Designeri » T-Z » Floral Lemnos Mosc « Grupuri

Dama Bianca Xerjoff de dama

Dama Bianca Xerjoff de dama

Dama Bianca Xerjoff de dama Imagini Dama Bianca Xerjoff de dama Imagini Dama Bianca Xerjoff de dama Imagini

Dama Bianca de Xerjoff este un parfum Floral Lemnos Mosc de dama. Dama Bianca a fost lansat in 2012. Notele de varf sunt lamaie verde si kumquat; notele de mijloc sunt stanjenel italian, iasomie egipteana, lacramioare, violeta si liliac; Notele de baza sunt lemn de santal, cedru, vanilie, ambretta (nalba de mosc), mosc alb si malt.

lamaie verde kumquat

stanjenel italian iasomie egipteana lacramioare violeta liliac

lemn de santal cedru vanilie ambretta (nalba de mosc) mosc alb malt

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Dama Bianca by Xerjoff.

Dama Bianca Recenziile parfumurilor

mariain
mariain

Mie mi-a parut un parfum lipsit de rafinament si prea dulce. De la inceput ma loveste opulenta unei vanilii uleioase si un iz pe care nu stiu sa-l identific. Nu simt iris, nici vorba de violeta, liliac sau lacramioara, parfumul este intr-adevar pudrat dar peste pudra asta (care mie imi miroase a faina dupa cam o jumatate de ora!) vine ceva uleios tare, cred ca are mult mosc fiindca mi se infunda nasul si capul incepe sa ma doara usor. Parfumul nu prea evolueaza, nici n-are unde, dupa inceputul in forta cu multa vanilie si mosc. Totusi cu timpul mai slabeste din intensitate, fara folos fiindca are in continuare acel iz foarte deranjant (ambretta?)si ma grabesc sa-l spal fiindca ma paste o durere de cap in toata regula...Am rezistat eroic cam o ora.

Ivy
Ivy

Dama Bianca mi-o evoca pe Emily Dickinson, poeta care, din cauza unei misterioase suferinte psihice, a hotarat sa traiasca in izolare, ocupandu-si timpul cu scrisul, gradinaritul si gatitul, iar in ultima parte a vietii purta numai rochii albe.
Inceputul este acrisor, de la lamaia verde si qumquat, apoi incepe sa se indulceasca, devenind aproape gurmand, cu un vibe de ciocolata alba sau crema foarte fina de vanilie.
Florile le simt vag, undeva pe fundal.
Pe mine are o persistenta destul de buna.

sigrid
sigrid

O dama bine, dar nu de larga consumatie, ci de lux, pentru ca are un “tarif” pe care nu oricine si-l permite ( 255 euro pt 100 ml de extaz). Proaspata si luminoasa de la citrice ( lime si kumquat) dar si versata , ca doar putin( mai mult) mov nu a omorat pe nimeni : iris italian, violeta si liliac. In spatele acestui buchet floral isi ascunde cand zambetul inocent, cand un suras plin de subintelesuri.
Apoi dulce , ademenitoare , pudrata usor , rafinat vanilata, cochetand cu gurmanderia dar nelasandu-se atrasa pana acolo.
Dupa ce am consumat-o ocazional de cateva ori , imi place asa de mult ca as aduce-o acasa, in ciuda pretului obscen perceput pt a oferi placere.
Daca ar fi un personaj, Dama Bianca ar fi Marguerite Gautier din Dama cu camelii. Alegere confirmata parca si de povestea de marketing: Dama Bianca, “The White Lady” is a story of a lady trapped within her dreams as high above the vistas, she gazes out into what could lay beyond. Locked behind walls of jealousy and deception, her only escape is the fragrant notes of fruits and flowers outside her reach.

Dama Bianca ar avea toate atuurile sa devina perfect. E de vita nobila, ursitoarele i-au dat cele mai calitative note, de vanilie de Madagascar din recolte menajate, santalul cel mai cremos, irisii cei mai semeti si pudrati si moscul cel mai pufos si delicat si i-au prezis la botez sa devina parfumul semnatura al multora.

Dar nobilii parinti au uitat sa o invite la botez pe cea mai batrana ursitoare, Ambretta, care apare pe neasteptate si ruineaza sarbatoarea si destinul acestei frumoase.

Nota de ambretta nu m-a incantat niciodata, pentru ca e masiva si vine cu un adaos uleios-dulceag si foarte imbacsit in parfumuri si mai ales o data ce ai inclus deja vanilie si mosc, foarte dulci si ele, gasesc ca e aberant sa mai apelezi si la ea. Ii murdareste rochia alba, o pangareste, nimeni n-o mai cere de nevasta pe printesa Dama Bianca aceasta ramanand astfel o domnisoara batrana cu tabieturi si monturi la picioare.

Daisy17
Daisy17

Sunt foarte bucuroasa ca am avut sansa sa incerc ultima creatiei a liniei Casamorati. Si cum florile albe au fost mereu in topul preferintelor mele, evident nici Dama Bianca nu putea face exceptie. Melanjul dintre flori albe si vanilie are ceva special in cazul de fata, facand din el un parfum cu adevarat de nisa si cu adevarat deosebit. Vanilia pe care o foloseste Xerjoff e una aparte fata de cele pe care le-am mai intalnit, recuosc in el o usoara asemenare cu Lira. Una peste alta, e un parfum de vis, chiar daca persistenta ar putea fi mai buna avand in vedere pretul cerut. Siajul in schimb e minunat, te simti ca intr-un nor de vanilie de unde nu ai mai vrea sa iesi.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Xerjoff Dama Bianca fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Xerjoff Dama Bianca, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Dama Bianca dupa Xerjoff. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Dama Bianca de Xerjoff reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Xerjoff Lira Keiko Mecheri Loukhoum Frederic Malle Carnal Flower Thierry Mugler Alien Essence Absolue Xerjoff Bouquet Ideale Histoires de Parfums 1889 Moulin Rouge Tom Ford Tobacco Vanille Guerlain Le Plus Beau Jour de Ma Vie Christian Dior Dior Addict Eau de Parfum Bond No 9 Broadway Nite Cartier La Panthere Amouage Amouage Lyric Woman Guerlain Spiritueuse Double Vanille Guerlain Jardins de Bagatelle House Of Sillage Emerald Reign Puredistance White Tiziana Terenzi Lillipur Guerlain Mon Precieux Nectar Puredistance Opardu