Designeri » T-Z » Oriental Floral « Grupuri

Lira Xerjoff de dama

Lira Xerjoff de dama

caramel
scortisoara

Lira de Xerjoff este un parfum Oriental Floral de dama. Lira a fost lansat in 2011. Creatorul acestui parfum este Chris Maurice. Notele de varf sunt bergamot, portocala sangerie si lavanda; notele de mijloc sunt iasomie, scortisoara si lemn dulce; Notele de baza sunt mosc, vanilie si caramel.

bergamot portocala sangerie lavanda

iasomie scortisoara lemn dulce

mosc vanilie caramel

Informatii suplimentare despre parfum in limba engleza / More in English language about Lira by Xerjoff.

L de Lolita Lempicka
Angelo di Fiume
Tendre Madeleine

Lira Recenziile parfumurilor

tubykap20
tubykap20

Draga de Ala2006 mi-a oferit din nou ocazia sa testez Lira. Il mai testasem dar m-a dezamgit la capitolul persistenta... Cu ocazia asta,las deoparte dezavantajul tehnic si descopar o lavanda frumoasa si indulcita cu caramel. Imi aminteste de un platou senzational degustat intr-un frumos restaurant din Bucuresti,platou ce continea pe langa niste branzeturi fine si fructe,un bol mic cu miere presarata cu flori de lavanda si placute de caramel si migdale. Nu radeti de mine,nu simt nici un Brie in Lira! :)) Dar migdale caramelizate si lavanda simt si inca foarte intense si imbinate minunat! Nu stiu de unde migadalele astea,dar sunt acolo! Nu apare nici scortisoara,nimic citric,iasomia nici atat! Sa zic ca are din baza lui L insa acolo scortisoara e vedeta,il face picant,pe cand aici e un melanj cremos si dulce,infuzat bine cu lavanda asta care in parfumuri ma cam subjuga! E frumos,dar ma bucur enorm ca nu persista mai mult! Si-asa...alte utilitati au fost de cateva ori inlocuite de "utilitatea" urgenta "parfumul asta trebuie sa il am acum"! Mai punem frana ca am depasit limita bunului simt! :)))

ala2006
ala2006

Iata ca am avut din nou marele ghinion sa ma indragostesc de un parfum de la Xerjoff. Si asta datorita pretului foarte mare!
De parfum ce pot spune? Nu sunt amatoare de gurmande in general, dar cum poti rezista unei galanterii pline cu cele mai fine dulciuri? Nu e dulce-siropos sa te copleseasca, nu e liniar sa te plictiseasca si oricat incerc sa-i gasesc un alt defect in afara de pret, nu reusesc. E perfect pentru orice varsta si personalitate si as indrazni sa spun ca e perfect pentru fiecare anotimp.
Merita testat macar de dragul de a vedea la ce tip de dulciuri te face sa te gandesti pe parcursul evolutiei lui dar as pune un semn de avertizare pofticiosilor :)
Pentru mine e gurmandul perfect!

Din nou, acest parfum imi pare mult prea scump pentru ce ofera... Adica e placut, destul de frumos, dar... nu special. Seamana destul de bine cu L de la Lolita Lempicka, plus un strop de lavanda, care-i da un anume mister si farmec. Deci, caramel, scortisoara, vanilie si un miiic strop de lavanda, asta se simte. Iasomie nu simt deloc, iar lemnul dulce este prezent intr-o cantitate infima. Siaj moderat, persistenta buna. Evaluare: 7/10

Ma mira ca n-are mai multe recenzii pe site-ul mama. Si mai ales ca nu pomeneste nimeni de asemanarea lui cu L de Lempicka, parfumurile fiind practic gemene. Bun, daca lesini dupa gurmande si vrei caramele la "calitate de export" atunci alege mai bine Lira. Dupa ce-l lasi un pic pe piele sa se deschida si-i urmaresti evolutia vei constata ca miroase totusi mai natural decat L. Te poti infrupta cat vrei din caramele, biscuiti pudrati cu scortisoara, sa bei sucul rubiniu de portocala rosie dulce fara sa te saturi si tanjesti dupa mai mult...Parfumul nu e clar structurat, nu are etape bine definite, ci e ca o carare dreapta pe care ai de-o parte si de alta numai dulciuri si te opresi si degusti din tot ce te cheama. Drumul e lung si placut, persistenta fiind de invidiat. Parca sunt Alice in Tara Minunilor si am nimerit la bufetul cu deserturi dat de regina cea rea. O magie savuroasa, ca o incursiune intr-o lume de basm, asta e Lira. Cu cat il miros mai mult cu atat mi-e mai limpede ca m-am indragostit. Un gurmand desavarsit.

Aceasta pagina contine informatii, recenzii, notele parfumurilor, imagini, reclame noi si vechi, video-uri despre Xerjoff Lira fragrance dar nu se garanteaza acuratetea informatiei. Daca detineti informatii suplimentare despre Xerjoff Lira, completati prin adaugarea unei personal perfume review. Frgarntica dispune de un sistem unic de clasificare pentru utilizatori si poti clasifica Lira dupa Xerjoff. Click pe optiunea potrivita din formularul de clasificare de sub imaginea parfumului. De asemenea, exista link-uri cu alte website-uri/magazine online, dar Fragrantica nu garanteaza si nu isi asuma responsabilitatea pentru continutul si veridicitatea acestora, nici pentru consecintele vizitarii acestora (ca pierderea de bani si nu numai). Recenziile utilizatorilor despre Lira de Xerjoff reprezinta exclusiv opinia autorilor lor si nu reflecta opinia Fragrantica.

Lorenzo Villoresi Teint de Neige Isabey Isabey La Route d'Emeraude Puredistance Opardu Bottega Veneta Bottega Veneta Frederic Malle Portrait of a Lady Guerlain Mon Precieux Nectar Juliette Has A Gun Lady Vengeance Frederic Malle En Passant Frederic Malle Carnal Flower By Kilian Back to Black Jul et Mad Paris Stilettos on Lex Amouage Amouage Lyric Woman Serge Lutens Chergui Frederic Malle Iris Poudre Xerjoff Bouquet Ideale The Different Company Sublime Balkiss Xerjoff Dhajala Tauer Perfumes 02 L`Air du Desert Marocain Memo Lalibela Tom Ford Noir de Noir