Designeri » T-Z » Floral Aldehidic « Grupuri

Je Reviens Worth de dama

Je Reviens Worth de dama

aldehide
Je Reviens Worth de dama Imagini Je Reviens Worth de dama Imagini Je Reviens Worth de dama Imagini Je Reviens Worth de dama Imagini Je Reviens Worth de dama Imagini Je Reviens Worth de dama Imagini

Je Reviens de Worth este un parfum Floral Aldehidic de dama. Je Reviens a fost lansat in 1932. Creatorul acestui parfum este Maurice Blanchet. Notele de varf sunt aldehide, floare de portocal, iasomie, ylang-ylang, bergamot si lamaie; notele de mijloc sunt narcisa, liliac, radacina de stanjenel, zambila, cuisoare, ylang-ylang si trandafir; Notele de baza sunt lemn de santal, boabe de tonka, ambra, mosc, violeta, lichen, vetiver si tamaie.

aldehide floare de portocal iasomie ylang-ylang bergamot lamaie

narcisa liliac radacina de stanjenel zambila cuisoare ylang-ylang trandafir

lemn de santal boabe de tonka ambra mosc violeta lichen vetiver tamaie

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Je Reviens by Worth.

Je Reviens Recenziile parfumurilor

muneca_brava
muneca_brava

Simt doar ceva chimic ce reda identic mirosul păpușilor barby, mai precis mirosul acela deranjant al parului papusilor, care era vopsit roz, negru, galben.Suna ciudat dar imediat cum am aplicat pe piele fix mirosul acela plasticat mi-a venit in minte, l-am reaplicat dupa o ora..idem..dar eu am varianta reformulata..asa ca se subintelege..Sunt curioasa cum mirosea varianta originala caci numai recenzii bune are.

elenas
elenas

Este un parfum fin, de doamna eleganta!Mi-l doresc foarte mult dar nu stiu cum sa-l achizitionez.
Imi place, ma face sa ma simt aparte.
Este un parfum aceeptabil ca si pret(din expunerea pe net)

Un aldehidic chimic, cu miros de old-lady, cu ingrediente multe amestecate, rezultand un parfum dezastruos, fiindca nu e rafinat. Mai cunosc parfumuri ale anilor 70-80 cu aldehide, insa ele au un alt rafinament (vezi Chanel 5, cu care acesta de fata seamana). Oricum mie parfumurile acelor ani imi par ca seamana toate ca miros... Siaj si persistenta moderate. Evaluare: 3/10

hiacint
hiacint

Recenzie pentru parfum extract: superabstract şi tenace, Je reviens nu pare (doar) o frumuseţe din alte timpuri, ci. în mod ironic, descrie lumea noastră: tot mai non-contact, tot mai tehnică, într-o perfecţionare continuă (a corpului, a minţii), în acelaşi timp sclava hedonismului. Dar am un bias, mereu mi-a plăcut, în toate variantele pe care le-am găsit, tocmai pentru că e traducerea în parfum a filosofiei. Filozofării :)

andrasb
andrasb

Mama l-a avut in anii 80, aveam o amintire placuta despre el, asa ca, atunci cand am vazut intr-o farmacie un deodorant spray miniatura la un pret foarte mic (si totusi original), l-am cumparat doar pentru a-mi reaminti mirosul. Evident ca e un palid suvenir, mai ales ca e si sub forma de deodorant, insa e surprinzator de suportabil (probabil tot din aceasta cauza). Il mai folosesc ca parfum de camera/baie.

Sonia Raicu
Sonia Raicu

L-am avut, l-am purtat, l-am iubit!

Un stanjenel cu aldehide clasice, un miros interesant si intelectual, potrivit pentru tinute mai sobre si mai cu staif. Se gaseste inca in unele farmacii Catena, exista si deo din gama, insa din pacate nu au testere disponibile. Nu gasesc vreo asemanare cu Chanel No 5, nasul meu nu simte nimic in acest sens. Nu este la fel de complex, este mai interiorizat, mai tineresc si aldehidele din el nu sunt asa de evidente. Deigur, nu cred ca va placea amatorilor de parfumuri moderne, nu este deloc dulce, miroase artificial, in sensul de sintetizat, construit. Per total ramane o optiue pentru iubitoarele de vintage si retro parfumuri , cred ca merge si unisex. Lasa impresia de serios, de ceva legat de carti, biblioteci, invatamant, scris-citit. Cel mai mult in el imi place aerul de nostalgie al notei ciudate de stanjenel albastru.
Un parfum in care florile delicate de primavara- narcisa, stanjenel, zambila se combina cu aldehidele generand un buchet nostalgic. L-am avut in varianta eau de toilette, identic cu cel din poza.

monafro
monafro

O, doamne, cât am iubit acest parfum, prin anii 80-90! Mă făcea să mă simt ca o ducesă, rafinată, puternică și romantică în același timp...Nu l-am mai purtat de mult, nu știu dacă a fost reformulat...prefer să îl păstrez în amintire așa cum era pentru mine: o esență nobilă și mistică...

Mi l-am dorit datorita faimei lui de odinioara si avantajului de a fi un clasic foarte ieftin, amanunt care m-a intrigat si m-am gandit ca nu pierd nimic riscand o achizitie. Am fost curioasa, dar m-am lecuit repede. Este, cred, cel mai nefericit blind buy din viata mea. Je Reviens miroase foarte ciudat pe mine, din start simt un miros de aldehide care ma strang de gat cu gheare ascutite. Dar nu neaparat aldehidele ma distrug ci un amestec inecacios de citrice ascutite si fara finete, zambile si muschi de stejar, ce produc o combinatie letala, grea si foarte prafoasa. Lovitura de gratie o primesc cand apare un ton lemnos si uscat, parca de scrin vechi mancat de cari si plin de paienjenis. In tot acest timp aldehidele nu-mi dau drumul sa respir, eliberand lent otrava. Parfumul a trecut prin multe reformulari in final ajungand o epava, cel pe care il am (din motive inexplicabile il pastrez ca pe o curiozitate, un fel de monstru in formol) este o varianta mai recenta intr-un flacon cel putin la fel de hidos precum lichidul dinauntru.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Worth Je Reviens fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Worth Je Reviens, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Je Reviens dupa Worth. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Je Reviens de Worth reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Cartier La Panthere Yves Saint Laurent Elle Chanel Allure Sensuelle Yves Saint Laurent Yvresse (Champagne) Guerlain Shalimar Parfum Initial Guerlain Shalimar Ode a la Vanille Sur la Route du Mexique Chanel Les Exclusifs de Chanel No 22 Jean Paul Gaultier Classique Eau de Parfum Christian Dior Miss Dior Cherie Calvin Klein Obsession Gucci Gucci by Gucci Eau de Parfum Christian Dior Dolce Vita La Perla Parfum Prive Worth Courtesan Roberto Cavalli Roberto Cavalli Oro Dita Von Teese Erotique Gianfranco Ferre Essence d’eau Gucci Gucci by Gucci Eau de Toilette Chanel Chanel N°5 Balenciaga Le Dix Perfume