imitati in a-l cumpara netestat, este f posibil ca multe persoane sa il gaseasca chiar gretos, insuportabil.

EDIT- dupa trei zile de purtare ne-am despartit definitiv. Miroase prea tare a transpiratie. De fapt, are mirosul ciorapilor de dama nadusiti,intr-o zi foarte calda. E interesant, nu zic nu, dar ca experiment. Eu stiu ca am incercat si am avut toata bunavointa din lume.

Boudoir este un parfum extrem de interesant, inventiv, situat mult peste creatiile mainstream actuale, ce promite redarea unei sali de cabaret, imbacsite de tutun, cu miros de corp uman, poate usor transpirat si miros parfum de cea mai buna calitate, purtat de dansatoare. Mie mai degraba asta imi sugereaza, decat mirosul de make-up. Desigur, miroase si pudrat, insa mirosul de tutun este destul de proeminent. Parfumul are si ceva dulceata, insa discreta, dar si un strop de aldehide, care-l fac si mai interesant.
Parfumul are inventivitatea unei creatii de nisa si probabil destul de putina lume il intelege si il poate purta cu nonsalanta. Mie imi place mult! Siaj si persistenta bune. Nota mea: 9/10

miha.vld
miha.vld

Tobacco blossom oare insemna flori de regina-noptii?Am vazut ca asa se mai numeste,chiar si denumirea in latina este nicotiana sylvestris.Pentru ca daca e asa..abia astept sa mi-l cumpar!!

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Vivienne Westwood Boudoir fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Vivienne Westwood Boudoir, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Boudoir dupa Vivienne Westwood. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Boudoir de Vivienne Westwood reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tom Ford Black Orchid Chanel Coco Eau de Parfum Lorenzo Villoresi Teint de Neige Guerlain Insolence Robert Piguet Fracas Givenchy Pi Guerlain L'Instant Magic Bottega Veneta Bottega Veneta Christian Dior Dior Addict Christian Dior Hypnotic Poison Guerlain La Petite Robe Noir Yves Saint Laurent Cinema Boucheron Boucheron Juliette Has A Gun Vengeance Extreme Christian Dior Dune Chanel Coco Noir Thierry Mugler Alien Montale Sweet Oriental Dream Frederic Malle Portrait of a Lady By Kilian Back to Black