Designeri » T-Z » Oriental Lemnos « Grupuri

Bouquet Ideale Xerjoff de dama

Bouquet Ideale Xerjoff de dama

Bouquet Ideale de Xerjoff este un parfum Oriental Lemnos de dama. Bouquet Ideale a fost lansat in 2010. Creatorul acestui parfum este Jacques Flori. Notele de varf sunt nucsoara si scortisoara; notele de mijloc sunt lemn de santal, lemn de guaiac, cedru de Virginia si papirus; Notele de baza sunt mosc, laudanum frantuzesc, vanilie, cumarina si floare de tabac.

nucsoara scortisoara

lemn de santal lemn de guaiac cedru de Virginia papirus

mosc laudanum frantuzesc vanilie cumarina floare de tabac

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Bouquet Ideale by Xerjoff.

Passion de l’Amour
Hot Couture Collection No.1

Bouquet Ideale Recenziile parfumurilor

maril
maril

L-am purtat o perioada de timp pana sa ma incumet sa scriu ceva despre el. Si asta nu pentru ca am oscilat in sentimentele pe care le-a starnit in mine ci pentru ca este nesatisfacator la capitolul siaj si persistenta. Daca ar fi fost vorba despre orice alt parfum nu m-ar fi deranjat atat de tare, dar acesta este atat de frumos, dar atat de frumos ca iti doresti sa nu se mai termine.
Incepe sublim, o mana de condimente bine amestecate intre ele, intr-un pahar cu sirop de vanilie. Este mirosul din soukurile de condimente dintr-o tara araba, un miros desavarsit, de care nu ma satur niciodata, indulcit de vanilie. Pe langa nucsoara, scortisoara, santal si vanilie eu simt si piper si cardamon.
Este un parfum cald, extrem de senzual, este parfumul femeii orientale, cu par negru, lung, cu ochi migdalati de culoarea alunei coapte, cu un zambet misterios, femeia celor 1001 de nopti.
Si totusi, este atat de nesatisfacator, persistenta lui este mica spre medie, maxim doua ore dureaza. Cand sa te bucuri mai mult de el, te trezesti ca nu mai este. Din aceasta cauza mi-a provocat multe frustrari si dureri de cap, dar am ajuns la concluzia ca asta este de fapt farmecul lui unic, te face sa tanjesti dupa el tot timpul. Cu toate acestea, este parfumul pe care il doresc in permanenta in dulapiorul meu.
Cand l-as purta...hmmm, la o intalnire cu Oded Fehr, in rolul de sef al tuaregilor din The Mummy

talpas
talpas

In primele clipe m-am gandit ca "iata, iubire la prima vedere" ! Dulce, dar nu sufocant, zemos, dar nu citric, condimentat, dar nu aspru, deci o Splendoare. Si dezamagirea a fost pe masura: tumultul trece foarte repede, ramane un miros simplu, dulce, care nu tine pe mine nici 3 ore. Ce pacat!

Este un parfum dulce, dar nu excesv de dulce, ci mai mult aromat, parca ar contine zmeura indulcita cu vanilie. Pe langa acest dulce simt pregnant nota de nucsoara dar si nota de scortisoara. Amestecul este omogen, niciuna din note nefiind dominanta. Ca sa ma intelegeti, il simt apropiat ca stil cu Hot Couture de la Givenchy, varianta initiala vintage., doar ca Bouquet Ideale are ingrediente mult mai calitative si difera totusi mirosul, nu sunt identice. Siajul si persistenta sunt bune, per total imi pare un parfum bun. Evaluare: 7/10

lidme
lidme

Un parfum gurmand, care hraneste fara sa dea senzatia de satietate, doar o stare de bine.
E un parfum de o dulceata confortabila, care nu variaza pe parcurs. Condimentele si esentele lemnoase sunt discrete si se intrepatrund, nici una nu prevaleaza. Santalul, vanilia si probabil lemnul de guiac ii dau un aer usor prafos care imi aminteste de Chanel Coromandel. La aplicare, pielea devine ingredientul secret care intregeste acest buchet, pe pielea mea parfumul devine un deliciu cu fructe rosii

Fascinanta lume a parfumurilor uneste oameni atat de diferiti intre ei, unii cauta parfumul ideal cu care sa se identifice, altii au descoperit deja mai multe capodopere imposibil de ierarhizat, insa toate alegerile se bazeaza dupa cum stim cu totii pe subiectivismul fiecaruia. Sper cel putin ca se intampla astfel si imi doresc ca fiecare sa aiba incredere in propriul nas si propriul stil care sa-l calauzeasca in alegeri. E greu si am intalnit foarte rar parfumuri care se pot recomanda tuturor. Mereu sunt exceptii, unora nu le pica bine paciuliul, altora trandafirul, sunt miscari anti-violete sau grupari anti-gurmande etc etc...iar altii, mai toleranti si curiosi nu zic pas la nimic. DAR de aceasta data, cand descopar un parfum sublim precum Bouquet Ideale imi iau libertatea de a-l recomanda tuturor femeilor. Stiu, e un gest riscant, e scump mama lui de parfum, dar se pot face decanturi, splituri, exista metode destule. Cristalin, tineresc si rafinat, insa cu un siaj hipnotizant. Da, este un buchet ideal si asta fara flori in el, pentru ca floare gingasa si minunata este femeia care-l poarta.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Xerjoff Bouquet Ideale fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Xerjoff Bouquet Ideale, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Bouquet Ideale dupa Xerjoff. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Bouquet Ideale de Xerjoff reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Amouage Amouage Lyric Woman Puredistance Opardu J.F. Schwarzlose Berlin Trance Frederic Malle En Passant Xerjoff Lira Guerlain Elixir Charnel Gourmand Coquin Jul et Mad Paris Stilettos on Lex Tom Ford Noir de Noir Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire Bois d`Iris Frederic Malle Carnal Flower Serge Lutens Chergui WIDIAN IV Amouage Ciel Pour Femme Byredo Bal d'Afrique Guerlain Mon Precieux Nectar Tiziana Terenzi White Fire Amouage Memoir Woman Puredistance White Ormonde Jayne Frangipani Keiko Mecheri Isles Lointaines